LIAA atbalsts uzņēmumiem - arī kiberdrošības uzlabošanai
LIAA atbalsts uzņēmumiem - arī kiberdrošības uzlabošanai
Šī brīža ģeopolitiskajos apstākļos, kad Latvijā krasi pieaudzis kiberuzbrukumu skaits, gribas uzsvērt un atgādināt, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētās atbalsta programmas "Atbalsts procesu digitalizācijai" ietvaros ir iespējams saņemt atbalstu arī esošās programmatūras drošības pilnveidojumu īstenošanai.
Veicot uzņēmuma procesu digitalizāciju, kiberdrošības jautājumi bieži mēdz palikt otrajā plānā. Uzņēmumu vadība ne vienmēr aizdomājas, ka līdzekļu apjomā, kas tiek paredzēti procesu digitalizācijai, būtu jāietver arī sistēmu testēšana un drošības pilnveidojumu īstenošana.
Minētās atbalsta programmas priekšrocība ir tā, ka atbalstu iespējams investēt arī esošajās uzņēmuma sistēmās un programmatūrā, ja vien tas saistīts ar drošības testēšanu vai drošības pilnveidojumu īstenošanu. Varētu izdalīt trīs aktivitāšu virzienus, kas kiberdrošības kontekstā būtu uzskatāmas par attiecināmajām izmaksām atbalsta programmas ietvaros:
- Konsultācijas par konkrēto iekārtu, programmatūru, risinājumu drošības pilnveidošanu, ieteikumu izstrādāšana informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras uzlabošanai, arī gatavo risinājumu iegādei. Atbalstu gan nevar pilnībā izmantot tikai konsultāciju pakalpojumiem.
- Esošās IKT infrastruktūras drošības testēšana. Testēšanas pakalpojumu spektrs ir plašs, un konkrētu vēlamās testēšanas veidu var izvēlēties, pirms tam konsultējoties ar ekspertiem.
- Esošo IKT risinājumu drošības pilnveidojumu īstenošana, gan gatavo risinājumu iegāde, gan to uzstādīšana un konfigurēšana.
Mikro un mazie komersanti var pieteikties līdz pat 100 % atbalstam apmērā līdz 5 000 eiro. Savukārt pilnīgi visi uzņēmumi var pieteikties 30% – 60% lielam atbalstam, ja projekta apjoms ir līdz 100 000 eiro. Projektu finansē komersants par saviem līdzekļiem, un atbalstu saņem pēc projekta pabeigšanas.
Cik liela investīcija kāda izmēra uzņēmumam būtu vajadzīga? Mazam uzņēmumam 5000 eiro būtu adekvāts sākotnējais ieguldījums. Nedaudz lielākam vajadzētu rēķināties ar 20 000 eiro. Te gan gribas uzsvērt, ka summas ir indikatīvas un nekādi neparāda ne minimumu, ne maksimumu. No lietderības viedokļa vērtīgākie ir sistēmu drošības testi, kam grūti prognozēt cenu.
Plašāka informācija par to, kā uzņēmumi var pieteikties atbalstam IT drošības uzlabošanai, ir šeit: https://possible.lv