Pašvaldībām jau aprīlī būs pieejams atbalsts centralizētās siltumapgādes katlumāju pārslēgšanai no gāzes uz atjaunojamo energoresursu kurināmo
Pašvaldībām jau aprīlī būs pieejams atbalsts centralizētās siltumapgādes katlumāju pārslēgšanai no gāzes uz atjaunojamo energoresursu kurināmo
Apstiprinot grozījumus ES fondu atbalsta programma "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē", valdība lēma, ka pašvaldībām jau šā gada aprīlī būs pieejams papildu atbalsts centralizētās siltumapgādes katlumāju pārslēgšanai no fosilā (piemēram, gāzes) uz atjaunojamo energoresursu (piemēram, šķeldas) kurināmo.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs uzsver: "Stiprinot Latvijas enerģētisko neatkarību, viens no būtiskākajiem nosacījumiem ir veicināt pāreju no gāzes, ko pilnā apjomā importējam, uz atjaunojamajiem energoresursiem, kas liela daļa ir mūsu pašu rīcībā. Šobrīd jau vairāk kā 60% centralizētās siltumenerģijas ražotāju visā Latvijā to ir izdarījuši, tādēļ šī būs papildu atbalsta iespēja tām pašvaldībām, kuras līdz šim šo mājas darbu vēl nav izdarījušas. Atjaunojamo energoresursu plašāka izmantošana nozīmē ne tikai enerģētiskās drošības paaugstināšanu, bet arī prognozējamākas un zemākas siltuma ražošanas izmaksas. Kā parādījusi šī apkures sezona, pašvaldības, kuras siltuma ražošanā izmanto šķeldu, varēja noteikt zemāku apkures tarifu iedzīvotājiem."
Atbalstam pašvaldībām kopumā būs pieejami 68,81 miljons EUR. Atbalstu centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniegs Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA). Projektu pieņemšanu plānots uzsākt šā gada aprīlī; par jaunās atlases kārtas izsludināšanu CFLA informēs atsevišķi.
Ekonomikas ministrija ir saņēmusi un apkopojusi informāciju no Latvijas Siltumuzņēmuma asociācijas par komersantiem nepieciešamo finansējuma apmēru energoefektivitātes paaugstināšanai un AER plašākai izmantošanai centralizētajā siltumapgādē. Pēc apkopotās informācijas secināms, ka 39 pašvaldību komersantiem jau ir augstas gatavības projekti, paredzot projektu realizācijas laiku līdz 2023.gada beigām. Centralizētās siltumapgādes pārveides projektus gatavi realizēt komersanti Liepājā, Siguldā, Cēsīs, Valmierā, Jūrmalā, Rīgā un citās pilsētās. Ņemot vērā pieaugošās energoresursu izmaksas, pašvaldības paudušas veltīt lielu uzmanību šo projektu īstenošanai, lai pēc iespējas ātrāk samazinātu siltumapgādes pakalpojuma izmaksas un ilgtermiņā samazinātu AER tehnoloģiju izmaksas.
Lai projektus varētu īstenot pēc iespējas īsākā laikā, netiek plānoti atbalsta programmas nosacījumi, kādi tie bija iepriekšējās atlases kārtās un kuri pašvaldībām ir labi zināmi. Atbalsts būs pieejams kā grants (dāvinājums) 40% apmērā no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām. Vienam finansējuma saņēmējam un tā saistītajām personām pieejamais maksimālais publiskā finansējuma apmērs programmas ietvaros būs 4 miljoni EUR.
Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2017.gada 22.augusta noteikumos Nr. 495 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi" var iepazīties var iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu portālā (1.34. jautājums).
Informāciju sagatavoja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa. Kontakti: prese@em.gov.lv.