Pārlekt uz galveno saturu

Septembrī mazumtirdzniecības apgrozījumam stabils pieaugums

Septembrī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 4,3% lielākas nekā iepriekšējā gada septembrī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). Līdzīgs pieaugums saglabājas jau pēdējos piecus mēnešus, kad pēc Covid-19 ierobežojumu mīkstināšanas pavasarī mazumtirdzniecības rādītāji stabilizējās.

Kopumā šā gada janvārī-septembrī  mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,9%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 3,6%, degvielas mazumtirdzniecība par 7,9%, savukārt pārtikas preču tirdzniecība palika faktiski nemainīga (sarukums par 0,3%).

Septembrī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 7,9%, nodrošinot lielāko daļu devuma kopējā tirdzniecības apjomu kāpumā. Pieaugums bija vērojams visās preču kategorijās, izņemot informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecību specializētajos veikalos, kas saruka par 2,2%. Visstraujāk (gandrīz par 1/3) pieauga ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība specializētajos veikalos. Iedzīvotāji vairāk iegādājās arī sporta preces un spēles (pieaugums par 12,6%). Arī apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecība saglabāja stabilu pieaugumu. Pieauga arī kultūras preču un atpūtai paredzētu preču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 9,6%). Nepārtikas preču kategorijā, tai skaitā sporta un kultūras pasākumu un preču jomā,  turpmāko situāciju negatīvi ietekmēs jaunie ierobežojumi Covid-19 izplatības ierobežošanai. 

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, iedzīvotāji turpināja aktīvi izmantot iepirkšanās iespējas pa pastu vai Internetā (pieaugums par 23,5%), kas norāda, ka palēnām mainās iedzīvotāju iepirkšanās paradumi. Ievērojami pieauga arī  mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 18%). Sarukums bija vērojams tikai pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 10,6%) un lietotu preču mazumtirdzniecības kategorijā (par 1,4%).

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums septembrī nedaudz saruka un bija par 1,9% zemāks nekā 2020.gada septembrī.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās septembrī pieauga par 7% salīdzinājumā ar 2020.gada septembri.

Prognozējams, ka šā gada oktobrī un novembrī mazumtirdzniecības rādītājus būtiski ietekmēs ārkārtējā situācija, kuras laikā ir noteikti stingrāki drošības nosacījumi tirdzniecības vietās ar mērķi būtiski mazināt cilvēku pulcēšanos un kontaktēšanos sabiedriskās vietās. Kā zināms, laika posmā no š.g. 21. oktobra līdz 14. novembrim tirdzniecība aizliegta lielākajā daļā nepārtikas preču veikalu. Aizliegums attiecas arī uz sporta un kultūras pasākumiem. Tāpēc šajā laikā īpaši svarīga būs uzņēmēju spēja jaunajiem apstākļiem pielāgot dažādas e-komercijas formas un distances tirdzniecību.

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja Vita Skuja, EM Analītikas dienesta analītiķe. 

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri