Pārlekt uz galveno saturu

Veselības inovācijām nepieciešamas sievietes uzņēmējas

Sievietes pārstāv tikai trešdaļu zinātņu, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas absolventu Eiropā, savukārt tikai 15,5% jaunuzņēmumu dibinātājas ir sievietes, kas aktīvi darbojas jaunuzņēmumu jomā. Neskatoties uz to, Starptautiskajā sieviešu un meiteņu zinātnes dienā, kas tiek atzīmēta 11.februārī, ir vairākas pozitīvas tendences, ko vērts atzīmēt. Viens no galvenajiem rādītājiem liecina, ka sieviešu dibināti jaunuzņēmumi pārspēj vīriešu dibinātos jaunuzņēmumus, savukārt "EIT Health" ir paātrinājusi vairāku sieviešu uzņēmēju pieaugumu no Centrāleiropas, Austrumeiropas un Dienvideiropas veselības un biotehnoloģiju nozarēs.

2015.gadā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 11.februāri pasludināja par Starptautisko sieviešu un meiteņu zinātnes dienu, lai veicinātu sieviešu līdzdalību zinātnē, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā (STEM). Saskaņā ar Eiropas Komisijas 2021.gada sieviešu digitālo rezultātu datiem sievietes Eiropā veido tikai aptuveni trešo daļu no STEM absolventiem. Dzimumu atšķirības ietekmē arī uzņēmējdarbību, jo sievietes veido tikai 15,5% no jaunizveidotiem uzņēmumiem ES.

Neskatoties uz to, ka STEM jomās ir mazāk sieviešu absolventu, viņas arī saskaras ar dažādiem šķēršļiem finansējuma saņemšanā. Centrāleiropā un Austrumeiropā nesen veiktā aptauja liecina, ka tikai 1% no pieejamā kapitāla tiek novirzīts jaunizveidotiem uzņēmumiem, kuru dibinātājas ir sievietes un vēl 5% - uzņēmumiem ar abiem dzimumiem. Tomēr dati arī liecina, ka sievietes kā dibinātājas izmanto saņemto finansējumu efektīvāk, pārspējot vīriešus kapitāla produktivitātes ziņā un gūstot par 96% lielākus ieņēmumus uz vienu 1€ finansējuma nekā vīriešu dibināti jaunuzņēmumi.

Centrāleiropā, Austrumeiropā un Dienvideiropā sieviešu ārstu īpatsvars ir visaugstākais starp attīstītajām valstīm. Baltijā, Višegradas valstīs, Slovēnijā un Portugālē lielākā daļa ārstu ir sievietes, pārsniedzot ESAO (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) vidējo rādītāju - 49%. Lai gan sieviešu ārstu profesionālā pieredze varētu izraisīt inovatīvas pārmaiņas veselības aprūpes nozarē, viņu uzņēmējdarbības stimuls ir mazāk izpētīts nekā kolēģu vīriešu Neskatoties uz to, ka tas tā ir bijis jau vēsturiski, vairākas jaunākās tendences ir izraisījušas sieviešu uzņēmēju skaita pieaugumu veselības aprūpē.

"Šobrīd mēs novērojam trīs spēcīgas tendences. Pirmkārt, sieviešu inovatores veselības aprūpē nāk no daudzveidīgākām nozarēm. Protams, dominējošās sfēras ir zinātne un tehnoloģijas, un daudz sieviešu ir strādājušas laboratorijās, taču ir arī sociālo zinātņu absolventes. Veselības aprūpes inovācijā ir daudz dažādu lomu, un sievietes var ātri pievienoties. Otrkārt, mēs novērojam, ka daudz vairāk jaunuzņēmumu līdzdibina un/vai vada sievietes. Treškārt, notiek diskusiju vilnis par vienlīdzīgu iespēju izveidi sieviešu vadītiem jaunuzņēmumiem, un mēs redzam šo uzņēmumu ekosistēmu tendenci, ka riska kapitāla uzņēmumi ir atvērtāki ieguldījumiem sieviešu vadītos jaunuzņēmumos," stāsta Monika Tota (Monika Toth), "EIT Health InnoStars" reģionālās inovāciju shēmas direktore, vadošā organizācija, kas atbalsta veselības aprūpes inovāciju attīstību.

"EIT Health" ir vairākas programmas, kas izstrādātas, lai dotu iespējas sievietēm- uzņēmējām. Viena no tām ir piecu nedēļu sieviešu uzņēmējdarbības nometne, kas savieno agrīnās stadijas, sieviešu vadītus vai kopīgi vadītus veselības aprūpes jaunuzņēmumus ar mentoru tīklu, lai veicinātu un atbalstītu to straujo izaugsmi. Iniciatīva, ko atbalsta "IESE" Biznesa skola, "Pedro Nunes" Institūts un "NUI Galway", nodrošina intensīvas apmācības, piekļuvi tīklam un mentoringu. "EIT Health" pašlaik pieņem pieteikumus programmai līdz 14.martam.

"Sieviešu kā inovatoru novērtēšana un popularizēšana ir ne tikai svarīga viņu pašu jaunizveidotajiem uzņēmumiem, bet tas arī palīdz radīt plašāku ietekmi sabiedrībā, piesaistot vairāk sieviešu STEM nozarēs un inovācijās," uzsver Monika Tota (Monika Toth). "EIT Health" portfolio ir vairāki ietekmējoši līderi, kas virzās uz jaunām veselības aprūpes inovācijām.

Džoana Melo (Joana Melo), jauna sieviešu kārtas uzņēmēja no Portugāles, ir piedalījies vairākās "EIT Health InnoStars" akseleratora programmās.

Viņas uzņēmums "NU-RISE" palīdz ārstiem nodrošināt drošāku un precīzāku staru terapijas ārstēšanu, nodrošinot atbilstošas starojuma devas pareizajā vietā. Viņas kolēģe Džoana Paiva (Joana Paiva) ir CTO un uzņēmuma "iLof" līdzdibinātāja. Izmantojot biofotoniku un mākslīgo intelektu, Porto bāzētais uzņēmums izstrādā neinvazīvu risinājumu Alcheimera slimnieku skrīningam klīniskiem pētījumiem. 2020.gadā Džoana tika iekļauta Forbes "30 Under 30 Europe" sarakstā zinātnes un veselības aprūpes kategorijā un tika nominēta "EIT Woman Award" balvai.

Polijā žurnāla Forbes nosauktajā 100 ietekmīgāko sieviešu sarakstā ir Magdalēna Jandera (Magdalena Jander), PhD, uzņēmuma "UVera" izpilddirektore un līdzdibinātāja, "EIT Health Catapult un InnoStars" balvu ieguvēja, kas izstrādā nākamās paaudzes veselīgas un videi draudzīgas aizsargvielas pret visu UV saules starojuma spektru. Kopā ar savu komandu viņas mērķis ir ilgtspējīga ražošana, vienlaikus sniedzot ieguldījumu aprites ekonomikā.

"Mūsu mērķis ir ražot ļoti spēcīgu vielu, kas ir 100% videi draudzīga. Tas ne tikai neietekmēs koraļļu rifus vai jūras dzīvi, bet arī ražošanas process ir ilgtspējīgs. Tas patērē daudz tonnu CO2 un izdala O2 tonnas un auglīgās biomasas kā blakusproduktus," paskaidro Magdalēna Jandera (Magdalena Jander), piebilstot, ka, ja vēlamies redzēt vairāk meiteņu STEM priekšmetos, izglītības sistēma ir jāmaina jau saknē un jāattīsta kritiskās domāšanas prasmes, kas varētu piesaistīt sākumskolas un vidusskolas meiteņu uzmanību. "Bieži vien svarīgs ir tas brīdis, kad meitene sāk interesēties par zinātni," viņa apgalvo.

Saskaņā ar Microsoft veikto aptauju, kurā piedalījās 11 500 jaunas sievietes 12 Eiropas valstīs, meitenes vecumā no 11 līdz 12 gadiem interesējas par STEM priekšmetiem tikpat daudz kā zēni. Tomēr, tiklīdz viņas sasniedz 15-16 gadu vecumu, viņu interese samazinās. Saskaņā ar ESAO datiem šajā vecumā tikai 5% meiteņu apgalvo, ka vēlas karjeru skaitļošanas vai inženierijas jomā, salīdzinot ar 18% zēnu. Microsoft aptaujas dati arī atklāj, ka pozitīvie sieviešu piemēri izraisa meiteņu interesi par STEM karjeru, papildus praktiskajai pieredzei un praktiskiem vingrinājumiem klasē vai ārpus tās.

"UVera" nav vienīgais uzņēmums, kas ilgtspēju uzskata par prioritāti. Sieviešu dibinātais Lietuvas jaunuzņēmums "CasZyme" izstrādā rīkus, kas uzlabo CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) pielietojumu gēnu rediģēšanas pētniecībā un attīstībā. Šis rīks jau veiksmīgi darbojas veselības aprūpē, apkarojot ģenētiskās slimības un dažādas vēža formas, kā arī paātrinot Covid-19 testēšanu. Tomēr CRISPR - tā sauktā "ģenētisko šķēru" tehnoloģija - var arī spēlēt lielu lomu cīņā pret klimata pārmaiņām, jo tās mērķis ir ļaut vietējām kopienām audzēt pietiekami daudz pārtikas jebkurā klimatā, tādējādi samazinot transportēšanas vides izmaksas.

Saskaņā ar Dr. Monikas Paules (Dr Monika Paule) teikto, kura ir ieguvusi doktora grādu sociālajās zinātnēs un ir pieredzējusi augsto tehnoloģiju biznesa attīstībā un tehnoloģiju pārnesē biotehnoloģiju nozarē, "Mums ir jāpārveido biotehnoloģiju nozare, lai atbalstītu abu dzimumu pārstāvjus."

Viens no iemesliem ir tas, ka sievietes biotehnoloģiju nozarē var būt ievēroojami uzmanīgākas pret jaunāko sasniegumu izmantošanu vides jomā. Saskaņā ar ESAO aptauju sievietes visā pasaulē pievērš arī daudz uzmanības ekoloģiskām problēmām, biežāk šķiro atkritumus, pērk bioloģisko pārtiku un ekomarķētus produktus, iesaistās ūdens un enerģijas taupīšanā, kā arī izmanto energoefektīvus transporta veidus. Ar šo var arī izskaidrot to, ka tieši sievietes ir tās, kas vairāk nāk klajā ar jaunām idejām ilgstpējas jomā.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri