Latvijas IKT nozares apskats

Par IKT nozares aizsākumu Latvijā uzskata pagājušā gadsimta 60. gadus, kad nodibinājās Matemātikas un datorzinātņu institūts un Elektronikas un datorzinātņu institūts. Elektronikas un datorzinātņu institūts izstrādāja tehnoloģiju padomju Mēness izpētes programmai. Institūta pētniecības un attīstības projektos strādāja ap 800 cilvēku. 1992. gadā ar UNESCO atbalstu Latvija izveidoja valstī pirmo interneta savienojumu, kas veicināja strauju interneta un datoru izmantošanu un izplatību. Šie spēcīgie institūti un sasniegumiem kosmosa izpētes jomā pierāda izglītības, tehnoloģiju, un pētniecības un attīstības mantojumu un tradīcijas Latvijā.

IKT sektora nozīme Latvijas tautsaimniecībā ar katru gadu pieaug, 2022. gadā tās īpatsvars Latvijas iekšzemes kopproduktā bija 3,7%.

IKT skar daudzas jomas, to vidū:

  • Globalizācijas problēmu risināšana, lai veicinātu inovācijas, radošumu un ekonomikas konkurētspēju;
  • Zinātnes sasniegumu nodošana plaša spektra zinātnes un tehnoloģiju jomām;
  • Valsts sektora efektivitātes uzlabošana un dažādu jomu modernizēšana sākot no izglītības līdz pat enerģētikai;
  • Sociālo problēmu risināšana, dzīves kvalitātes uzlabošana un ar sabiedrības novecošanos saistīto problēmu risināšana.

2022. gadā IKT sektorā pavisam bija reģistrēti 7003 uzņēmumi. 106 no tiem nodarbojās ar IKT produktu ražošanu. IKT pakalpojumu jomā strādāja vairāk nekā 6 423 uzņēmumu. Telekomunikāciju sektorā darbojās 383 uzņēmumi, savukārt 474 nodarbojās ar IKT produktu tirdzniecību. 2022. gadā IKT sektorā bija nodarbināti vairāk par 42 000 cilvēku.

2022. gadā IKT ražošanas uzņēmumi 46% no savas produkcijas eksportēja uz Baltijas valstīm. Pārsvarā eksportēja telekomunikācijas aprīkojumu (48%), sadzīves elektronikas iekārtas (20%), datorus un perifērās iekārtas (19%).

2022. gadā IKT pakalpojumu ārējās tirdzniecības saldo bija 776 miljoni eiro. Galvenie Latvijas IKT pakalpojumu tirdzniecības partneri bija ASV, Malta un Īrija.