Pārlekt uz galveno saturu

Koronavīrusa un tā variantu steidzamā pētniecībā investē 120 miljonus eiro

Eiropas Komisija ir atlasījusi 11 jaunus projektus 120 miljonu eiro vērtībā, lai atbalstītu un sekmētu koronavīrusa un tā variantu steidzamu pētniecību. Atlasītajos projektos piedalās 312 pētniecības grupas no 40 valstīm. Vienā no projektiem – ISIDORe (Integrated Services for Infectious Disease Outbreak Research) – iesaistīti arī Latvijas pārstāvji.

Projekti tiks finansēti no vislielākās Eiropas pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis Eiropa”. Šis finansējums ir daļa no daudzām pētniecības un inovācijas darbībām, kas tiek veiktas koronavīrusa apkarošanā, un sniedz ieguldījumu Eiropas Komisijas kopējā rīcībā, kuras mērķis ir novērst, mazināt un reaģēt uz vīrusa un tā variantu ietekmi saskaņā ar jauno Eiropas bioaizsardzības gatavības plānu “HERA inkubators”.

“Eiropas Savienība ir aktīvi rīkojusies, lai mazinātu koronavīrusa krīzi. Šodien mēs palielinām pētniecības centienus, lai tiktu galā ar grūtībām un apdraudējumu, ko rada koronavīrusa varianti. Atbalstot šos jaunos pētniecības projektus un nostiprinot un darot pieejamu attiecīgo pētniecības infrastruktūru, mēs turpinām cīnīties ar šo pandēmiju un gatavojamies nākamajiem draudiem,” norāda Eiropas Savienības Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela.

Lielākā daļa projektu atbalstīs jaunu terapiju un vakcīnu klīniskās pārbaudes un plaša mēroga koronavīrusa kohortu un tīklu attīstību ārpus Eiropas robežām, kas ļaus izveidot saikni ar Eiropas iniciatīvām. Citi projekti stiprinās un paplašinās piekļuvi pētniecības infrastruktūrai, kas nodrošina pakalpojumus vai kas vajadzīga, lai pētnieki varētu apmainīties ar datiem, zinātību, pētniecības resursiem un lai pētniecību varētu izmantot koronavīrusa un tā variantu apkarošanai. Šāda infrastruktūra ietver tādu jau pastāvošu infrastruktūru kā Eiropas Covid-19 datu platformu un Eiropas dzīvības zinātņu pētniecības infrastruktūru.

Uzaicinājumos atlasītie konsorciji sadarbosies ar citām iniciatīvām un projektiem nacionālā, reģionālā un starptautiskā līmenī, lai maksimāli palielinātu sinerģiju un papildināmību un novērstu pētniecības centienu dublēšanos. Tie palīdzēs veidot Eiropas Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestādi (HERA), kura ES dos iespēju paredzēt turpmākas pandēmijas un tās sekmīgāk apkarot.

Februārī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, ka tiek sākts Eiropas bioaizsardzības gatavības plāns “HERA inkubators”, kura mērķis ir sagatavot Eiropu pieaugošam koronavīrusa variantu radītajam apdraudējumam. “HERA inkubators” apvienos zinātnes, rūpniecības un publiskā sektora iestāžu potenciālu un palīdzēs piesaistīt visus pieejamos resursus, lai Eiropai dotu iespēju risināt šo problēmu.

Aprīlī Komisija izsludināja jaunos uzaicinājumus steidzamai koronavīrusa variantu pētniecībai ar sākotnējo budžetu 123 miljoniem eiro, kas mobilizēti pirmajam ārkārtas finansējumam programmā “Apvārsnis Eiropa”, rakstīja Labs of Latvia. Lai gan šiem 11 projektiem paredzētais finansējums ir atkarīgs no Eiropas Komisijas galīgā lēmuma un no “Apvārsnis Eiropa” dotācijas nolīgumu parakstīšanas nākamajos mēnešos, pētnieku grupas jau var sākt darbu.

Komisija ir bijusi viena no lielākajām pētniecības un inovācijas atbalstītājām un koordinējusi Eiropas un pasaules mēroga pētniecības centienus, arī gatavību pandēmijām. Tā globālajai reaģēšanai uz koronavīrusu ir apņēmusies sagādāt 1,4 miljardus eiro, no kuriem vienu miljardu eiro – no iepriekšējās ES pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020”. Jaunie projekti papildinās citus no programmas “Apvārsnis 2020″ finansētos projektus cīņai pret pandēmiju.

Avots
LIAA / Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri