Latvijas biotehnoloģiju jaunuzņēmums audzē “superproduktu” spirulīnu unikālos akvārijos
Latvijas biotehnoloģiju jaunuzņēmums audzē “superproduktu” spirulīnu unikālos akvārijos
Latvijas biotehnoloģiju jaunuzņēmuma “SpirulinaNord” galvenais produkts ir spirulīna – uzturvielām bagāta mikroaļģe, kas savu unikālo īpašību dēļ tiek dēvēta arī par dabisku superproduktu, pasaulē ir pazīstama jau sen. Uzņēmums šo tropu mikroaļģi audzē īpaši šim mērķim radītos bioreaktoros jeb viedajos akvārijos, kādu nav nekur citviet pasaulē. “SpirulinaNord” produktos tiek izmantota svaiga spirulīna latviešiem pierastajā cidoniju un dzērveņu sīrupā. Pasaulē svaiga spirulīna ir maz zināma, un garšīga spirulīna ir absolūts jaunums pretstatā pierastajam specifiskas garšas spirulīnas pulverim.
"SpirulinaNord" ir dibināts 2019.gadā, kad Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniece Agnese Stunda-Zujeva kopā ar savu komandu izveidoja uzņēmumu. Pēc doktora grāda iegūšanas ķīmijas tehnoloģijā Agnese sākotnēji plānoja turpināt zinātniskos pētījumus, taču, apzinoties finansējuma ierobežojumus un sarežģītās prasības zinātnē, nolēma izmēģināt grantus uzņēmējdarbībai. “Latvijā pieejamais atbalsts ilgtspējīgam un inovatīvam biznesam ir ļoti plašs, salīdzinot ar iespējām zinātnē. Man kā zinātniecei bija svarīgi redzēt savu pētījumu praktisko pielietojumu, un pašas uzņēmums izrādījās ātrākais ceļš uz to. Ar lielisko mentoru atbalstu mana lietišķā pētījuma ideja izrādījās pietiekami tuvu dzīvotspējīgam biznesam. Un mūsu izvēlētā aļģe bija spirulīna – mikroskopiskā aļģe ar plašu un pārbaudītu pielietojumu uzturā, kosmētikā un citur, tādejādi uz to neattiecās “novel food” (red.- jauna pārtikas produkta statusa) direktīva vai citi būtiski un dārgi šķēršļi, kādi mēdz būt, pētījuma rezultātus ieviešot praksē,” stāsta Agnese.
Uzņēmuma inovācija ir unikāla spirulīnas audzēšanas tehnoloģija – viedie akvāriji jeb fotobioreaktori. Parasti spirulīnu audzē seklos dīķos, kuri ir pakļauti piesārņojumam un temperatūras svārstībām. "Dīķis ir atklāta ūdens virsma, ko var piesārņot putni, kukaiņi, atmosfēras piesārņojums. Šādas piesārņotas spirulīnas attīrīšana nav iespējama, jo tā ir ļoti sīka, un tai nav biezas mizas," paskaidro Agnese. “Viedie akvāriji novērš šo problēmu, nodrošinot kontrolētu, tīru vidi. Turklāt mēs kā inženieru komanda veidojam “ideālās mājas”, lai šī miljoniem gadus senā aļģe varētu augt Latvijā visu gadu nevis sezonāli, turklāt ar augstāku produktivitāti nekā pat optimālākajā klimatā citviet pasaulē.”
Tradicionāli spirulīnu žāvē un pārvērš pulverī, kas nozīmē vērtīgu uzturvielu zudumu līdz pat 80% atkarībā no kaltēšanas metodes. Savukārt "SpirulinaNord" piedāvā svaigu sasaldētu spirulīnu, kurai nav raksturīgās vecu aļģu vai "dīķa" garšas un smaržas, kas bieži piemīt spirulīnas pulveriem. Uzņēmuma sortimentā ir arī inovatīvi produkti, piemēram, spirulīna ābolu sulā un cidoniju vai dzērveņu sīrupā, kas ļauj saglabāt visas bioloģiski aktīvās vielas un vienlaikus uzglabāt produktu nesasaldētu. Produkti netiek pasterizēti, lai maksimāli saglabātu to uzturvērtību.
Uzņēmuma izaugsme ir bijusi strauja – tikai dažu gadu laikā tas izveidojis stabilu klientu bāzi, un pieprasījums pārsniedz ražošanas jaudu. Svaigās spirulīnas popularitāte izskaidrojama ar tās būtiski patīkamāku garšu nekā lētajiem spirulīnas pulveriem un klīniski labi novērtēto lielo uzturvērtību. Spirulīna apgādā ķermeni ar antioksidantiem, kas palīdz cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, ko rada stress, vīrusi vides piesārņojumu un citi faktori. Lai gan dārzeņi ir dabisks antioksidantu avots, pētījumi liecina, ka lielākā daļa cilvēku neuzņem nepieciešamos 500 gramus dārzeņu dienā. Savukārt spirulīna tāpēc tiek dēvēta par superproduktu, ka tikai 7-10 grami šīs aļģes nodrošina organismu ar tam nepieciešamajiem antioksidantiem, tā satur visas neaizvietojamās aminoskābes, viegli biopieejamu dzelzi un proA vitamīnu un B grupas vitamīnus.
Uzņēmuma ražošanas jauda ik gadu tiek palielināta. Šogad uzņēmums plāno saražot divas tonnas spirulīnas, kas ir ekvivalents gandrīz 300 000 porciju. Sākotnēji tika plānots lielāko daļu produkcijas eksportēt, jo “kurš gan Latvijā zina spirulīnu”, tomēr izrādījās, ka pieprasījums ir tik liels, ka viss saražotais tiek pārdots vietējā tirgū. Ņemot vērā augošo pieprasījumu, uzņēmums šobrīd strādā pie jaunas ražotnes izveides, kas palielinās ražošanas jaudu desmitkārtīgi. Tikai šogad svaigā spirulīna ir nonākusi veikalu plauktos arī Lietuvā.
“SpirulinaNord” inovācija nav tikai garšīgie produkti, bet arī pašu izstrādātie inovatīvie biotehnoloģiskie risinājumi – viedie akvāriji jeb fotobioreaktori, kas ir unikāli pasaules mērogā. Tāpēc nākotnē uzņēmums plāno turpināt šo tehnoloģiju attīstīt un eksportēt to jau kā gatavu ražotnes projektu uz citām valstīm. “Mūsu tehnoloģija ļauj izveidot ražotni jebkurā pasaules vietā, nodrošinot lokāli audzētu augstvērtīgu spirulīnu gan kalnainos reģionos, gan blīvi apdzīvotās vietās, kur lauksaimniecībai trūkst vietas, tādejādi mēs kļūtu par tehnoloģiju piegādātāju. Turklāt tā ir labi aprobēta tehnoloģija, kas testēta pašiem savā ražotnē jau vairākus gadus. Šim biznesa attīstības virzienam ir liels potenciāls,” stāsta Agnese Stunda-Zujeva.
Raksta tapšana finansēta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.