Pārlekt uz galveno saturu

Ziemeļvalstu investori turpina celt būvniecības kvalitātes un ilgstpējas latiņu Rīgā

Raugoties uz nekustamo īpašumu jomas attīstību Latvijā, nereti dzirdēts, ka Rīga krietni iepaliek salīdzinājumā ar kaimiņu galvaspilsētām jaunu būvniecības projektu attīstībā. Tomēr, uzklausot Ziemeļvalstu attīstītāju plānus Latvijā, rādās, ka tuvākajos gados Rīgas pilsētvide varētu krietni mainīties, Rīgas panorāmā parādoties arvien jaunai, Ziemeļvalstu arhitektu un attīstītāju īstenotai inovatīvai un ilgtspējīgai apbūvei, kas ievērojai cels būvniecības kvalitātes un ilgstpējas latiņu Rīgā, palīdzot Latvijas galvaspilsētai virzīties uz tās nospraustajiem klimatneitrālitātes mērķiem.

Šāda ir viena no atziņām, kas izskanēja š.g. maijā Rīgā notikušajā Ziemeļvalstu - Baltijas valstu biznesa forumā, kas pievērsās jautājumam par ilgtspēju un inovāciju nekustamo īpašumu attīstībā un būvniecībā, ņemot vērā nozares aktuālos un ilgtermiņa izaicinājumus. Pilna pasākuma programma, runātāju liste un ieraksts pieejams mājas lapā: www.nbbf.lv.

Investoriem jālemj ieguldīt tagad vai maksāt dubultīgi vēlāk

"Būvniecības un nekustamā īpašuma sektors kopā rada ap 40% no CO2 izmešu. Lai panāktu videi draudzīgu celtniecības procesu un uzlabotu dzīves kvalitāti, Latvijai ir ko pamācīties no Ziemeļvalstīm attiecībā uz ilgtspējīgu būvniecību, videi draudzīgi materiālu izmantošanu un pārvaldības procesiem," skaidro VEFRESH inovāciju kustības vadītājs Viesturs Celmiņš, kurš uzsācis sadarbības projektu ar Olesundas pašvaldību Norvēģijā klimatneitrālas pilsētvides attīstības jomā. Jau tuvākos gados Rīgā varētu būt vērojama "ilgstpējīgas apbūves olimpiāde", Ziemeļvalstu attīstītāju prezentētos projektus raksturoja V. Celmiņš, norādot, ka katrs no tiem cenšas pārsteigt ar jauniem, inovatīviem risinājumiem, kas vērsti uz ekoloģiskās pēdas un klimata pārmaiņu mazināšanu.

Četras Ziemeļvalstis - Zviedrija, Norvēģija, Somija un Dānija - ir vieni no lielākajiem ārvalstu investoriem Latvijā, kuru tiešās investīcijas uzņēmumu pamatkapitālā saskaņā ar Lursoft akopotajiem datiem 2022.gadā pārsniedza 5,35 miljardus eiro, kas veido 48% no kopējā ārējo tiešo investīciju apjoma Latvijā, liecina Lursoft dati. Savukārt Pēc Latvijas Bankas datiem Ziemeļvalstu uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā 2021.gada beigās bija 7,5 miljardi EUR.

Attiecībā uz nākotnes ieguldījumiem Ziemeļvalstu eksperti norāda uz fundamentālajām pārmaiņām nekustamo īpašumu attīstībā un būvniecības jomā, kur ilgstpēja kļūst par dominējošo vadmotīvu. Šo virzību arvien vairāk nosaka Eiropas Savienības nospraustais "Zaļais kurss" un tā ietekmē ieviestais regulējums, kas skars principā visas tautsaimniecības jomas, kā arī finanšu sektora "zaļināšana", kas likt kļūt zaļākiem it visiem tirgus spēlētājiem, kuri vēlēsies piesaistīt ārējo finansējumu saviem projektiem. Drīzumā vairs nebūs runa par kādu atsevišķu ilgstpējīgu būvniecību, bet visiem plānošanas, arhitektūras un būvniecības procesiem būs jāievēro strikti noteikumi, kas būs vērsti uz klimata pārmaiņu novēršanu, secina eksperti. "Šobrīd investoriem ir jāpieņem lēmums, vai ieguldīt papildus resursus ilgtspējā jau tagad, vai arī maksāt par to pašu divtik vai pat trīstik jau tuvākā nākotnē," Rīgā notikušajā konferencē sacīja Eastnine Ilgstpējas vadītāja Lilija Kuzmina no Zviedrijas.

Četri Ziemeļvalstu investoru īstenoti projekti, kas mainīs Rīgu tuvākajos gados

1) Moderna un ilgstpējīga Centrālās stacijas apkaime

2020.gadā noslēdzās tirdzniecības centra "Origo" un biznesa centra "Origo One" daudzfunkcionālā projekta izbūve Rīgā, ko attīstīja "Linstow Baltic" (LB), kas ir viens no vadošajiem dažādu segmentu ilgtermiņa nekustamā īpašuma projektu attīstītājiem Baltijā, kas darbojas biroju ēku, tirdzniecības centru, viesnīcu un autostāvvietu segmentos. "Linstow Baltic" mātesuzņēmums "Linstow" AS pilnībā pieder norvēģu uzņēmumam "Awilhelmsen" AS. Tas darbojas Latvijā kopš 1996.gada.

Tirdzniecības centrs "Origo" un biznesa centrs "Origo One" jau saņēmis augstākos apbalvojumus lielākajos un nozīmīgākajos būvniecības un ilgtspējas konkursos Latvijā, kā arī Baltijas līmenī. Projekts saņēmis 1. vietu konkursā "Latvijas Būvniecības gada balva 2020" nominācijā "Jauna sabiedriskā ēka", kā arī ieguvis galveno balvu Rīgas pilsētas arhitekta biroja organizētajā konkursā "Gada balva Rīgas arhitektūrā 2021". Pateicoties objektā izvēlētajiem ilgtspējīgas būvniecības risinājumiem, saņemta godpilnā 1. vieta konkursā "Ilgtspējība Arhitektūrā Būvniecībā Dizainā 2021" nominācijā "Ilgtspējīgākā ēka", kā arī BREEAM sertifikāts ar augstāko noslēdzošo vērtējumu starp visiem t/c Baltijas valstīs un starp b/c Latvijā. T/c "Origo" atzīts par labāko tirdzniecības centru Baltijā, saņemot "Baltic Real Estate Awards 2021" balvu.

Turpinot attīstīt savu ieguldījumu portfeli Rīgā, 2021.gadā "Linstow Baltic" grupas uzņēmums iegādājās "Sporta 2" kvartālu, kuru plānots attīstīt kā modernu, augstvērtīgu un daudzfunkcionālu pilsētvidi. Projekts koncentrēsies uz ilgtspējīgu risinājumu biroju segmenta attīstību, bet ietvers arī tirdzniecības, pakalpojumu un mājokļu funkcijas, kā arī telpas publiskiem un korporatīviem pasākumiem, restorāniem un kafejnīcām.

Tāpat "Linstow Baltic" grupas uzņēmums uzsācis jauna, vērienīga biroju kompleksa - Satekles biznesa centra - attīstīšanu Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas un b/c "Origo One" apkaimē starp Elizabetes, Ernesta Birznieka-Upīša, Satekles un Dzirnavu ielām. 2021.gada nogalē tika parakstīts telpu nomas līgums ar "SEB banka" AS, kas, pārceļot savu galveno biroju, kļūs par jaunās ēkas enkurnomnieku. Paredzēts, ka Satekles biznesa centra būvniecība tiks uzsākta 2023.gada pirmajā ceturksnī un atklāšana tiek plānota 2025.gadā.

2) "The Pine" - pirmā nulles emisijas biroja ēka Baltijā

Ar jaunu un Baltijas mērogam ambiciozu projektu Rīgas arhitektūrā un būvniecībā jaunu lappusi plāno pāršķirt Zviedrijas nekustamo īpašumu kompānija Eastnine, kas jau saņēmusi būvatļauju A klases koka biroja ēkas "The Pine" būvniecībai Krišjāņa Valdemāra ielā 62. Uzņēmums norāda, ka tā būs pirmā šāda mēroga koka biroju ēka Baltijā, ko Eastnine plāno attīstīt kā pirmo nulles emisijas biroju ēku Baltijā. Projekta autori ir dāņu Arrow Architects.

"The Pine" būvniecībā plānots likt uzsvaru uz atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu kopējā enerģijas piegādē, tai skaitā, izmantojot saules paneļus uz ēkas jumta. "The Pine" ēkā plānots plašs un zaļš iekšējais pagalms, vairāk kā 300 pazemes autostāvvietas un 380 velo novietnes, restorāns, fitnesa klubs, pārtikas veikals. Kopējā plānotās biroju ēkas virszemes platība ir 16 900 kvadrātmetru. Biroju ēka tiek plānota saskaņā ar LEED ilgtspējas un WELL labbūtības standartiem. WELL būvniecības standarts ir viena no globālajām reitingu sistēmām, kuras mērķis panākt maksimālu komfortu, lai uzlabotu darbinieku veselību un labsajūtu, veicinot aktīvu dzīvesveidu nomnieku vidū. Praksē tas izpaustos kā vides izbūve, kas, piemēram, veicinātu pārvietošanos pa kāpnēm lifta vietā, kā arī aktivitātes, kas ikdienā aicinātu rūpēties par fizisko un emocionālo labsajūtu.

Eastnine ir Zviedrijas nekustamo īpašumu kompānija. Uzņēmuma akcijas tiek kotētas Nasdaq biržā Stokholmā. Patlaban Eastnine portfelī ir biroju ēkas Rīgā, Viļņā un Polijā ar kopējo iznomājamo platību 183 000 kvadrātmetru.

3) Dzīves un publiskās telpas kvalitātes celšana Daugavas krastos

Dāņu arhitektu birojs Arrow Architects piedalījies arī citu Rīgas pilsētvides modernizācijai nozīmīgu projektu izstrādē, palīdzot Rīgai apgūt Daugavas krastus. Jau šobrīd strauji uz priekšu virzās "Preses Nama Kvartāla" 1.kārtas būvniecība Ķīpsalā, ko projektējis Arhis Arhitekti birojs ar Arrow iesaisti. Šo projektu īsteno nekustamo īpašumu attīstītājs Lords LB Special Fund V, investējot šī projekta 1.kārtas realizācijā vairāk nekā 120 miljonus eiro. "Preses Nama Kvartāls" būs viens no modernākajiem biznesa darījumu centriem Baltijā. Kvartālā līdztekus ofisa ēkām attīstīs arī multifunkcionālu centru, kurā atradīsies plašas tirdzniecības un ēdināšanas zonas, fitnesa klubs, medicīnas pakalpojumi, velosipēdu novietne ar remontdarbnīcu, kā arī virszemes autostāvvieta trīs līmeņos. Uz multifunkcionālā centra jumta ieplānota apzaļumota terase, futbola laukums, pielāgojams sporta laukums, kafejnīca un bērnu rotaļlaukums. Jaunais biznesa rajons kļūs par nākotnes Rīgas izglītības, kultūras un finanšu artēriju, kas lepojas ar ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem.

Tāpat pamazām uz priekšu virzās Arrow Architects piedāvātais risinājums "Krasta City" apbūvei, ko īsteno nekustamo īpašumu attīstītājs Hepsor. "Krasta City" plānots kā A klases biznesa biznesa komplekss un publiski pieejama apbūve Daugavas labajā krastā. Plānotajā daudzstāvu apbūvē (līdz 17 stāviem) īpaša uzmanība tiks pievērsta infrastruktūras pieejamības, dzīves telpas kvalitātes, darba vides, videi draudzīgu risinājumu un izmaksu efektivitātes jautājumiem, vienlaikus nodrošinot unikālu atrašanās vietu pilsētas galveno ceļu krustpunktā un skatu uz Daugavu. Projektu plānots īstenot vairākos etapos, no kuriem pirmo plānots pabeigt līdz 2026.gada nogalei.

4) Pamazām ilgtspēja ienāk arī dzīvojamo kvartālu attīstībā

Kā to secina Ziemeļvalstu eksperti, lielākais virzītājspēks ilgstpējīgas būvniecības laukā Latvijā šobrīd ir tieši komerciālais sektors, ko īsteno privātie attīstītāji. Dzīvojamo telpu segmentā pieprasījums pēc ilgstpējīgiem risinājumiem, kas paģēr augstākas sākotnējās investīcijas, bet ir ekonomiskāki lietošanā, diemžēl pagaidām Latvijā ir vēl ļoti ierobežots, norāda attīstītāji. Tomēr arī šajā segmentā ir gaidāmas pārmaiņas, ko gatavs īstenot somu nekustamo īpašumu attīstītājs YIT.

Jau šobrīd YIT ir uzsācis jauna dzīvojamā kvartāla "Mārpagalmi" būvniecība Zemaišu ielā starp Māras dīķa skvēru un Svētā Alberta baznīcu. Projektā izceltas un saglabātas unikālās Āgenskalna pilsētvides iezīmes un savdabīgā "mazpilsētas sajūta lielpilsētas vidū", kas piešķir šai Rīgas daļai šarmu un pievilcību, kā arī padara to par pieprasītu lokāciju mājokļa izvēlē. Liela loma kvartāla izveidē piešķirta pagalmiem. Šī arhitektoniskā vienība kļūst par centrālo dzīvojamā kvartāla elementu.

Kvartāla izbūve tiks īstenota vairākās kārtās. 1. kārtā plānots izbūvēt 101 dzīvokli. Lai "Mārpagalmi" kļūtu par izvēli ērtas un mūsdienu prasībām atbilstošas dzīvesvietas izvēli, attīstītāji projektā ir paredzējuši vairākus ilgtspējīgas būvniecības risinājumus, tajā skaitā zema enerģijas patēriņa ēkas, rekuperāciju, lietus ūdens novadīšanu teritorijā esošajā dīķī, elektroauto uzlādes vietas u.c. risinājumus. Līdzīgi risinājumi tiks īstenoti arī YIT plānotā Kaivas kvartāla izbūvē Dreiliņos. YIT ir Somijas lielākais un viens no nozīmīgākajiem Ziemeļeiropas reģiona būvniecības uzņēmumiem un pilsētvides attīstītājiem. "YIT LATVIJA" Latvijā nodrošina jaunu daudzdzīvokļu ēku un citu nekustamo īpašumu attīstīšanu un celtniecības pakalpojumu sniegšanu.

Plašāk par augstāk minētajiem projektiem un Ziemeļvalstu attīstītāju un arhitektu piedāvātajiem risinājumiem Latvijā, varat uzzināt noskatoties Ziemeļvalstu un Baltijas valstu foruma ierakstu: https://www.youtube.com/watch?v=nT0m6ermaz4 Forumu rīkoja četras Ziemeļvalstu Tirdzniecības kameras Latvijā) ciešā sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā un Norvēģijas, Somijas, un Zviedrijas vēstniecību atbalstu.

Informāciju sagatavoja Ilze Garoza, NBBF līdzorganizatore. Kontakti: +371 29906600, www.nbbf.lv.

Avots
NBBF

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri