Pārlekt uz galveno saturu

Latvijā izstrādāts mākoņrisinājums "Flex Cloud" veicinās uzņēmumu digitalizāciju

Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums “Dati Group” ir izstrādājis IT infrastruktūras risinājumu – mākoni “Flex Cloud”. Tā ir uzņēmumu vajadzībām pielāgojama, ekonomiski izdevīga un no globālajiem ražotājiem neatkarīga infrastruktūra, kas nodrošina tehnoloģisko bāzi uzņēmumu procesu un produktu straujai attīstībai.

Jaudīga IT infrastruktūra ir ikviena biznesa attīstības priekšnoteikums. Tikai tā iespējams nodrošināt gan dažādu biznesa lietotņu darbību, gan datu glabāšanas, apstrādes un apmaiņas procesu efektivitāti.

“Diemžēl nereti uzņēmumi uzskata, ka IT infrastruktūra ir kaut kas ar biznesu tieši nesaistīts un sarežģīti maināms. Ja lietotne darbojas lēni, tiek pieņemts, ka tā ir programmatūras problēma vai “tā ir jābūt”. Tomēr bieži tieši atbilstoša infrastruktūra ļauj ērti palielināt nepieciešamo jaudu, kontrolēt resursus un radīt iespēju būtiski uzlabot gan uzņēmuma pakalpojumu pieejamību klientiem, gan iekšējo procesu efektivitāti,” saka “Dati Group” valdes locekle Rasa Gulbe.

Pāreja no tradicionālās IT infrastruktūras uz mākoņa infrastruktūru ir nozīmīga tendence gan Latvijā, gan pasaulē. Šī atšķirīgā pieeja, kā tiek glabāti un apstrādāti dati, ir droša un ļauj daudz straujāk reaģēt uz uzņēmuma attīstības vajadzībām un ieviest izmaiņas, turklāt izmaksas ir paredzamas.

Lai palīdzētu organizācijām gudri izmantot mākoņtehnoloģiju sniegtās priekšrocības, “Dati Group” ir radījis atvērtajā kodā balstītu privāto mākoņrisinājumu “Flex Cloud”. Tas ir piemērots uzņēmumiem, kam nepieciešama dinamiska, droša un finansiāli izdevīga IT infrastruktūra.

Starp “Flex Cloud” galvenajām priekšrocībām R. Gulbe min ne tikai IT jaudas daudzkāršošanu, pielāgojamību biznesa un kapacitātes prasībām un zemākas izmaksas, bet arī atvēro tehnoloģiju nodrošinātās iespējas. Risinājuma lietotājiem pieejams vietējais atbalsts un globālās atvērtā koda kopienas resurss.

Flex Cloud mākoņrisinājumu jau izmanto dažādu profilu organizācijas, piemēram, Latvijas Nacionālā bibliotēka un AS “Akvedukts”. “Mēs sapratām, ka visai infrastruktūrai jāpieiet ar jaunu skatījumu. Tā ir jāveido daudz plašāka par atsevišķu datu glabāšanu vai skaitļošanas jaudu. “Dati Group” bija gatavi pielāgot savu risinājumu, un mums bija ļoti svarīgi izdarīt to, ko gribam mēs, nevis to, ko piedāvā ražotājs,” risinājuma izvēli komentē Jānis Freimanis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Tehnoloģiju departamenta direktors.

Visvairāk satrauc datu zudums

2021. gada pavasarī Dati Group veica pētījumu ar mērķi noskaidrot Latvijas uzņēmumu IT infrastruktūras gatavību digitālajai transformācijai no vairākām perspektīvām – digitālās pratības un zināšanām, datu drošības un lietošanas pieredzes. Pētījuma ietvaros tika aptaujāti 522 uzņēmumu augstākā līmeņa vadītāji no 16 tautsaimniecības jomām. Lai labāk izprastu uzņēmumu digitālās attīstības prioritātes, tika analizēts, kas uztrauc uzņēmumu vadītājus.

Pētījumā noskaidrots, ka visvairāk (55%) respondentu satrauc datu daļējs vai pilnīgs zudums. Tāpat uzņēmumi raizējas par nepietiekamu aizsardzību pret kiberuzbrukumiem (35%), neplānotām izmaksām (34%), pārāk ilgu problēmu risināšanas laiku (33%) un sistēmu lēndarbību (32%). Liela daļa šo potenciālo risku ir saistīti ar uzņēmuma IT infrastruktūru un tās apkalpošanas kvalitāti.

Atbilstoši pētījuma datiem, 60% respondentu jau lieto dažādus mākoņpakalpojumus, tomēr vien daļa izmanto tiem atbilstoši pielāgotus risinājumus ar kvalificētu vietējo atbalstu. Salīdzinot ar globālajiem analogiem, “Flex Cloud” ir ne tikai līdzvērtīgs tiem funkcionāli, proti, būtiski palielina IT infrastruktūras jaudu, bet ir elastīgāks un arī izdevīgāks izmaksu ziņā. Esam pārliecināti, ka, ieviešot mūsu izstrādāto mākoni, Latvijas uzņēmumi digitālajā vidē varēs strādāt efektīvāk,” komentē R. Gulbe.

Iekārtu tirdzniecību pārņem risinājumu izstrāde

Sākotnēji “Dati Group” nodarbojās ar IT infrastruktūras risinājumu pārdošanu, bet šobrīd uzņēmums specializējas sistēmu integrācijā, kā arī mākoņrisinājumu ieviešanā un uzturēšanā. Teju desmit gadus uzņēmuma fokusā ir mākoņrisinājumi, lielākoties – klientu privātie mākoņi, rakstīja Labs of Latvia. “Ar infrastruktūru gala lietotāji saskaras retāk, jo pārsvarā viņi lieto tikai datoru. Kādam ir nojausma par serveriem, bet ar tiem, kuri ievieš un apkalpo infrastruktūras risinājumus, saskaras vien retais,” stāsta R. Gulbe. Šī iemesla dēļ plašāka sabiedrība par “Dati Group” zina mazāk nekā par citiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kuru gala klienti ir privātpersonas.

Pašos biznesa pirmsākumos 1993. gadā “Dati Group” bija daļa no “SWH grupa” kā akciju sabiedrības “SWH informatīvās sistēmas” komerccentrs. Vēlāk nosaukums mainījās uz “Komerccentrs Dati Grupa”. 2017. gadā, kad uzņēmums aktīvāk sāka strādāt ārzemju tirgos, tas ieguva jaunu vārdu – “Dati Group”.

Uzņēmuma 2020. gada apgrozījums bija 4,3 miljoni eiro, liecina “Lursoft” dati. Šobrīd “Dati Group” komandā strādā 50 cilvēki.

No bibliotēkām līdz mežu ugunsgrēkiem

Pēdējos gados uzņēmums ir īstenojis vairākus nozīmīgus attīstības projektus un paplašinājis klientu loku. Viens no pēdējā laika lielākajiem projektiem ir risinājums Valsts meža dienestam. Šī projekta ietvaros “Dati Group” ievieš risinājumu, kas paredzēts, lai iespējami automatizētu mežu masīvu novērošanu un identificētu, ja ir sācies ugunsgrēks, rakstīja Labs of Latvia.

“Sistēma automatizēti atpazīst dažāda veida dūmus un informē, ka, iespējams, ir sācies ugunsgrēks,” saka R. Gulbe.

Vērienīgs projekts ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālo materiālu glabātuve. Uzņēmums bibliotēkai ir izstrādājis privāto mākoni, kur krāt visdažādākos materiālus un laikmeta liecības digitālā formātā. Sākotnējās instalācijas izmērs bija vairāk nekā viens petabaits (1000 terabaiti). Tagad mākonis ir palielinājies līdz vairākiem petabaitiem.

Cits R. Gulbes skatījumā interesants projekts ir “Latvijas Pasta” resursu virtualizācijas risinājums. Uzņēmumam ir daudzas filiāles – arī pašos attālākajos Latvijas nostūros. Katrā no pasta nodaļām ir kases sistēma, kas ir daļa no IT infrastruktūras. “Ar savām tehnoloģijām nodrošinām visu šīs infrastruktūras pārvaldību,” viņa skaidro.

Plāno eksportēt aktīvāk

“Dati Group” strādā arī eksportā. Ārzemēs uzņēmums piedāvā specializētu programmatūru. Tā izstrādāto pasažieru datu reģistru PNR izmanto drošības iestādes, kas uzrauga indivīdus, kuri iebrauc un izbrauc no Eiropas Savienības. Risinājuma klienti pārsvarā ir Baltijā un Horvātijā.

Vaicāta, cik lielu daļu no apgrozījuma veido eksports, R. Gulbe teic: “Nepietiekamu. Vienmēr var vairāk. Ir īstais laiks iet ārpus Baltijas.” Viņa labākās iespējas saskata Austrumeiropā, jo Rietumeiropā uzņēmumi labprātāk pērk darbspēku, nevis sadarbojas ar uzņēmumiem, kuri nodrošina pakalpojumus. “Baltijas speciālisti Rietumeiropas uzņēmumiem ir izdevīgi – te ir kompetents, ātri reaģējošs un atbildīgs darbaspēks. Tas arī ir salīdzinoši lēts. Protams, pēdējos gados tas kļūst arvien dārgāks, bet, salīdzinot ar Skandināviju, tas arvien ir pieejams. Ir izdevīgi sadarboties ar Baltijas IT speciālistiem,” saka R. Gulbe.

Viņas vērtējumā Latvijā ir spējīgi IT uzņēmumi. Viņa priecājas, ka jaunuzņēmumu vide kļūst arvien aktīvāka, turklāt jaunuzņēmumi ir ieinteresēti sadarbībā. “Vislielākais potenciāls slēpjas tajā, ka Latvija nav liels tirgus. Ja zini piecus nozares cilvēkus, saproti, kas notiek šajā jomā. Tas nodrošina izcilas sadarbības iespējas, lai radītu inovatīvus risinājumus, savienojot, piemēram, IT un farmāciju, modi vai pārtikas ražošanu,” teic R. Gulbe.

Avots
LIAA / Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri