Pārlekt uz galveno saturu

VSRC pēta jaunas radara metodes pielietošanas iespējas

Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā tiek pētītas, izstrādātas un attīstītas jaunas radaru metodes ar mērķi precīzi noteikt Zemei tuvojošos asteroīdu un komētu atrašanās pozīcijas. Ar šo metodi var ievērojami palielināt atklāšanas varbūtību tiem ķermeņiem, kas rada draudus Zemei. Tāpat metode ļauj palielināt distanci, kurā novērojuma ķermenis tiktu identificēts.

Viens no zinātniskais projekta “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” (The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects) uzdevumiem ir izpētīt pielietošanas iespējas jaunai un unikālai radara metodei, kas ir balstīta uz radio viļņu caurizkliedes efektu. Šīs metodes pamatā ir pielietots efekts, kas rodas, ja spilgts debess ķermenis apgaismo pētāmo ķermeni, līdz ar to enerģija tiek izkliedēta pa redzes līniju uz priekšu, tādejādi ievērojami pieaugot, salīdzinot ar atstaroto enerģiju. Izveidotā metode ļauj atklāt kosmosa objektus, neatkarīgi no tās formas, materiāla un starojuma intensitātes. T.s. caurizkliedes lokācijas metode tiek īstenota, ja apvieno radara sevišķi lielas bāzes interferometrijas tehnoloģiju un elektromagnētiskā starojuma izkliedes efektu, novērojumos iesaistot spilgtus kosmosa ķermeņus kā raidītājus.

Pēdējo četru mēnešu laikā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centra pētnieki strādā pie kosmosa objektu detektēšanas, pielietojot caur-izkliedes lokācijas metodi, tādejādi novērtējot metodes efektivitāti eksperimentālā veidā. Līdz 2021. gada jūlijam tika veiktas vairāk nekā 15 eksperimentu sesijas, pielietojot Irbenes radio teleskopu kompleksu vienas stacijas režīmā un interferometra režīmā.

Eksperimentos tika izmantoti RT-32 un RT-16 Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centra radio teleskopi un 1.6 GHz frekvenču joslas uztvērēji. Eksperimentu laikā sekmīgs apstrādes rezultāts tika iegūts vairāk nekā 50% no objektu novērošanas gadījumiem, novērojot atlūzas ar dažādu ģeometrisko laukumu, dažādos attālumos no Zemes un dažādos leņķiskos attālumos no lokācijas līnijas. Iegūto rezultātu analīze ļaus izstrādāt ieteikumus, kā veikt optimālā novērošanas režīma izvēli dažādiem objektiem, kā arī ļaus izveidot metodiku kosmisko objektu detektēšanai ar radio lokāciju, balstītu uz radio viļņu izkliedes efektu.

Pētījums tiek realizēts Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” ietvaros.

Avots
Ventspils augstskola

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri