Pārlekt uz galveno saturu

Torims: Mēs esam ļoti veiksmīgi startējuši CERN – mūsu projektu skaits palielinās

Latvijai nevajadzētu samierināties tikai ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociētās dalībvalsts statusu, bet ir nepieciešams turpināt ceļu uz pilnīgu integrāciju CERN, lai jau pēc pāris gadiem Latvija kļūtu par pilnvērtīgu CERN dalībvalsti. Tā Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims ir izteicies pirmajā CERN Latvijas grupas tikšanās reizē kopš Latvija oficiāli ir kļuvusi par CERN asociēto dalībvalsti.

Viņš norāda, ka tas tieši ietekmētu, piemēram, uzņēmējdarbības saņemto atdevi, jo, ja asociētās dalībvalsts statusā finansiālā atdeve no CERN nedrīkst pārsniegt ieguldījumu, tad, kļūstot par pilntiesīgu dalībvalsti, nepastāv piegādes un finansiālās atdeves ierobežojumi. T. Torims šajā apstāklī saskata izdevību, jo CERN ir lieli plāni, plašs darbības mērogs un līdz ar to – arī daudz vajadzību. Tāpēc CERN varētu kļūt par nozīmīgu Latvijas partneri ne tikai zinātnē, bet arī uzņēmējdarbībā.

2. augustā Latvija kļuva par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti, rakstīja Labs of Latvia.

“Mēs esam ļoti veiksmīgi startējuši CERN – mūsu projektu skaits palielinās,” teic T. Torims.

Viņš akcentē, ka Latvijas stiprajai kārtij sadarbībā ar CERN līdzīgi kā līdz šim vajadzētu būt dažādo Latvijas spēlētāju rīcības koordinēšanai, jo, tikai kopā darbojoties, ir iespējams gūt ievērojamu atdevi no dalības CERN – vienā no pasaules spēcīgākajiem un ietekmīgākajiem zinātnes centriem.

Sanāksmē liels akcents tika likts uz Latvijas uzņēmumu iespējamo sadarbību ar CERN, jo tikai tagad, kad Latvijai ir oficiāls asociētās dalībvalsts statuss, uzņēmumiem ir iespējams piedalīties CERN iepirkumos. Lai valstis spētu labāk orientēties CERN vajadzībās un aktuālajos konkursos, katrai valstij ir izvirzīts savs uzņēmējdarbības koordinators. Latvijai tā būs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Lauma Muižniece. Viņas pienākums būs nodrošināt Latvijas uzņēmumus ar informāciju par CERN iepirkumiem, kā arī sniegt atbalstu uzņēmumiem, lai tie varētu startēt CERN iepirkumos ar saviem piedāvājumiem.

Līdz šim atsevišķi Latvijas uzņēmumi ir piegādājuši CERN savus produktus, taču tie ir bijuši tikai izņēmuma gadījumi, jo CERN pamatā pakalpojumus un produktus iepērk no savu dalībvalstu biznesa pārstāvjiem. Piemēram, “Primekss” ir konsultējis CERN CMS eksperimenta kavernas betona struktūras un izturības jautājumos un piedāvā arī tehnoloģiskus risinājumus, ko nākotnē CERN varētu izmantot. Pēc Latvijas kļūšanas par asociēto dalībvalsti uzņēmumam ir iespējas tikt iekļautam piegādātāju datu bāzē un līdz ar to saņemt vēl citus sadarbības piedāvājumus.

“Mēs varam CERN sevi parādīt un nokļūt piegādātāju sarakstā, jo sadarboties ar CERN ir prestiži – tā uzņēmumam ir kvalitātes zīme,” teic “Primekss” tehnoloģiju direktors Rolands Cepurītis.

Savukārt grafikas dizainers Jānis Zālītis ir pirmais Latvijas mākslinieks, kurš sadarbojies ar CERN, izveidojot grafisko identitāti zinātnes projektam I-FAST, rakstīja Labs of Latvia. Viņa sadarbība ar CERN turpinās, jo mākslinieks veido grafisko identitāti vēl citiem CERN projektiem.

Starpdisciplinārā CERN Latvijas darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Darba grupā strādā RTU, LU, RSU, Latvijas uzņēmumi, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un nozaru asociācijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija un Ekonomikas ministrija. Darba grupas aktivitātes koordinē CERN Latvijas Nacionālais kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

Avots
LIAA / Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri