Pārlekt uz galveno saturu

Latvija aktīvi īsteno Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta atbalstītus inovāciju projektus

2023. gada nogalē Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) ir apkopojis 2022. gada EIT kopienu grantus Dalībvalstu griezumā. Latvijas Inovāciju un Tehnoloģiju pārstāvniecība Briselē, kas ir LIAA pārstāvniecību saimē, ir Latvijas Nacionālais Kontaktpunkts EIT programmai un atbalsta ar informāciju Latvijas uzņēmumu centienus iekļauties EIT zināšanu kopienu (KIC) aktivitātēs. Aicinām iepazīties ar 2022. gada Latvijas rezultātiem EIT programmā.

Eiropas Inovāciju un Tehnoloģiju Institūts (EIT) sastāv no Eiropas Komisijas finansētām tematiskām zināšanu kopienām (KIC), kas realizē aktivitātes, lai stiprinātu Inovāciju risinājumus un virzītu tos pie patērētājiem pasaules tirgos. 

Pašreiz ir 8 kopienas: Digitalizācijas izaicinājumu, Klimata, Veselības, Pārtikas, Viedās mobilitātes, Ražošanas, Izejmateriālu, Inovatīvās enerģētikas, Kultūras un radošuma jomās.

Vērtējot 2022. gada rezultātus, tiek secināts, ka EIT finansējumu Latvija kopumā saņēma 2,34 miljonu eiro apmērā. Šī summa ir 0,77 miljonus eiro lielāka nekā 2021. gadā saņemtais finansējums un tas tika novirzīts Latvijas organizācijām caur astoņām EIT zināšanu un inovāciju kopienām 2022. gadā. 

Lielākā daļa (1,42 miljoni eiro) bija veltīti ar augstāko izglītību saistītām aktivitātēm. Tajā pašā laikā ar 0,96 miljoniem eiro tika atbalstīti Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi (MVU), galvenokārt EIT Manufacturing un EIT Urban Mobility ietvaros. 250 000 eiro ir saņēmušas pilsētas un Nevalstiskās organizācijas.

Analizējot Latvijas spēlētājus EIT projektos, 2021.–2022. gadā EIT atbalstīja 117 Latvijas jaunuzņēmumus un ar EIT atbalstu Latvijā izveidoti 18 jaunuzņēmumi.

EIT kopienas arī palīdz dalībniekiem piesaistīt investīcijas - ir izdevies atbalstīt Latvijas uzņēmumus un piesaistīt 1,29 miljonu eiro investīcijas Latvijā, kā arī tirgū tika laisti 11 EIT atbalstīti jauninājumi. EIT kopienas piedāvā arī dažādas apmācības, kurās 2021. un 2022. gadā ir piedalījušies 1270 dalībnieki no Latvijas.

Vienmēr iedvesmo konkrētu uzņēmumu un organizāciju piemēri. Tāpēc sveicam lielākos 9 atbalsta saņēmējus no dažādiem EIT KIC:

 • Rīgas Tehniskā universitāte, kurā atrodas lielākā daļa tematisko Reģionālo informācijas centru (divu gadu laikā tā ieguvusi 1,2 miljonus eiro).
 • Aerones Inc. (680 000 eiro no EIT InnoEnergy).
 • Rīgas Ekonomikas augstskola (Stockholm School of Economics in Riga) (410 000 eiro no EIT Urban Mobility).
 • SIA Buildit Global (280 000 eiro no EIT Manufacturing).
 • Rīgas Stradiņa universitāte (240 000 eiro no EIT Health).
 • Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Catalyco" (230 000 eiro no EIT Raw Materials).
 • VEFRESH (200 000 eiro no EIT Urban Mobility).
 • Biedrība "Zaļo un viedo Tehnoloģiju Klasteris" (180 000 eiro no EIT Climate-KIC).
 • Latvijas Universitāte (120 000 eiro no EIT Health).

37% no labuma guvējiem Latvijā veido biznesa kopienu, kurā puse no šī apjoma ir MVU, piemēram, zīmoli "Fermentful" un "Griksi", un otra puse ir cita veida biznesa organizācijas.

2023. gada rezultātos ceram redzēt sarakstā arī saņēmējus no EIT Digital, kur pašreiz tiek izvērsta iespēju popularizēšanas kampaņa.

Jautājumu gadījumā par pieteikšanos EIT kopienu aktivitātēm vai grantiem, lūgums sazināties ar Egitu Aizsilnieci-Ibemu vai kādu no RIS reģionālajiem informācijas centriem Latvijā https://eit.europa.eu/eit-ecosystem-map

Iepazīsties ar EIT izveidoto 2022. gada Latvijas grantu saņēmēju pārskatu šeit: https://eit.europa.eu/eit-ecosystem-map. 

Pārskatu sagatavoja Egita Aizsilniece-Ibema, Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē vadītāja. Kontakti: +37129331162, +320 455101274, egita.aizsilniece-ibema@liaa.gov.lv 

Avots
LIAA \ EIT

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
 1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
 2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
 3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri