RTU pilnveidota inovatīva būvkonstrukciju noslodzes mērīšanas ierīce
RTU pilnveidota inovatīva būvkonstrukciju noslodzes mērīšanas ierīce
Saņemot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmas «PROTOTECH» atbalstu, uzņēmums «Adventum Tech» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļā pasūtījis specializētas elektroniskās plates izstrādi, kas ļaus pilnveidot tā radīto inovatīvo būvkonstrukciju noslodzes mērīšanas ierīci, ļaujot optimizēt ražošanas izmaksas un paaugstināt uzņēmuma konkurētspēju.
Inovatīvā ierīce mēra esošo nesošo būvkonstrukcijas noslodzi un nosūta saņemto informāciju uz uzņēmuma «mākoni» tālākai datu apstrādei. Apstrādātie dati ļauj redzēt esošo būvju nesošo konstrukciju noslodzi (iespējamas arī pārslodzes), kas sniedz būvinženieriem pilnu ainu par uzraudzīto būvkonstrukciju uzvedību. Saņemto būvkonstrukciju noslodzes informāciju būvnieks var izmantot efektīvākai un precīzākai lēmumu pieņemšanai, līdz ar to samazinot projekta riskus, parūpējoties par drošāku būvobjekta darba vidi un caurskatāmāku būvniecības procesu.
«Tā ir ierīce, kas spēj nomērīt būvkonstrukciju svaru, un fiziski ir pilnībā atdalīta no visa pārējā: visas darbības notiek, izmantojot bezvadu sistēmas,» klienta vispārīgo ieceri raksturo RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas elektronikas inženieris Raivis Deksnis. «Tajā esošais sensors nolasa cietējošas betona masas svaru reālā laikā, fiksējot, kā tas mainās. Ierīci pārvadā no būvobjekta uz būvobjektu un, darbus veicot, jebkurā brīdī var saprast, vai betons ir izžuvis, sacietējis, vai ir kādi defekti. Respektīvi, ir iespējams jau būvniecības procesā laicīgi konstatēt, ka nav kaut kas pareizi,» stāsta R. Deksnis.
Piesakoties «PROTOTECH», uzņēmums «Adventum Tech» bija iecerējis šīs ierīces darbības nodrošināšanai veikt unikālu iespiedplašu (mikroshēmu) modelēšanu, izstrādi un ražošanu, to elektrokomponenšu lodēšanu, elektronikas programmēšanu, iekšējā elektronikas korpusa projektēšanu, ārējās antenas un USB mezgla aizsardzības risinājumu projektēšanu, modelēšanu, ražošanu, iekšējā elektronikas korpusa un ārējā antenas un USB mezgla aizsardzības risinājuma prototipēšanu. Šie darbi būtiski uzlabotu ierīces izmantošanas ērtumu un funkcionalitāti, un tie tika uzticēti R. Deksnim.
R. Deksnis ir pieredzējis elektroinženieris, taču darbā ar produktu būvniecības nozarei un ar augstas precizitātes svaru sensoriem viņam šī bija pirmā pieredze. «Procesa laikā daudz varēju iemācīties par pašu tehnoloģiju, par datu ieguvi: kā iegūt precīzākus, stabilākus datus, kā projektēt shēmu, lai iegūtie dati būtu bez kropļojumiem, bez trokšņiem un citiem defektiem,» stāsta R. Deksnis. Ļoti interesants esot bijis arī ierīces bezvadu lādēšanas risinājums, un elektroinženieris neslēpj gandarījumu, ka tā izstrāde sanākusi jau ar pirmo mēģinājumu. Tā kā klienta prasība bijusi nodrošināt zemu enerģijas patēriņu, tad pēc pašu iniciatīvas veikta izpēte arī šajā virzienā, kas ļāvis daudz ko iemācīties. Rezultātā lemts par pavisam jaunas ierīces izmantojumu mikroskopiskas patēriņajaudas mērīšanai: tās fiksētā informācija nodota tālāk klientam, lai, balstoties uz šiem datiem, klients varētu izdarīt secinājumus par ierīces optimālo dizainu.
«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā
«Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts atbalsts 14,8 tūkst. eiro apmērā.
Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!