Pārlekt uz galveno saturu

Pēc dalības Expo Latvijas uzņēmēji gūst panākumus AAE tirgū; arī AAE gatavi paplašināt sadarbību ar Latviju

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs trešdien, 11.maijā, divpusējās tikšanās laikā ar Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) ārlietu un starptautiskās ekonomiskās sadarbības ministra vietnieku Abdulnasseru Al Shaalī (Abdulnasser Al Shaali) pārrunāja abu valstu ekonomiskās sadarbības attīstības jautājumus. Tāpat šodien notika Latvijas un AAE biznesa forums, kuru abu valstu uzņēmējiem organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), lai sniegtu iespēju vairāk kā 30 Latvijas uzņēmumu un tikpat AAE uzņēmumu pārstāvjiem pārrunāt sadarbību investīciju un eksporta jomā.

"Varam būt gandarīti, ka AAE valsts institūcijas un uzņēmēji ir izvirzījuši Latviju kā vienu no stratēģiskajiem sadarbības partneriem, apliecinot to ar savu vizīti Rīgā. Pēdējā gada laikā Latvijas uzņēmēji izrādījuši lielu interesi un aktīvi piedalījušies dažādās LIAA organizētās aktivitātēs reģionā, veidojot ciešākas saiknes tādās nozarēs kā biomedicīna, kosmosa tehnoloģijas, loģistika, pārtika, būvniecība un IKT. Pateicoties Latvijas veiksmīgajai dalībai Expo 2020, būtiski pieaudzis IKT, farmācijas, ķīmijas un pārtikas produktu eksports uz AAE, kas apliecina Latvijas uzņēmumu konkurētspēju un gatavību arvien paplašināt savus eksporta tirgus. Atbildes vizīte no AAE puses apliecina, ka esam pamanīti un šodien notikušais biznesa forums bija lieliska iespēja turpināt iesāktās sarunas un darbu gan pie jau aizsāktiem projektiem, gan plānot jaunus sadarbības projektus," norāda ekonomikas ministrs.

Pandēmijas un ģeopolitisko izaicinājumu periodā AAE spēja noorganizēt pasaules lielāko un vēsturē iespaidīgo pasaules izstādi Expo2020 Dubaijā, kurā sevi atzīstami pieteica arī Latvijai. Paralēli valsts prezentācijai izstādes laikā aktīvi tika strādāts pie divpusējo ekonomisko attiecību attīstības. Latvijas dalība EXPO 2020 Dubaijā pavēra plašas iespējas Latvijas uzņēmumiem iepazīt Persijas līča valstis, nodibināt kontaktus un prezentēt Latvijas produktus un inovācijas globālajā tirgū.

Biznesa foruma laikā arī parakstīti divi sadarbības memorandi starp Latvijas Darba devēju konfederāciju un AAE federālo tirdzniecības un rūpniecības kameru, kā arī starp Latvijas eksportētāju asociāciju "The Red Jackets" un Šārdžas pētniecības, tehnoloģiju un inovāciju parku.

Kā zināms, šā gada 28.februārī un 1.martā Dubaijā notika otrā Latvijas un AAE Apvienotās ekonomikas komitejas sēde, kurā starp abām valstīm tika panākta vienošanās par turpmāko sadarbību sešos virzienos - tirdzniecība un investīcijas, inovācijas un tehnoloģijas, transports un loģistika, izglītība un zinātne, lauksaimniecība un pārtikas rūpniecība, enerģētika.

Sadarbība starp Latviju un AAE tiks turpināta eksportā, investīciju piesaistes un inovāciju jomā. AAE puse ir ieinteresēta kopīgu inovāciju attīstībā, viedās enerģētikas projektu īstenošanā, kā arī īpaša investīciju fonda izveidē. Šobrīd notiek darbs pie kopīgas sadarbības platformas izveides jaunuzņēmumiem biznesa ideju attīstībai tādās jomās kā viedā mobilitāte, aprites ekonomika, zaļās inovācijas un biomedicīna. Sadarbības platforma tiek veidota ar mērķi sniegt atbalstu jaunuzņēmumiem, kuri piedāvās risinājumus Latvijas valsts tēla stratēģijā definētās "Misija Jūra 2030" izaicinājumiem saistībā tīra ūdens pieejamību. Šis jautājums ir vienlīdz svarīgs gan Latvijai gan AAE. Līča reģiona valstīs dinamiski attīstās ostu infrastruktūra un loģistikas pakalpojumi. AAE puse ir gatava investēt jaunu tehnoloģiju ieviešanā ostu infrastruktūrā. Savukārt Latvija šajā ziņā var piedāvāt virkni risinājumu.

Vienlaikus tiks turpinātas abu valstu sarunas par investīciju aizsardzības nolīgumu, kā arī par sadarbības nolīgumiem tādās jomās kā izglītība un zinātne, pārtikas nekaitīgums, kosmosa pasākumi miermīlīgiem mērķiem. Savukārt sadarbību investīciju jomā vēlamies stiprināt, izveidojot kopīgu ieguldījumu fondu dzīvotspējīgu projektu īstenošanai.

Informācija par abu valstu līdzšinējo sadarbību

2021.gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar AAE bija 96 milj. EUR, kas ierindoja AAE 41. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz AAE bija 64 milj. EUR, kas veido 0,36% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports - 32 milj. EUR, kas veido 0,18% no Latvijas importa. Salīdzinājumā ar 2020.gadu eksports ir palielinājies par 8%, bet imports ir audzis par 54%. 2021.gadā AAE bija Latvijas 36. nozīmīgākais eksporta un 42. nozīmīgākais importa partneris. Tirdzniecības bilance ar AAE bija pozitīva (32 milj. EUR).

Neskatoties uz pandēmijas ierobežojumiem, 2020.g. un 2021.g. Latvijas uzņēmēji piedalījās IKT nozares izstādē Gitex, pārtikas izstādē Gulfood, veselības nozares izstādē Arab Health, būvniecības nozares izstādē The Big 5. Tāpat tika organizētas pārtikas nozares un kosmosa nozares tirdzniecības misijas. 2022.g. februārī Dubaijā notika lielākā reģiona pārtikas izstāde - Gulfood, kur Latvija piedalījās devīto gadu pēc kārtas un savu produkciju piedāvāja 14 Latvijas pārtikas ražotāji.

2021.g. nov. Latvijas Nacionālās dienas EXPO2020 ietvaros notika Latvijas - AAE Biznesa forums, kur Latviju pārstāvēja 20 uzņēmumi un institūcijas. Biznesa foruma laikā tika parakstīts sadarbības memorands starp LIAA un AAE Investoru padomi.

Informāciju sagatavoja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa. Kontakti: prese@em.gov.lv. Publicitātes foto. 

Avots
EM / LIAA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri