Pārlekt uz galveno saturu

Informācija par ārvalstu tirgiem - Korejas ekonomikas prognozes

Pēdējās prognozes, ka Korejas ekonomika augs 4% apmērā 2021.gadā, vairāk nekā pārliecinoši kompensējot 2020. gada sarukumu -0.9%. Tas noticis pateicoties visu laiku augstākajiem eksporta rādītājiem, kas sasniedza 644,5 miljardus ASV dolāru. Koreja arī atguvusi astoto pozīciju globālās tirdzniecības apjomā. Tomēr, gada beigās patēriņš un investīciju apjoms samazinājās strikto pandēmijas apkarošanas regulējumu dēļ.

2022. gadā ekonomika augs stabili, atgūstoties patēriņam. Tomēr vairāki izaicinājumi bremzēs ekonomiku – iekšējie faktori, kā vietējās ekonomikas stagnācija paildzinātās pandēmijas dēļ, kā arī ārējie – piegāžu ķēžu nesabalansētība, kā arī pēcpandēmijas monetārās politikas normalizēšanās, kā piemēram procentu likmes celšana ASV, kā arī ekonomiskā salēnināšanās Ķīnā, ietekmējot visas pasaules izaugsmi.

Korea Enterprises Federation aptaujā par uzņēmēju prognozēm 2022. gadam, 53,5% atbildēja, ka plāno turpināt biznesu līdzšinējā apmērā, 22,9% atbildēja, ka samazinās, bet 23,6%, ka palielinās.

2021. gadā lielākās izmaiņas darba tirgū bija saistītas ar nodarbināto skaita strauju pieaugumu, salīdzinot ar pandēmijas krīzes šoka laiku. It sevišķa atgūšanās tika novērota 60+ vecuma kategorijā. Tomēr, pie izaicinājumiem jāpiemin lielais bezdarba līmenis jauniešu vidū – 23,1%. Kopējais bezdarbs saglabājies zemā līmenī – 3,7%.

Korejā ārvalstu darbiniekus iedala pēc kvalifikācijas – zemu un augsti kvalificētie. Zemu kvalificētiem katru gadu nosaka kvotas, pārsvarā lai aizpildītu vietējo uzņēmumu rūpnīcas. Korejā darba atļaujas regulē EPS sistēma (Employment Permit System). Pēc 2021.gada oktobra datiem Korejā ir 44 000 augstu kvalificēti ārzemju darbinieki, 350 000 zemu kvalificēti, 18 000 jūrnieki un 3000 pagaidu strādnieki. Prognozēts, ka Korejas valdība izstrādās aizvien jaunus atvieglojumus un tiesību aizsardzību ārzemju darbiniekiem, pasaulē zemākās dzimstības dēļ.

Lielākās diskusijas izraisījis Serious Accidents Punishment Act (SAPA), jeb likums par atbildību lielu negadījumu gadījumā uzņēmumos. Tas nosaka uzņēmumu īpašniekiem un menedžmentam personīgu kriminālatbildību nopietnu negadījumu gadījumā uzņēmumos. Korejas arodbiedrības ir ļoti spēcīgas un attīstītas.

Minimālā alga 2022. gada ir tikusi noteikta kā 9160 KRW stundā  (aptuveni 6,85 EUR), kas, salīdzinājumā ar 2021. gadu ir 5,05% pieaugums. Mazie un vidējie uzņēmumi var pieteikties atbalstam no Jobs Stabilization Fund fonda, kas subsidē uzņēmumus, kuri nonākuši grūtībās palielinātās minimālās algas dēļ. 2020. gadā tika pieņemts lēmums par apmaksātu brīvdienu noteikšanu privātos uzņēmumos (pirms tam tikai valsts uzņēmumos). Šobrīd apmaksātas brīvdienas ir obligātas visos uzņēmumos ar 5 vai vairāk darbiniekiem.

ESG (Klimata; Sociālie; pārvaldības) kritēriji šobrīd ir centrālā tēma Korejā, jo starptautiskie uzņēmumi un valstu mehānismi (piemēram ES CBAM mehānisms, kas ietekmē oglekļa izmešu izmaksas arī trešajās valstīs).  Ir izstrādātas Korejas valsts vadlīnijas, lai labāk kartētu un izprastu ESG kritērijus, bet šobrīd tikai 25,7% uzņēmumu ir gatavi vai ir sākuši gatavoties ESG kritērijiem.

Korejas klimata neitralitātes mērķis bija 26,3,% izmešu samazinājums līdz 2030. gadam, kas šobrīd ir palielināts līdz 40%, kas prasīs līdz trim reizēm lielāku samazinājuma tempu nekā ES vidējais rādītājs.

2021. gadā ārzemju investori kopumā investēja 29,51 miljardus ASV dolāru, kas ir augstākais rādītājs vēsturē, pateicoties pakalpojumu sektoram, it īpaši IKT jomā.

Uzņēmumi ar ārzemju kapitālu 2019. gadā eksports sastādīja 100,3 miljardus, 18.6% no visa eksporta apjoma.

Ārzemju investoru atbalsts tiek lēnām palielināts, piemēram atbalstot finansiālu atbalstu investīcijām augsto tehnoloģiju nozarēs, kā arī izveidoja nodokļu atbalsta sistēmu investīcijām.

Investīcijām Korejā ir arī specifiski un unikāli izaicinājumi, kā piemēram bieža regulējumu maiņa un dažbrīd neparedzams administratīvais un leģislatīvais regulējums.

Ar plašāku informācijas izklāstu par Korejas ekonomiskajiem rādītājiem iespējams iepazīties sagatavotajā materiālā

Informāciju sagatavoja Mārtiņš Baumanis, Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Korejas Republikā vadītājs. Kontakti: martins.baumanis@liaa.gov.lv.

Avots
LIAA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri