Pārlekt uz galveno saturu

LLPA aicina rast steidzamu risinājumu siltumapgādes risku novēršanai pašvaldībās

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pauž atbalstu Ekonomikas ministrijas virzītiem atbalsta pasākumiem energoresursu cenu pieauguma izmaksu mazināšanai, kas paredz maksimāli pieļaujamo cenu griestu noteikšanu centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei. Tāpat LLPA atbalsta nodokļu politikas izmaiņas, kas paredz Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu līdz 5% energoresursu piegādēm. LLPA uzsver, ka šāda veida atbalsta mehānismi var atvieglot izmaksu pieaugumu īstermiņā un sniegt nekavējošu atbalstu pašvaldībām un to iedzīvotājiem, taču kopumā nepieciešams strādāt arī pie ilgtermiņa risinājumiem.

Tikšanās laikā ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu un labklājības ministru Gati Eglīti, LLPA norādīja uz būtiskiem riskiem siltumapgādes nodrošināšanai pašvaldībās, ja netiks sniegts steidzams atbalsta risinājums enerģētiskās nabadzības risku mazināšanai, it īpaši Daugavpils pašvaldībai, kas jau šobrīd ir izsludinājusi enerģētikas krīzes ārkārtas situāciju.

LLPA uzsver, ka šobrīd kritiska situācija ir Daugavpilī, kur turpinoties energoresursu cenu kāpumam, vēl pērnā gada nogalē ir izsludināta enerģētikas krīzes situācija siltumapgādē un pašvaldība vērsusies pēc palīdzības pie valdības. "Tas ir būtisks signāls valdībai un visām Latvijas pašvaldībām par draudošo enerģētikas krīzes situāciju valstī. Daugavpils pašlaik ir pirmā pašvaldībā Latvijā, kas ceļ trauksmi siltumapgādē, taču vēsturiski līdzīgā situācijā nonākušas arī citas Latvijas pilsētas, kā piemēram, Jelgava, Valmiera un Liepāja, tas liecina, ka šādā krīzes situācijā var nonākt jebkura pašvaldība. Līdz ar to steidzami ir nepieciešams valsts mēroga risinājums, lai novērstu vispārējās enerģētikas krīzes situāciju valstī," norāda Viktors Valainis, LLPA izpilddirektors.

Straujais energoresursu cenu pieaugums būtiski ietekmē pašvaldību budžetus, kam papildus nepieciešami vairāki miljoni eiro augošo energoresursu izmaksu segšanai. Līdz ar to nepieciešama steidzama valsts iesaiste un aktīva darbība, lai ierobežotu nekontrolētu enerģijas cenu pieaugumu un no tā neciestu valsts iedzīvotāji un neuzkrātos jauni parādi. LLPA uzsver, ka būtu jādomā par īstermiņa aizdevumu izsniegšanu tām Latvijas pašvaldībām, kurām nepieciešami apgrozāmie līdzekļi siltumenerģijas ražošanai nepieciešamo resursu iegādei.

LLPA tikšanās laikā norādīja uz vairākām atbalsta risinājumu iespējām - īstermiņā ieviešot terminētas nodokļu atlaides energoresursiem un sniedzot papildu finanšu atbalstu pašvaldībām, bet ilgtermiņā nepieciešams izstrādāt konkrētus valsts atbalsta mehānismus un sakārtot organizatoriskos jautājumus šāda veida krīzes situāciju risināšanai.

Latvijas Lielo pilsētu asociācija dibināta 2001.gada 23.augustā, lai veidotu ciešāku sadarbību ekonomisko, saimniecisko kontaktu un kultūras jomā starp Latvijas Republikas lielo pilsētu pašvaldībām. LLPA biedri ir 10 lielākās Latvijas pilsētas - Daugavpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Ogre, Rēzekne, Rīga, Ventspils, Valmiera un Jēkabpils.

Informāciju sagatavoja Latvijas Lielo pilsētu asociācija. Kontakti: 67223518, info@llpa.lv, www.llpa.lv.

Avots
LLPA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri