Pārlekt uz galveno saturu

Janvārī rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 5,9%

2022.gada janvārī, salīdzinot ar 2021.gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 5,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā - par 9,3% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 9,4%. Savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē bija kritums par 10,8%, samazinoties koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas apjomam un gāzes piegādei patērētājiem.

Šī gada janvārī no 22 apstrādes rūpniecības nozarēm produkcijas izlaides pieaugumu uzrādīja 17 nozares. Būtisks produkcijas apjoma kāpums, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, bija tādās augsto un vidēji augsto tehnoloģiju nozarēs kā ķīmisko produktu ražošana - par 64,6% (pieaudzis ārējais pieprasījums), automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošana - par 28,4%, elektrisko iekārtu ražošana - par 13,6%, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana - par 11,3%, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana. Produkcijas izlaide ievērojami pieauga arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas - par 15,8%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā - par 24,6%, poligrāfijā un ierastu reproducēšanā - par 18,9%, kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā - par 31,2%.

Savukārt ražošanas apjoms samazinājās datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 28,7% un papīra un papīra izstrādājumu ražošanā - par 4,3%. Produkcijas apjoms saruka arī divās pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā un pārtikas produktu ražošanā (attiecīgi par 1,4% un 0,4%).

2022.gada janvārī, salīdzinot ar 2021.gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,7%. Ražošanas apjoma kritums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 24,3%, bet pieaugums bija apstrādes rūpniecībā - par 1,6% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 11,1%.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums

2022.gada janvārī, salīdzinot ar 2021.gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 28,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 22,2% un eksportā - par 31,6% (tai skaitā eirozonā - par 37,8%, ārpus eirozonas - par 26,8%).

2022.gada janvārī, salīdzinot ar 2021.gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 3,5%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 6,6% un eksportā - par 2,1% (tai skaitā ārpus eirozonas - par 6,3%, bet eirozonā bija samazinājums par 2,6%).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā "Rūpniecība".

Metodoloģiskie skaidrojumi

1 Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

2 Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Informāciju sagatavoja Centrālās statistikas pārvalde. 

E-pasts: media@csp.gov.lv

Tālr.: 67366989, 27880666

stat.gov.lv

twitter.com/CSP_Latvija

facebook.com/csplatvija

Papildu informācija par datiem:

Madara Liepiņa-Dūdele

Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa

E-pasts: Madara.Liepina-Dudele@csp.gov.lv

Tālr.: 67366953

  Avots
  CSP

  Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

  Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
  Reģistrēties

  Mūsu partneri