Pārlekt uz galveno saturu

Rail Baltica stacijas izbūve ļaus lidostai “Rīga” attīstīties par Ziemeļeiropas aviācijas mezglu

"Līdz ar Rail Baltica stacijas būvniecību mainīsies ne tikai lidostas "Rīga" apkārtnes infrastruktūra, bet arī tās loma un nozīme Latvijas tautsaimniecībā kopumā, ļaujot stiprināt Rīgu kā Baltijas un Ziemeļvalstu aviācijas mezglu," tiešsaistes diskusijā par Rail Baltica savienojuma izveidi ar lidostu "Rīga" atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Ap lidostu tiks veidota Lidostas pilsēta, attīstot pasažieru termināli, Biznesa parku un arī aviācijas kravu segmentu.

Trešdien, 2.martā, Satiksmes ministrija rīkoja ekspertu diskusiju, lai pārrunātu aktualitātes ceļā uz pirmā ātrgaitas dzelzceļa un avio savienojuma izveidi Baltijā, ko nodrošinās 2021.gada jūnijā atklātais "Rail Baltica" būvprojekts pie lidostas "Rīga". Tiešsaistes diskusijā piedalījās satiksmes nozares eksperti, "Rail Baltica" projekta ieviesēji un būvdarbu pārstāvji, turpinot sarunu ciklu par "Rail Baltica" projekta ieviešanu Latvijā.

"Rail Baltica būvdarbi lidostā Rīga ir apliecinājums tam, ka projekts straujiem soļiem iet uz priekšu. Tas ir otrs sarežģītākais Rail Baltica posms Latvijā, kuru paredzēts pabeigt līdz 2025.gada beigām. Vienlaikus esam paredzējuši sākt pamattrases būvdarbus dienvidu virzienā līdz Lietuvas robežai, lai savienotos ar mūsu kaimiņiem lietuviešiem," teica ministrs.

Tālis Linkaits uzsvēra, ka "pēdējās nedēļas notikumi Ukrainā, Putina karš vēlreiz atzīmē "Rail Baltica" dzelzceļa infrastruktūras līnijas nozīmību. Tā ir starptautiska kravas un pasažieru pārvadājumu līnija, nozīmīgs Eiropas savienojums, arī saistībā ar stratēģisko preču un kravu pārvadājumiem. Mēs redzam, ka kritiskā infrastruktūra mums ir jāveido pārdomāti, lai tā varētu mūs atbalstīt, kad nepieciešams."

"Rail Baltica" stacija lidostā Rīga uzlabos lidostas savienojamību ar mūsu kaimiņvalstīm un Latvijas reģioniem. Nodrošinās ērtāku pārvietošanos, ātrākas iespējas nokļūt lidostā gan Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem, gan mūsu valsts iedzīvotājiem, izmantojot reģionālās stacijas, kas tiks izveidotas uz Rail Baltica līnijas, piebilst Tālis Linkaits.

AS "RB Rail" stratēģijas un attīstības vadītājs Kaspars Briškens akcentēja "Rail Baltica" projekta stratēģisko dimensiju, norādot uz sadarbības un attīstības iespējām, ko rada nākotnes dzelzceļa un aviācijas intermodalitāte plašākā transporta ekosistēmā. "Latvijai ir priekšrocība "Rail Baltica" koridora centrā attīstīt starptautisko ātrgaitas dzelzceļa staciju, kas tieši savienota ar lidostu "Rīga". Tāpēc kritiski svarīgi nodrošināt, lai infrastruktūras risinājumi un nākotnes datu sistēmu arhitektūra nākotnē ļautu dzelzceļa un avio pārvadātājiem attīstīt komerciāli ilgtspējīgus kombinētos mobilitātes pakalpojumus, tostarp ar vienotas biļetes un integrētas bagāžas apkalpošanas risinājumiem. Vienlaikus lidostu "Rīga" šķērsojošais maršruts dod iespēju attīstīt ne tikai dažādus pasažieru pārvadājumu veidus, bet organizēt arī kravu - piemēram, sīkpaku - pārvadājumus, kā arī veidot kravu atzaru lielāka apjoma kravu apkalpošanai. Prognozējams, ka segments Rīgas Centrālā stacija - lidosta "Rīga" ar tās nozīmīgo aviācijas savienojamības komponenti būs visnoslogotākais visā "Rail Baltica" trasē," atzīmēja AS "RB Rail pārstāvis.

Par lidostas "Rīga" pārmaiņām un Rail Baltica projekta integrāciju tās nākotnes attīstības redzējumā informēja lidostas "Rīga" valdes loceklis Artūrs Saveļjevs. Viņš pastāstīja, ka uzņēmuma jaunā vidēja termiņa stratēģija "Skrejceļš 2027" pozicionē lidostu "Rīga" kā Ziemeļeiropas satiksmes centru, kas veicina Latvijas konkurētspēju reģionā. Viens no tās stratēģiskajiem mērķiem ir radīt jaunas iespējas biznesa partneriem un ceļotājiem, attīstot Lidostas pilsētu ar daudzveidīgu pakalpojumu klāstu.

"Lidostas pilsētas centrā būs jaunais pasažieru terminālis, kas būs savienots ar "Rail Baltica" dzelzceļa staciju, veidojot ātrgaitas dzelzceļa savienojumu ar pilsētas centru, Igauniju un Lietuvu. Ap to pletīsies lidostas Biznesa centrs ar daudzveidīgām uzņēmējdarbības iespējām," norādīja Artūrs Saveļjevs. "Rail Baltica" dzelzceļa stacija sniegs virkni ieguvumu šīs vērienīgās attīstības nodrošināšanā, tostarp, palielinās potenciālo pasažieru aptveres areālu, radīs iespēju attīstīt jaunus īstermiņa tūrisma pakalpojumus, veicinās klientu piesaisti lidostas Biznesa centra pakalpojumiem - viesnīcām, konferenču un loģistikas centriem.

"Rail Baltica" savienojums ar lidostu Rīga ir daļa no "Rail Baltica" trases Rīgas šķērsojumu, kura kopējais garums ir nepilni 30 km, tāpēc projekta īstenotājs SIA "Eiropas Dzelzceļa līnijas" redz nepieciešamību nodrošināt ciešu un konstruktīvu sasaisti ar Rīgas apkaimēm, sadarbojoties gan ar lidostu "Rīga", gan esošo papildinošo dzelzceļa sistēmu. "Rail Baltica" dzelzceļa infrastruktūras posms no esošās dzelzceļa stacijas "Imanta" līdz Jaunmārupei," stiepjas 4.5 km garumā cauri intensīvai apbūvei un lidostai "Rīga". "Lai saglabātu lidostas "Rīga" funkcionalitāti būvdarbu un ekspluatācijas laikā tiks izbūvēta 2 km gara estakāde 11 m augstumā. Tā ļaus lidostai brīvi funkcionēt dzelzceļa izvietošanas posmā," atzīmēja SIA "Eiropas Dzelzceļa līnijas" valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris.

"Rail Baltica" dzelzceļa stacijas ēka plānota trīs līmeņos ar kopējo platību virs 9 tūkstošiem kvadrātmetru, divām pasažieru platformām ar kopējo platību 3,5 tūkstoši kvadrātmetru. Jaunās stacijas ēkas pirmajā stāvā tiks izveidots "zaļais koridors" jeb publiskā ārtelpa pasažieriem, kas nodrošinās savienojumu ielas līmenī starp "Rail Baltica" dzelzceļa staciju un jauno lidostas pasažieru termināli. Blakus būs izbūvēti jauni piekļuves ceļi un izvietotas velonovietnes, jauna auto stāvvieta un elektroauto uzlādes stacijas. Stacijas otrajā stāvā būs gaišas un plašas pasažieru uzgaidāmās telpas un biļešu kases. Savukārt, trešajā stāvā atradīsies dzelzceļa platformas ātrgaitas un atspoles vilcieniem, kas savienos lidostu ar Rīgas Centrālo dzelzceļa staciju.

Par "Rail Baltica" dzelzceļa stacijas un saistītās infrastruktūras būvniecības norisi un plānoto gaitu pastāstīja personu apvienības "B.S.L. Infra" izpildkomitejas locekle Maija Baltgalve. Sākumā paredzēts izbūvēt piebraucamos ceļus un ar to saistīto infrastruktūru dzelzceļam. Tam sekos stacijas ēkas, estakāžu izbūve uz Rīgas un Jaunmārupes pusi un dzelzceļa sliežu būvniecība. Maija Baltgalve informēja par esošo darbu progresu un iezīmēja uzsāktos darbus pirmajā posmā. Tie ietver ceļu izbūvi, lai izveidotu jaunu apļveida satiksmes plūsmu uz lidostu ar satiksmes pārslēgšanu, jaunas autostāvvietas P5 izveidi, inženierkomunikāciju ierīkošanu un citus darbus. Papildus diskusijas dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar plānoto satiksmes organizācijas 3D plānošanas modeli uz lidostas "Rīga" teritoriju.

Diskusijas uzmanības lokā bija arī "Rail Baltica" stacijas arhitektoniskie risinājumi. Kā atzīmēja SIA "Eiropas Dzelzceļa līnijas" projektu vadītājs Arnolds Timofejevs, "Rail Baltica" dzelzceļa stacijas vizuālais tēls radīts ar spēcīgu saikni dabiskās formās un dabīgajos materiālos. Ēkas fasāde ir pilnībā stiklota, lai radītu plašuma sajūtu iekštelpās. To papildinās ārējās fasādes žalūzijas (lameles), kuru novietojums dažādajos leņķos piešķirs ēkai dinamiskumu. Tām piemīt arī praktisks ieguvums. Risinājums nodrošina noēnojumu stacijā, neļaujot telpām uzkarst, tajā pašā laikā saglabā dabīgās gaismas pieplūdumu iekštelpām.

Diskusiju vadīja Satiksmes ministrijas Dzelzceļa politikas un infrastruktūras departaments direktors Kārlis Eņģelis.

Informāciju sagatavoja Komunikācijas nodaļa. Kontakti: 67028312, komunikacijas@sam.gov.lv. Publicitātes foto. 

  Avots
  SAM / Rail Baltica

  Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

  Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
  Reģistrēties

  Mūsu partneri