Pārlekt uz galveno saturu

Latvijas Eksportētāju asociācija veido "Eksporta barometru", lai ilustrētu kopējo situāciju eksportā un pienesumu tautsaimniecībā

Eksports ir mūsu valsts izaugsmes pamatā. Tā ir arī viena no valdības izvirzītajām prioritātēm, jo tas precīzi korelē ar valsts iekšzemes kopproduktu un tautsaimniecības izaugsmi kopumā. Valstu ekonomikas aug un attīstās pateicoties eksportam, un šobrīd Latvija atpaliek no Lietuvas un Igaunijas eksporta attīstībā, par spīti aktīvām pūlēm to sekmēt.

"Eksporta barometra" mērķi ir vairāki un attiecas uz plašu mērķa auditoriju - gan valsts pārvaldi, gan uzņēmumiem un sabiedrību kopumā. "Eksporta barometrs" interaktīvā veidā ilustrēs Latvijas eksporta kopainu. Barometrs sastāvēs no vairākām sadaļām: eksportētāju izaugsmes, pienesuma tautsaimniecībā, finanšu stāvokļa novērtējuma un produktivitātes. Katra no šīm virs tēmām pārstāv vairāku rādītāju kopumu, kas atsevišķi analizē kādu kategoriju, piemēram, eksportējošo uzņēmumu īpatsvaru pret visiem Latvijas uzņēmumiem, tā analizējot to atšķirības nomaksāto nodokļu apjomā, darbinieku skaitā, ienesīgumā uz vienu darbinieku, eksporta īpatsvaru pret IKP un vairākus citus būtiskus rādītājus.

Tiks analizēti visi Latvijas preču un pakalpojumu eksportētāji, kuru apgrozījums ir virs 1 miljona eiro un eksports sastāda vismaz 10% no apgrozījuma. Pēdējo trīs gadu rādītāji tiks ņemti par pamatu barometra veidošanā, lai būtu iespēja salīdzināt tendences vairāku gadu griezumā, īpaši ņemot vērā arī pandēmijas ietekmi uz eksporta attīstību kopumā.

"Eksporta barometru" veido Latvijas Eksportētāju asociācija "The Red Jackets" sadarbībā ar Lursoft, LDDK, Ekonomikas ministriju, Latvijas Banku un Zoomcharts. "Eksporta barometrs" tiks prezentēts plašākai sabiedrībai "Eksporta un inovāciju balvas" noslēguma ceremonijā 16.decembrī, līdz ar eksporta izcilnieku apbalvošanu.

Latvijas Eksportētāju asociācija "The Red Jackets" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tiknuss uzsver: "Eksports ir mūsu tautsaimniecības mugurkauls un tam ir neierobežotas attīstības iespējas. Lai kaut ko uzlabotu tas ir jāmēra. Tieši tādēļ šogad kopā ar sadarbības partneriem esam apņēmušies analizēt Latvijas eksporta kopainu - preču un pakalpojumu jomā, kā arī valsts investīciju apjomu eksportētāju atbalstam. Mums veidosies arī precīza kopaina par pēdējo trīs gadu eksporta tendencēm un eksportētāju produktivitāti, nomaksāto nodokļu apjomu atšķirībā no citiem uzņēmumiem, ieguldījumu apjomu izpētē un inovācijās un vairāki citi rādītāji, kas kopā ļaus novērtēt Latvijas eksporta un eksportētāju veselību un vērot tā progresu un sasaisti ar Nacionālās industriālās politikas mērķiem un uzdevumiem. Plānojam šo kā ikgadēju aktivitāti ar vairākiem starpposmiem reizi ceturksnī."

"Pandēmijas periodā daļa Latvijas eksportējošo uzņēmumu ir strauji audzējuši savu konkurētspēju, izaugsmi veicinājušas arī ārējā pieprasījuma izmaiņas. 2020.gadā un jo īpaši 2021.gada pirmajā pusē preču eksporta izaugsme faktiskajās cenās sasniedza 20,5%. Redzam, ka mūsu uzņēmēji arvien drosmīgāk eksportē arī uz tālajiem tirgiem kā, piemēram, ASV vai Kanāda. Tādēļ LIAA jau tuvākajā laikā paplašinās savu pārstāvniecību tīklu atverot otru pārstāvniecību ASV, Bostonā un Kanādā, Toronto. Arī turpmāk esam gatavi reaģēt uzņēmēju pieprasījumam un nodrošināt atbalstu mūsu uzņēmēju mērķa valstīs," uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

Latvijas Bankas ekonomists Guntis Kalniņš: "Tādai mazai un atvērtai ekonomikai, kāda ir Latvija, eksports ir viens no būtiskākajiem elementiem, kas virza izaugsmi. Tas, cik sekmīgi spēsim piedāvāt savas preces un pakalpojumus ārējos tirgos, noteiks to, kā kāpināsim sabiedrības bagātību un turpināsim ceļu uz Eiropas vadošo valstu līmeni. Tāpēc priecē pēdējos gados vērojamā tendence, Latvijas eksportētājiem arvien nostiprinot savas pozīcijas globālajos tirgos un sekmīgi pārvarot arī Covid-19 vētru. Taču nav pamata būt pašapmierinātiem un nepieciešama uzņēmēju un valsts sektora sinerģija, lai palīdzētu mūsu eksportētājiem būt sekmīgākiem. Te pamatā ir ieguldījumi zinātnē un attīstībā, kuros Latvija diemžēl atpaliek no citām Eiropas valstīm."

Latvijas Eksportētāju asociācija "The Red Jackets" ir Latvijas eksportējošo uzņēmumu atbalsta biedrība, kuras mērķis ir Latvijas eksportspējas veicināšana un Latvijas zīmola stāsta atpazīstamības veidošana. Asociācija apvieno Latvijas eksportētājus un organizācijas, kas strādā ar Latvijas eksportspējas veicināšanu. Asociācija apvieno 35 Latvijas eksporta izcilniekus tādus kā: SAF, Primekss, Groglass, BalticOvo, Ette Tete, Rāmkalni, Elko Grupa, Krassky, Skonto Prefab, Laflora, RSU un citus. Latvijas labāko eksporta zīmolu titulu "The Red Jackets" ir saņēmuši 80 Latvijas uzņēmumi, bet "The Rising Stars" jeb uzlecošo eksporta zvaigžņu titulu - 40 uzņēmumi. Kustība ir izdevusi jau trīs "Treasures of Latvia" grāmatas, kā arī radījusi digitālo platformu www.treasuresoflatvia.com, kas ilustrē Latvijas eksportu pasaulē. Asociāciju atbalsta BDO Latvia, Httpool, Kronus un HKScan Latvia.

Informāciju sagatavoja Līva Stūrmane, Latvijas Eksportētāju asociācijas "The Red Jackets" izpilddirektore. Kontakti: +371 29265627, liva@theredjackets.lv. Publicitātes foto: "The Red Jackets" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tiknuss.

Avots
The Red Jackets

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri