Pārlekt uz galveno saturu

Lietuvas uzņēmums meklē vietējos zemniekus un ražotājus, kas audzē bioloģiskus produktus

Uzņēmuma mērķis ir piedāvāt bioloģiskus un ekoloģiskus produktus par zemākajām cenām Baltijas valstīs. Interneta veikals Lietuvā darbojas ar nosaukumu "Žaliuomene", bet Latvijā un Igaunijā to sauks par "Biopapa".

"Žaliuomene" Viļņā sāka darboties pagājušā gada jūnijā. Kādu laiku tas bija tikai fizisks veikals, bet pāris mēnešus vēlāk tika izveidots arī tiešsaistes bizness. Fiziskais veikals turpina darboties, un pirms nedēļas Lietuvā tika atvērts vēl viens veikals.

"Žaliuomene" dibinātāji Konstantīns un Darja Aleksandroviči pirms dažiem gadiem mainīja savu dzīvesveidu, un, pateicoties pārmaiņām, radās arī jaunais bizness. Kad ģimenē ienāca divas meitas, viņi nolēma mainīt gandrīz visus savus ieradumus - sāka ēst bioloģisku pārtiku, nodarboties ar jogu un meditāciju, un pat bija pārcēlušies no galvaspilsētas uz lauku ciematu, lai ikdienā būtu svaigā gaisā un varētu audzēt paši savu pārtiku. Viņi ir daļa no "Krunai" eko kopienas, kas atrodas Lietuvas centrālajā daļā. Tur viņi dzīvo māla mājā, ko uzcēluši paši savām rokām. Pie mājas ir arī iekopts dārzs un tika iestādīti vairāk nekā 100 augļu koki.

K. Aleksandrovičs ir viens no santehnikas preču uzņēmuma "Rubineta" dibinātājiem un akcionāriem, kas ir viens no lielākajām uzņēmumiem Centrāleiropā. "Tā kā mūsu dzīvesveids un vērtības pēdējos gados ir ļoti mainījušās, jau labu laiku domājām par citu biznesu, kas būtu ilgtspējīgāks un kura peļņā mēs varētu dalīties arī ar citiem", viņš stāsta.

Ideja par bioloģisku biznesu radās pagājušajā ziemā, kad ģimene trīs mēnešus pavadījusi apceļojot Kostariku. "Braucām cauri kādam ciematam un uz veikala skatloga ieraudzījām uzrakstu "Organic" (latviskais tulkojums: bioloģisks, ekoloģisks). Tas mums iekrita acīs, un nolēmām apstāties. Tas, kam vajadzēja būt ātrai apskatei, kļuva par dažu stundu apmeklējumu", tā D. Aleksandroviča.

Veikala apmeklējums viņus tik ļoti iedvesmojis, ka ģimene uzreiz nolēmusi izveidot līdzīgu biznesu arī Lietuvā. Vēl esot Kostarikā tika sākts domāt par vietu veikalam un kafejnīcai, kā arī uzsāka meklēt preču piegādātājus.

Sākumā interneta veikals netika plānots, bet ātri tika novērots, ka tam ir pieprasījums. Pārtikas pirkšana internetā mūsdienās ir kļuvusi par normu. Viņi sāka saņemt e-pastus no klientiem, kuri atradās citās pilsētās un vēlējās iepirkties ekoloģiski, tāpēc drīz vien tika atvērts interneta veikals, kas beigās nesis vislielākos ienākumus un tagad nolemts paplašināties arī Latvijā un Igaunijā. Pastāv iespēja, ka nākotnē arī šajās valstīs tiks atvērti fiziski veikali.

Veikala piedāvājumā ir putraimi, milti, pākšaugi, rieksti, sēklas, superfoods (superēdieni), kafijas, tējas, garšvielas, eļļas un arī dažādas uzkodas. Iespējams iegādāties arī kosmētiku, tīrīšanas un veļas mazgāšanas līdzekļus, dažādus Zero Waste priekšmetus, piemēram, daudzkārt lietojamus iepirkumu maisiņus vai metāla ūdens pudeles. Fiziskais veikals ir pilnībā Zero Waste - preces tiek pārdotas bez lieka iepakojuma, un pirkumiem, kas tiek iegādāti savā trauciņā, tiek piemērota 5% atlaide.

Ģimene cenšas ievērot Zero Waste principus arī savā interneta veikalā - sūtījumu iepakošanai netiek izmantota plastmasa. Bieži vien sūtījumu iepako kartona kastēs, ko saņem no kaimiņu veikaliem, kas pretējā gadījumā tiktu izmestas. Veikals šobrīd piedāvā ap 300 preces, taču sortiments ar katru dienu pieaug. Visi produkti ir vegāniski. Ir pieejamas arī vairumtirdzniecības iespējas. "Par lielākiem preču daudzumiem interesējas gan uzņēmēji, gan cilvēki no lauku reģioniem, kuriem tuvumā nav veikalu", stāsta saimnieks.

"Žaliuomene" 30% no gūtās peļņas ir apņēmušies ziedot dažādām vides organizācijām. Šogad tas ir "Sengire" fonds - organizācija, kas aizsargā senos mežus Lietuvā. "Mūs interesē arī situācija Latvijā - kādas ir problēmas un kas tiek darīts. Ja mēs šeit būsim veiksmīgi un gūsim peļņu, labprāt atbalstīsim arī vietējās iniciatīvas", sacīja K. Aleksandrovičs.

Viņš sacīja, ka veikala ideja ir arī veicināt veselīgu dzīvesveidu un piedāvāt bioloģiskus produktus par pieņemamām cenām, lai tos varētu baudīt pēc iespējas vairāk cilvēku.

"Mūsu mērķis ir būt bioloģisku preču veikalam ar zemākajām cenām - gan pārtikai, gan citiem produktiem. Mēs pārbaudām un salīdzinām cenas katru dienu. Vairums mūsu preču maksā tikpat, cik lielveikalos, taču tur tās nav bioloģiskas. Dažas preces pie mums pat ir lētākas, piemēram, garšvielas", sacīja K. Aleksandrovičs.

Lielākā daļa preču nāk no Eiropas - Polijas, Čehijas, Vācijas, Nīderlandes, Apvienotās Karalistes, dažas nāk no tālākām valstīm. Tikai aptuveni 15% produkcijas ir no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas. "Bijām ļoti pārsteigti, bet vietējo produkciju tiešām ir grūti atrast un izvēle ir ļoti maza. Pat produkti, kas mūsu klimatiskajos apstākļos varētu viegli augt, netiek audzēti, un mums tie ir jāiepērk no citām valstīm. Ir arī gadījumi, kad zemnieki visu pārdod uz Vāciju, un mums ir jāpērk no turienes. Šāda produkcijas ceļošana uz priekšu un atpakaļ tiešām nav vajadzīga", domā K. Aleksandrovičs. Viņš piebilda, ka vēlas atrast vairāk vietējo zemnieku un ražotāju, lai vismaz 1/3 no piedāvātā sortimenta būtu vietējās preces.

Par sadarbības iespējām aicina sazināties: Vente Viteikaite (krieviski vai angliski) tel. nr. +37060445099, Konstantins Aleksandrovičs (krieviski) tel. nr. +37069847982.

    Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

    Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
    1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
    2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
    3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
    Reģistrēties

    Mūsu partneri