Norvēģijas eksperti un uzņēmumi dalās ar labas prakses piemēriem
Norvēģijas eksperti un uzņēmumi dalās ar labas prakses piemēriem
2021.gada 15.jūnijā “Biznesa vides digitālās transformācijas” (DigiBEST) projekta ietvaros, tiešsaistē no Trøndelag reģiona (Norvēģija) norisinājās Ceturtais pieredzes apmaiņas pasākums (turpmāk - pasākums), kurā eksperti un uzņēmumu vadītāji no Norvēģijas, dalījās ar labās prakses piemēriem, kā attīstīt digitālo transformāciju mazos un vidējos uzņēmumos (MVU). Pasākumā piedalījās IKT nozares eksperti, politikas veidotāji, nevalstiskās organizācijas, MVU uzņēmumu pārstāvji no Itālijas, Latvijas, Spānijas, Austrijas un Portugāles.
Viena no Norvēģijas piedāvātajām labajām praksēm ir valsts publiskā un privātā sektora sadarbības un finansēšanas modelis starp biznesa dārziem (Business gardens) un Biznesa inkubatoriem. Valsts programmas ietvaros, Trøndelag reģiona dome iepazīstas ar mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (turpmāk - MVU) un sniedz tiem atbalsta subsīdijas. Programma ir piešķirta 40 uzņēmumiem un 35 inkubatoriem Norvēģijā. Izveidotā ekosistēma nodrošina MVU piekļuvi zināšanām, akadēmiskajai un sociālai kopienai.
Pasākuma dalībnieki tika iepazīstināti ar Valsts digitālo kompetenču programmu, kuras mērķis ir palielināt izaugsmi un konkurētspēju MVU, izmantojot digitalizāciju. Programma piedāvā divu dienu apmācību / semināru kursu MVU, kas pielāgots katra dalībnieka īpašajām vajadzībām. Dalībniekiem jāpiesakās un jādokumentē sava vēlme un vēlme mainīties un attīstīties. Programmā tiek izmantoti četri moduļi un programma koncentrējas uz šādām tēmām:1) uzlabot vispārējās zināšanas par panākumiem, izmantojot digitalizāciju; 2) vairot konteksta izpratni par to, kā digitalizācija ietekmē uzņēmuma biznesa modeli; 3) palielināt MVU spēju izmantot novatoriskas metodes produktu un pakalpojumu izstrādē / izstrādē; 4) ieviest izmaiņas biznesā. Galvenie saņēmēji ir MVU Norvēģijā.
Pārstāvji no Norvēģijas Trøndelag Fylkeskommune apgabala dalījās savos secinājumos par teritorijām, kurās joprojām trūkst mobilo datu pārklājums. Viņi uzskata, ka ir nepieciešams mobilo datu pārklājuma paplašinājums, piesaistot valsts subsīdijas. Labs un stabils tīkls ir ļoti svarīgs ikvienam uzņēmumam, it īpaši, ja uzņēmums ir uzsācis digitalizācijas procesu.
Norsk Landbruksrådgiving pārstāvis (organizācija, kas veido saikni starp pētniecību un lauksaimniecību) sniedza ekskluzīvu ieskatu "digitālās precizitātes" ieviešanai lauksaimniecībā Trøndelag reģionā. Digitālās precizitātes lauksaimniecība ir vadības stratēģija, kas apkopo, apstrādā un analizē laika, telpiskos un atsevišķus datus, lai uzlabotu resursu izmantošanas efektivitāti, produktivitāti, kvalitāti un rentabilitāti.
Pārstāvji no Digitālā restorāna Wink dalījās savā stāstā par to kā klienti ar mobilās lietotnes starpniecību var apskatīt digitālo ēdienkarti, krāt lojalitātes programmas punktus, pasūtīt ēdienu, veikt galdiņa rezervāciju, kā arī samaksāt par maltīti. Digitalizācijas ieviešana ir devusi uzņēmumam neatsveramu ieguvumu - ir samazinājušās kopējās uzņēmuma izmaksas un paaugstinājies klientu apkalpošanas līmenis.
Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīt arī ilgtspējīgu industriālo klasteri, Skogmo Industripark, kura pārstāvji stāstīja par digitālo transformāciju lauku apvidos.
Noslēgumā pasākuma dalībnieki piedalījās paneļdiskusijā par digitālo transformāciju lauku perspektīvā. Diskusijā bija uzaicināta piedalīties arī pētniece no Nordregio (starptautiskais izpētes centrs) Mari Wøyen Meijer, kura ir veikusi pētījumus par digitālo attīstību Skandināvijā un Baltijā.
Ar visām projekta aktualitātēm vari iepazīties šeit: http://www.interregeurope.eu/digibest/news/ .
Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa.