Pārlekt uz galveno saturu

Precizēti nekustamā īpašuma darījumu starpnieku profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi

Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta 2020.gada 29.septembra noteikumos Nr. 602 "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi", papildinot un precizējot nekustamā īpašuma darījumu starpnieku profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumus, kas sniegs papildu drošību tai sabiedrības daļai, kura uzticēs sava nekustamā īpašuma darījumu nekustamā īpašuma darījumu starpniekam.

Grozījumi MK noteikumos paredz, ka civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumu var noslēgt individuāli starp vienu starpnieku un apdrošinātāju, gan kolektīvi, iekļaujot tajā vienlaikus vairākus starpniekus.

Ja starpnieks ir fiziska persona, tad civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumu slēdz individuāli starp vienu starpnieku un apdrošinātāju. Savukārt, ja starpnieks ir juridiska persona vai personālsabiedrība, tad civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumu slēdz starp vienu starpnieku un apdrošinātāju, vai kolektīvi, iekļaujot tajā vienlaikus vairākus starpniekus, kuri juridiskās personas vai personālsabiedrības vārdā sniedz nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumus.

Tāpat MK noteikumos precizēta norma par minimālo starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas limitu. Ja starpnieks ir fiziska persona, tad apdrošināšanas limits 50 000 eiro gadā. Savukārt, ja starpnieks ir juridiska persona vai personālsabiedrība, tad apdrošināšanas limits ir 50 000 eiro gadā par katru fizisko personu, kura juridiskās personas vai personālsabiedrības vārdā sniedz nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumus.

Kā zināms, 2020.gada 1.augustā stājās spēkā Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, kas regulē nekustamā īpašuma darījumu starpnieku profesionālās darbības tiesiskos pamatus un nodrošina šo personu profesionālās darbības uzraudzību, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, terorisma un proliferācijas finansēšanu un sekmētu stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu. Likums paredz, ka nekustamā īpašuma darījumu starpniekam ir jāapdrošina savas profesionālās darbības civiltiesiskā atbildība. Ministru kabineta 2020.gada 29.septembra noteikumi Nr. 602 "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi" nosaka apdrošināšanas līguma minimālo atbildības limitu gadā un obligātos riskus, kurus jāapdrošina nekustamā īpašuma darījumu starpniekam.

Vienlaikus, likums paredz, ka no 2021.gada 1.jūlija starpniecības pakalpojumus drīkst sniegt tikai personas, kuras iekļautas Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Reģistrs ir publiski pieejams Ekonomikas ministrijas tīmekļvietnē. 2022.gada 25.janvārī reģistrā ir iekļauti 657 nekustamā īpašuma darījumu starpnieki, no tiem aptuveni 1/6 fiziskas personas.

Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2020.gada 29.septembra noteikumos Nr. 602 "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi" (1.4.punkts) var iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu portālā.

Informāciju sagatavoja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa. Kontakti: 67013193, prese@em.gov.lv. 

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri