Pārlekt uz galveno saturu

Ražošanas nākotne - automatizētas rūpnīcas un izaugsme inovācijās

Viena no pirmajām nozarēm, kurā jau 19.gadsimta sākumā aizsākās automatizācijas un digitalizācijas procesi ir ražošana. No pirmajiem mehanizētajiem kokvilnas vērpējiem un tvaika motoriem, kas parādījās pirmās rūpnieciskās revolūcijas laikā, esam nonākuši līdz tādām tehnoloģijām kā datorredze kvalitātes novērtēšanai un mākslīgais intelekts apjomīgu datu analīzei. Šie ir tikai daži no galvenajiem tehnoloģiju sasniegumiem, kas šobrīd virza jau ceturto industriālo revolūciju, strauji digitalizējot ražošanas nozari. Jaunie risinājumi tagad palīdz ievērojami uzlabot darba produktivitāti, samazināt izmaksas un padara ražošanas nozares darbinieku ikdienu ne tikai drošāku, bet arī aizraujošāku, ļaujot nomainīt rutīnas manuālos darbus pret iekārtu vadību un inovāciju radīšanu.

Lai gan automatizācija ražošanā nav nekas jauns, digitālā transformācija, kas norit šobrīd, ir kas daudz vairāk par robotiem un iekārtām, kas pārņem dažādus ražošanas procesus. Rūpnīcām tiek radītas sensoru sistēmas ar mākslīgo intelektu, kas īsā laikā spēj apstrādāt ievērojamus datu apjomus, atrodot pat tādas likumsakarības, ko cilvēkam būtu grūti pamanīt. Datu analīze ļauj optimizēt ražošanas ciklus, kā arī jau laikus paredzēt potenciālos pārrāvumus ražošanā vai radušos brāķus, tādējādi sniedzot iespējas procesu uzlabojumiem. Šādu risinājumu neatņemama sastāvdaļa ir arī 5G tīkls, kas datus no sensoriem reāllaikā pārraida uz mākoni, kur uzreiz notiek to apstrāde. Tā kā informācijas signālu pārraides aizture tīklā ir minimāla, darbinieki uz jebkuru problēmu ražošanas procesā var reaģēt nekavējoties, bet pats uzraudzības process var norisināties attālināti no jebkuras vietas pasaulē, paverot plašas iespējas speciālistu piesaistē. Nozīmīgus uzlabojumus ražošanā nes arī datorredzes tehnoloģija, kas plaši tiek izmantota arī Latvijā - ar tās palīdzību tiek uzraudzīta produktu kvalitāte. Ierīces spēj uztvert ar cilvēka aci pat nepamanāmus kvalitātes trūkumus un defektus, izvairoties no brāķiem gala produktos un ļaujot identificēt potenciālos uzlabojumus ražošanas procesā. Šie un neskaitāmi citi risinājumi no teorijas jau kļuvuši par realitāti daudzās ražotnēs, virzot digitalizāciju un nesot sen gaidītas pārmaiņas nozarē.

Lielākie tehnoloģiju ražotāji visā pasaulē sadarbojas ar aktīvākajiem inovāciju virzītājiem ražošanā, lai radītās tehnoloģijas pēc iespējas ātrāk ieviestu praksē. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir Ķīnā, Hunaņas provincē, esošā "Valin Xiangtan" dzelzs un tērauda rūpnīca, kas kopā ar tehnoloģiju ražotāju Huawei realizējuši projektu, ražotnē ieviešot 5G un mākoņdatošanas risinājumus celtņu attālinātai vadībai. Šobrīd šo darbu veikt ir vieglāk, operatoram vairs neatrodoties mazā, bīstamā kontroles kabīnē - vadības process notiek no ērtas biroja telpas, no kuras tiek kontrolēti vairāki celtņi vienlaikus. Tāpat rūpnīcā tiek izmantots 5G, mākonis un mākslīgais intelekts tērauda kvalitātes kontrolei - tiek uzņemti attēli, ko reāllaikā apstrādā mākonī, uztverot pat sīkākos defektus un uzlabojot produktu kvalitāti. "Rūpnīcā ieviestie risinājumi ir veiksmīgs piemērs tam, kā tehnoloģijas maina ražošanas nozari. Tās vienlaikus optimizē ražošanas procesus, samazinot pieļauto kļūdu apjomu un saīsinot ražošanas laiku, kā arī rūpējas par ikvienu iesaistīto cilvēku, padarot darbu ražošanā drošāku un vērstu uz inovācijām," ar uzņēmuma pieredzi dalās Inese Šuļžanoka, Huawei Technologies Latvia komunikācijas vadītāja. Tieši iegūtās iespējas novirzīt papildu resursus inovācijām ir viens no nozīmīgākajiem ieguvumiem, ko sniedz ražošanas digitalizācija, jo nozarei tiek dotas straujākas izaugsmes iespējas un tas ved mūs soli tuvāk digitālajai nākotnei.

Arī Latvijā šobrīd darbojas uzņēmumi, kas gan ražo, gan ievieš dažādus risinājumus ražošanas uzņēmumiem, palīdzot efektivizēt darba procesus. Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds stāsta: "Ja pirms 4 gadiem ceturtā industriālā revolūcija bija vien sauklis, tad tagad tas diezgan strauji notiek arī tepat Latvijā. Vietējie uzņēmumi aktīvi strādā pie automatizācijas un digitalizācijas, risinot, piemēram, kvalificēta darba spēka trūkumu vai vienkārši automatizējot visu, kas tehniski iespējams un ir ekonomiski izdevīgs. Vieglāk gan ir automatizēt masveida ražošanu - nemainīgu produktu skaits tādās ražošanas sērijās ir lielāks, tomēr kopumā arī pie mums ražošanas digitalizācija norit straujā tempā." Lai nodrošinātu ražotājiem nepieciešamās tehnoloģijas, svarīga ir arī uzņēmumu partnerība ar IT nozares pārstāvjiem, lai kopīgi veidotu jaunus risinājumus. T. Grīnfelds min, ka viens no ievērojamākajiem digitalizācijas piemēriem Latvijā ir uzņēmums "Peruza", kas savu darbību sāka ar zivju rūpniecības iekārtu ražošanu. Redzot ražotāju interesi un vajadzības, kā arī sadarbojoties ar IT nozares uzņēmumiem, laika gaitā radīti dažādi tehnoloģiskie risinājumi vēl virknei citu nozaru, piemēram, pārtikas ražošanai, auto rūpniecībai un atkritumu apsaimniekošanai. Arī Latvijā ceturtā industriālā revolūcija strauji uzņem apgriezienus. Iespējams, ka arī pie mums tuvākajos gados varam sagaidīt daļēji automatizētas vai pat pilnībā attālināti vadāmas rūpnīcas, kas ievestu mūs jaunā tehnoloģiju attīstības posmā.

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987.gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Informāciju sagatavoja Inese Šuļžanoka, "Huawei Technologies Latvia" komunikācijas vadītāja. Foto: Edijs Pālens, LETA, Tīkla tehnoloģiju izstrādātāja "Huawei" ofiss un prezentāciju centrs Šenžeņ pilsētā Ķīnā. 

Avots
Huawei Technologies Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri