Pārlekt uz galveno saturu

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā decembrī palielinājās par 1,6 %

2021. gada decembrī, salīdzinot ar novembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 3,8 %, bet eksportētajai produkcijai samazinājās par 0,5 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis pieauga par 0,1 %, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm samazinājās par 1,0 %.

Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam elektroenerģijas ražošanā un tirdzniecībā; atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu kritumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā.

2021. gada decembrī, salīdzinot ar 2020. gada decembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 25,1 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 31,4 %, eksportētajai produkcijai – par 19,6 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas ir pieaugušas par 22,2 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 17,5 %.

Ražotāju cenu līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.

2021. gadā 12 mēnešu vidējais ražotāju cenu līmenis salīdzinājumā ar 2020. gada 12 mēnešu vidējo līmeni Latvijas rūpniecībā palielinājās par 13,2 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 12,6 %, eksportētajai produkcijai – par 13,7 %, t. sk. eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis pieauga par 14,5 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 13,0 %.

Lielākā ietekme uz 12 mēnešu vidējo ražotāju cenu līmeni bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā.

Informācija par ražotāju cenu pārmaiņām rūpniecībā 2022. gada janvārī tiks publicēta 21. februārī.

Metodoloģiskā informācija

Pārskatu par ražotāju cenām rūpniecībā par decembri iesniedza 97,9 % uzņēmumu. Kopējais datu imputāciju skaits decembrī veidoja 7,8 %. Kopējais ražotāju cenu indekss rūpniecībā atbilst kvalitātes prasībām un ir uzskatāms par ticamu.

2021. gadā informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedza ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmantoja arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tika izmantotas ap 2,4 tūkstošiem cenu, no tām 1,3 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Informāciju sagatavoja Centrālās statistikas pārvaldes Komunikācijas daļa. Kontakti: E-pasts: media@csp.gov.lv, Tālr.: 27880666. stat.gov.lv

twitter.com/csp_latvija

facebook.com/csplatvija

  Avots
  CSP

  Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

  Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
  Reģistrēties

  Mūsu partneri