Pārlekt uz galveno saturu

Luminor: Ieguldījumi komercīpašumā - vai šis ir piemērots brīdis

Joprojām daudzi iedzīvotāji par perspektīvu savu naudas līdzekļu ieguldīšanas veidu redz investīcijas dzīvojamo ēku projektos, bet peļņu var gūt arī no citā nekustamā īpašuma tirgū - ieguldot komercīpašumos. Lai gan šis ir laiks, kad daudzi strādā attālināti, kā arī veikalu un izklaides vietu darbība ir ierobežota, Luminor Investīciju Produktu vadītājs Jānis Bebris skaidro, vai un kāpēc ieguldīt birojos un noliktavās, kā arī iepazīstina ar šī brīža tendencēm.

Fonda pārvaldītājs rūpējas par nekustamā īpašuma izvēli un apsaimniekošanu

Komerciālā nekustamā īpašuma attīstīšana vai iegāde parasti prasa lielus finanšu līdzekļus. Turklāt komercīpašumam ir nepieciešama arī pastāvīga apsaimniekošana un pārvaldība. Ērtākais veids, kā ieguldīt šādā īpašumā, ir ar fonda starpniecību, kura pārvaldnieks nodarbojas ar nekustamā īpašuma meklēšanu, atlasi un vēlāk arī ar iegādātā tā apsaimniekošanu.

Komerciālā nekustamā īpašuma fondi parasti ir slēgti fondi, un investīcijām nepieciešama lielāka naudas summa nekā jebkurā citā aktīvu klasē: minimālais ieguldījums var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošu eiro. Tomēr daži fondi Latvijā ir pieejami arī privātiem ieguldītājiem.

Nekustamā īpašuma ieguldījumu fondus (REITs - Real Estate Investment Trust) var tirgot arī pasaules biržās, ļaujot individuāliem ieguldītājiem gūt ienākumus no fonda kapitāla vērtības pieauguma vai dividendēm.

Bet kāpēc būtu vērts aizdomāties par ieguldījumiem komercīpašumā? Ja iesācējam tas var nebūt piemērots un pieejams ieguldījumu veids, tad pieredzējušam investoram komercīpašums ir laba iespēja kā papildu diversificēt savu ieguldījuma portfeli. Protams, ka vērtspapīru tirgū sākoties lielākai tirgus lejupslīdei arī nekustamā īpašuma ieguldījumu fondu cenas visdrīzāk sekos kopējam tirgus lejupslīdes tendencei. Tomēr ir zināma fundamentāla atšķirība komerciālā nekustamā īpašuma un uzņēmuma akciju cenas veidošanas pamatā.

Vai ir īstais laiks ieguldījumiem komercīpašumā?

Komerciālā nekustamā īpašuma fondu portfelī visbiežāk atrodas biroju un veikalu ēkas, tirdzniecības centri, kā arī atpūtas un izklaides telpas, piemēram, kinoteātri. Var rasties jautājums, vai šobrīd ir piemērots laiks ieguldīt komercīpašumā, jo pandēmija turpinās un ļoti daudzi strādā no mājām, nevis biroju telpām.

Darbs no mājām kļūst arvien populārāks, bet tajā pašā laikā šobrīd ļoti aktīvi notiek jaunu biroja telpu būvniecība. Jautājums, kas notiks pēc pandēmijas beigām: vai cilvēki atgriezīsies savos birojos? Pamatojoties uz pašreizējām prognozēm, tas vairs nenotiks tādā apjomā kā pirms Covid-19, tomēr biroju telpas nepaliks tukšas. Komerciālā nekustamā īpašuma ienesīgums, visticamāk, no tā nedaudz mainīsies, bet pieprasījums joprojām ir, un ļoti daudzi uzņēmumi arī nespēj nodrošināt kvalitatīvu darbu bez biroja telpām: uzņēmējiem joprojām rūp, lai darba telpas būtu atbilstoši iekārtotas un ērtas darbiniekiem.

Arī Luminor mazo un vidējo uzņēmumu aptaujas dati liecina, ka uz pilnīgu darbu attālināti pārgājuši tikai 16% uzņēmumu. Lielākā daļa (52%) strādāšanu birojā apvieno ar darbu no mājām, bet ceturtā daļa joprojām darbu turpina tikai ofisos.

Vēl ir svarīgi pievērst uzmanību, kurš ir līdzekļu pārvaldītājs un kāds ir tā portfelis. Ja īpašums atrodas apvidū, kurā nav plānota ilgtermiņa attīstība, risks noteikti ir lielāks nekā tad, ja tā būs augstas kvalitātes komerciāla ēka ar labu atrašanās vietu.

Diversifikācija nodrošina panākumus

Šobrīd līdzās birojiem un komerctelpām fondu portfeļos atrodas arī ar loģistiku saistīti nekustamie īpašumi. Tā kā notiek patērētāju uzvedības maiņa un strauja e-komercijas attīstība un iedzīvotāji arvien vairāk pasūta preces un produktus internetā, ar loģistiku saistīto nekustamo īpašumu telpas šobrīd ir ļoti perspektīvas. Tuvākajā nākotnē fakts, ka fonds dažādo savu portfeli, var kļūt vēl svarīgāks. Ja palūkojas uz pašreizējo fondu sastāvu, tajos pārsvarā ir biroju telpas un tirdzniecības centri. Tāpēc ir vērts paskatīties, vai tuvākajā nākotnē būs citi segmenti, kas nodrošinās fonda diversifikāciju.

Informāciju sagatavoja Inese Kronberga, Luminor sabiedrisko attiecību vadītāja. Kontakti: 29215409, Inese.Kronberga@luminorgroup.com. 

Avots
Luminor

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri