Latvijas uzņēmumi “izgriež pogas” būvniecības uzņēmumiem Zviedrijā
Latvijas uzņēmumi “izgriež pogas” būvniecības uzņēmumiem Zviedrijā
Latvijas kokrūpniecības nozare šobrīd veido aptuveni piekto daļu no Latvijas preču eksporta un 30% no apstrādes rūpniecības kopapjoma. Par būtisku Latvijas uzņēmumu eksporta produktu kļuvuši koka būvniecības pakalpojumi un koka būvmateriāli. Latvijas būvniecības nozare ir ilgstoši un veiksmīgi sadarbojusies ar Skandināvijas valstīm, īpaši Zviedriju, jo spēj tai piedāvāt augstas kvalitātes risinājumus, inovatīvus materiālus un ilgtspējīgas būvniecības ekspertīzi. Tāpat Skandināvijā novērtē Latvijas uzņēmumu elastību, konkurētspējīgas cenas un zināšanas par mūsdienu būvniecības prasībām.
Latvijas kopējais eksports uz Zviedriju 2024. gadā pārsniedza miljardu eiro, un ievērojamu daļu no tā veidoja tieši koksne un koka izstrādājumi. Savukārt Zviedrijas imports uz Latviju sasniedza 707 miljonus eiro, izceļot abu valstu ciešās ekonomiskās saites. Attīstītās Baltijas jūras ostas, ikdienas lidojumi starp Rīgu un Stokholmu un efektīva loģistikas infrastruktūra nodrošina stabilas un rentablas piegādes ķēdes Zviedrijas būvniecības projektiem.
Būtiska Latvijas priekšrocība šajā valstī ir ekspertīze ilgtspējīgā būvniecībā, īpaši koka konstrukciju jomā, kas gūst arvien lielāku popularitāti Ziemeļeiropā un Eiropā kopumā. Mūsu uzņēmumi specializējas šķērslīmeņu (CLT) un līmētās laminētās kokmateriālu (GLT) konstrukcijās, kas būtiski maina pieeju videi draudzīgiem un energoefektīviem ēku risinājumiem. Šīs tehnoloģijas plaši izmanto daudzdzīvokļu ēkās, birojos un pat daudzstāvu ēkās, lieliski atbilstot Zviedrijas ambiciozajiem ilgtspējības mērķiem.
Lai iekļautos Zviedrijas tirgū, jāpārzina specifika
Latvijas uzņēmums "ZAZA TIMBER" ir viens no vadošajiem līmētā koka būvkonstrukciju ražotājiem, kas aktīvi darbojas Ziemeļvalstu tirgū, īpaši Zviedrijā, Dānijā un Norvēģijā. Uzņēmums ne tikai ražo sarežģītas koka būvkonstrukcijas, bet arī piedāvā projektēšanas un būvniecības pakalpojumus. Ārvalstu tirgi uzņēmumam ir nozīmīgi, jo aptuveni 60% no tā ienākumiem nāk no projektiem, kas tiek īstenoti ārpus Latvijas. Patiesībā šis īpatsvars, kā skaidro “ZAZA TIMBER” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns, varētu būt vēl lielāks, jo daļu pasūtītāju ir Latvijas būvkompānijas, kas strādā ārvalstīs.

Lai gan pēdējā laikā Ziemeļvalstu būvniecības tirgus ir pierimis, ko apliecina arī būvatļauju izsniegšanas dati, "ZAZA TIMBER" veiksmīgi atrod projektus, kas atbilst tā specializācijai. Uzņēmums nerada standartizētus produktus, bet fokusējas uz lielizmēra un sarežģītu koka konstrukciju izgatavošanu. Piemēram, uzņēmums ražo līdz pat 32 metrus garas koka konstrukcijas, kas nereti ir liektas vai prasa augstas precizitātes CNC apstrādi. Šīs konstrukcijas tiek piegādātas jau sagatavotas gala montāžai ar iestrādātiem tērauda stiprinājumiem un virsmas apstrādi. Tieši šī unikālā pieeja un specializācija ļauj "ZAZA TIMBER" izcelties tirgū – uzņēmumu sarežģītākos gadījumos iesaka pat citi ražotāji.
Svarīga uzņēmuma priekšrocība ir spēja piedāvāt vairākus pakalpojumus vienlaikus, piemēram, projektēšanu un ražošanu vai arī pilnu ciklu – projektēšanu, ražošanu un montāžu. Tas būtiski atvieglo darbu pasūtītājiem un padara "ZAZA TIMBER" par pievilcīgu sadarbības partneri.
Zviedrijā uzņēmums ir realizējis vairākus nozīmīgus projektus. Pirmais no tiem bija 65 metrus garais gājēju un velosipēdu koka tilts Linšēpingā, kas ne tikai nodrošina augstu funkcionalitāti, bet izvēlētā materiāla dēļ harmoniski iekļaujas apkārtējā vidē. Šajā pat pilsētā "ZAZA TIMBER" projektēšanas speciālisti īstenojuši arī studentu dienesta viesnīcas projektu – septiņu stāvu ēku ar detalizētu koka apdari 4640 m2 platībā. Savukārt Jarnā uzņēmums nesen pabeidzis darbu pie jauna koncepta "Circle K" elektrouzlādes stacijas, nodrošinot tai gan projektēšanu, gan ražošanu un būvniecību.
Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka būtisks faktors, kas palīdzējis iegūt šos pasūtījumus, ir projektēšanas kompetence, ražošanas specializācija un spēja piedāvāt nestandarta risinājumus. "ZAZA TIMBER" ir vairāk nekā piecus gadus ilga pieredze ar oriģinālu elektrouzlādes staciju projektu izstrādi, adaptācijām, ražošanu un būvniecību. Piemēram, Dānijā un Norvēģijā uzņēmums jau 25 vietās uzbūvējis vairāk nekā 170 elektrouzlādes staciju jumta moduļus. Arī tiltu ražošana uzņēmumam nav sveša – tā konstrukcijas izmantotas vairāk nekā 30 tiltos Ziemeļvalstīs un Latvijā.
Papildus tam, "ZAZA TIMBER" ir ieguvis ievērojamu pieredzi darbā Ziemeļvalstīs un labi pārzina vietējo praksi, darba kultūru un noteikumus, bez kā, viņuprāt, neiztikt. Piemēram, lai nodrošinātu veiksmīgu darbību Zviedrijā, uzņēmums ir noslēdzis līgumu ar Zviedrijas būvnieku arodbiedrību un strādā atbilstoši tās noteikumiem, kas ir būtisks priekšnosacījums veiksmīgai uzņēmējdarbībai šajā tirgū.
"ZAZA TIMBER" turpina attīstīties un ieguldīt lielizmēra līmēto koka konstrukciju ražošanā, piedaloties dažādu mērogu un sarežģītības projektos visā Eiropā. Uzņēmums tic koka būvju nākotnei, jo to popularitāte turpina pieaugt gan Latvijā, gan visā Eiropā, piedāvājot inovatīvus un ilgtspējīgus risinājumus modernajai būvniecībai.
Izaugsmi virza arvien plašākas iespēja koka būvniecībā
Latvijas uzņēmumu grupa "CLT Profi", kurā ietilpst "CLT Profi", "Cross Timber Systems" un "Steel Profi", ir viens no vadošajiem CLT (krusteniski līmēto kokmateriālu) ražotājiem un būvniecības pakalpojumu sniedzējiem Eiropā. Uzņēmums specializējas daudzstāvu un sabiedrisko koka ēku projektēšanā, piegādē un montāžā eksporta tirgos, kā arī piedāvā profesionālus lokšņu metāla apstrādes pakalpojumus. Grupas saražotās produkcijas eksports veido vairāk nekā 90% no kopējā apgrozījuma, un tā galvenie noieta tirgi ir Eiropas Savienības valstis, īpaši Somija, Dānija, Nīderlande, Beļģija un Vācija.

Attēls: Salaspils 7. pirmsskolas izglītības iestāde
Nozīmīgs uzņēmumu grupas noieta tirgus ir arī Zviedrija, kur realizēti vairāki nozīmīgi projekti. Viens no tiem ir arī Eiropas vadošā dzelzsrūdas ražotāja "LKAB" inovāciju centra ēka Lūleo pilsētā. Lai gan būvniecības aktivitātes Eiropā un Skandināvijā pēdējā laikā ir samazinājušās, "CLT Profi" pārstāvji uzsver, ka pieprasījums pēc augstas pievienotās vērtības koka produktiem turpina pieaugt. Masīvkoka konstrukcijas kļūst aizvien populārākas, jo tām ir ievērojamas priekšrocības – ilgtspēja, energoefektivitāte un iespēja samazināt CO2 emisijas būvniecībā. Koka hibrīdbūvju risinājumi, kas apvieno CLT ar citiem materiāliem, sniedz vēl lielāku efektivitāti un pielāgojamību dažādiem projektiem.
"Strauji attīstās koka hibrīdbūvju risinājumi, kas apvieno CLT ar citiem materiāliem, tādējādi nodrošinot augstāku efektivitāti un pielāgojamību. Pieprasījumu pēc koka būvēm veicina arī arvien stingrākas prasības attiecībā uz CO2 emisiju samazināšanu būvniecībā, kā arī digitalizācija, kas ļauj ļoti precīzi modelēt un optimizēt koka konstrukcijas," skaidro "CLT Profi" valdes loceklis Andris Dlohi.
"CLT Profi" un tās meitasuzņēmumi pēdējo desmit gadu laikā ir realizējuši aptuveni 800 būvniecības projektu visā Eiropā – no privātmājām līdz skolām, bērnudārziem un daudzstāvu dzīvojamām ēkām. Uzņēmuma ražotais CLT materiāls pat izmantots Beļģijas polārās pētniecības stacijas būvniecībai Antarktīdā. "Domāju, ka mūsu galvenā konkurētspējas priekšrocība ir tieši pilna cikla pakalpojumi – projektēšana, ražošana un montāža," uzsver A. Dlohi.

Attēls: Latvijas Finiera stādaudzētavas “Zābaki”
Koks ir vēsturiski populārs būvmateriāls Zviedrijā un citās Ziemeļvalstīs, un, pateicoties inovatīviem risinājumiem un pieaugošai ilgtspējīgas būvniecības nozīmei, "CLT Profi" mērķtiecīgi turpina paplašināt savu klātbūtni Ziemeļvalstu tirgos.
Fokuss uz eksportu
Latvijas uzņēmums "Nordic Homes" ir viens no vadošajiem koka karkasa moduļu būvniecības speciālistiem, kas fokusējies tieši uz eksportu. Tā produkcija noieta tirgu atradusi Eiropā, tostarp Zviedrijā, Islandē, Vācijā, Lielbritānijā un arī Fēru salās. "Nordic Homes" moduļi nodrošina efektīvu, ātru un kvalitatīvu risinājumu, kas atbilst Zviedrijas būvniecības standartiem un ilgtspējīgas attīstības prasībām, un uzņēmums šajā valstī spējis savā labā izmantot moduļu būvniecības popularitāti.

Zviedrijā realizēti vairāki nozīmīgi dzīvojamo ēku projekti. Viens no pirmajiem tika īstenots Hoganā, kur 2017. un 2018. gadā uzņēmums realizēja divus rindu māju projektus, kopumā uzbūvējot 47 mājas. Turpat Hoganā "Nordic Homes" piedalījās arī piecu trīsstāvu ēku būvniecības projektā. Pēdējos gados uzņēmuma pieredze Zviedrijā paplašinājusies, ļaujot piedalīties arvien ambiciozākos projektos, tostarp daudzstāvu ēku būvniecībā. Starp vērienīgākajiem projektiem minams Hēras pilsētā realizētais daudzdzīvokļu ēku komplekss – divas četrstāvu un piecstāvu ēkas ar kopumā 43 dzīvokļiem. Savukārt Borlengē uzņēmums piedalījās trīs trīsstāvu ēku projektā, kas nodrošināja 58 jaunas dzīvesvietas, bet Trelleborgā tika uzbūvēta četrstāvu dzīvojamā ēka ar 23 dzīvokļiem.
"Nordic Homes" ir pierādījis savu kapacitāti un spēju pielāgoties dažādiem būvniecības projektiem, iesaistoties arī tā dēvētajos “white label” projektos. Zem šīs koncepcijas uzņēmums nodrošinājis moduļu ražošanu citam moduļu būvniecības uzņēmumam, piegādājot 66 moduļus trīs daudzdzīvokļu ēku būvniecībai Zviedrijā.
Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka nākotnē paredzama arvien lielāka automatizācijas un zaļās enerģijas risinājumu loma. “Koks kā būvmateriāls kļūst arvien populārāks, īpaši Ziemeļvalstīs un citviet Eiropā, kur pieaug ilgtspējīgas būvniecības prasības. Šī tendence, protams, ir ļoti pozitīva arī mūsu uzņēmumam. Prognozējams, ka nākotnē koks tiks vēl plašāk izmantots daudzstāvu un industriālajā būvniecībā, pateicoties tā ekoloģiskajām priekšrocībām un modernajām tehnoloģijām,” skaidro "Nordic Homes" tirdzniecības vadītāja Linda Okmane.