Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: Latvijas uzņēmēji audzē konkurētspēju tehnoloģiju jomā
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: Latvijas uzņēmēji audzē konkurētspēju tehnoloģiju jomā
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone š.g. 9.jūnijā darba vizītē apmeklēs Ventspili, lai tiktos ar pilsētas vadību, kā arī, lai iepazītos ar jauno zinātnes centru VIZIUM un pārrunātu skolēnu un uzņēmēju iespējas apgūt inženierzinātnes praktisku nodarbību veidā.
Vizītes ietvaros ministre apmeklēs arī Ventspils Starptautisko Radioastronomijas centru (VSRC), kas ir viens no vadošajiem zinātnes centriem reģionā. Ar VSRC centra pārstāvjiem ministre plāno pārrunāt iespējas Latvijai stiprināt savu pozīciju globālajā kosmosa izpētes un komunikācijas nozarē, kā arī cilvēkkapitāla attīstībā un zinātnes komercializācijā, izmantojot Latvijai pieejamo unikālo kosmosa infrastruktūru - VSRC infrastruktūru un kompetences.
Jaunā ES struktūrfondu plānošanas perioda finansējuma ietvaros ir paredzēta virkne jaunu atbalsta programmu un atbalsta instrumentu, lai sekmētu STEM jomas (no angļu valodas Science (zinātne), Technology (tehnoloģijas), Engineering (inženierzinātņes), Mathematics (matemātikas)) priekšmetu apguvi mācību iestādēs, ar mērķi veicināt Latvijas cilvēkkapitāla un zinātņietilpīgo inovāciju attīstību.
STEM jomas paver aizvien plašākas iespējas sekmīgai uzņēmējdarbībai un inovāciju attīstībai. Turklāt cilvēkkapitālam būs izšķiroša loma šī potenciāla atraisīšanā.
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: "Saistošai eksakto priekšmetu apguvei uz praktisku piemēru pamata ir jābūt pieejamai ikvienā skolā, īpaši - Latvijas reģionos, jo tas veicinās studējošo un uzņēmumu skaita pieaugumu tehnoloģiju jomā. Jauniešu motivācija un aizraujošas izglītības iespējas ir būtiskas tādu jomu attīstībai."
Tādēļ Latvijā top dažāda mēroga STEM iniciatīvas - Ventspilī durvis vērs zinātnes centrs VIZIUM, Cēsīs - Kosmosa Izziņas centrs, savukārt Rīgā - no nākamā gada darbosies RTU Zinātnes centrs. Lai veicinātu interesi par dabaszinātnēm ar nākamo mācību gadu plānotas nodarbības zinātnes centros Latvijas reģionos. Savukārt Ventspils Augstskola un Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs piedāvā dažādu līmeņu izglītības iespējas: no vasaras skolām un ekskursijām, kas attīsta skolēnu aizrautību par kosmosa un STEM nozarēm, gan kosmosa jomas speciālo un augstāko izglītību, kas ir globāli pieprasīta un sagatavo augsta līmeņa profesionāļus.
Latvijai ir būtiska konkurētspējīga priekšrocība kosmosa nozarē - radioteleskopu komplekss Irbenē, kas var sniegt ieguldījumu starptautiskajās kosmosa izpētes misijās. Viens no Irbenes teleskopiem ir vislielākais šajā reģionā un var gūt datus par dažādām galaktikām, kā arī tuvākajā nākotnē plānots nodrošināt komunikāciju gan tuvajām, gan tālajām kosmosa misijām, piemēram, uz Mēnesi, Marsu, Jupiteru un citām. Šādu tehnoloģisko un zinātnisko kapacitāti ir augsti novērtējusi globālā kosmosa jomas kopiena.
Tāpat arī informācijas apmaiņa ir būtisks faktors inovāciju attīstībā un zinātnes popularizēšanā. Jau šobrīd vietnē latviaspace.gov.lv tiek regulāri publicēta informācija gan par Latvijas kosmosa nozares uzņēmumiem, gan par izglītības un inovāciju atbalsta iniciatīvām, kuras ir pieejamas kosmosa un STEM jomās. Pārsvarā tādas programmas ir pieejamas bez maksas. Turklāt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras portāls Labs of Latvia apkopo informāciju par atbalsta iespējām jaunajiem profesionāļiem un uzņēmējiem pieejamām gan nacionālajā, gan starptautiskā līmenī.
Tāpat vizītes ietvaros ministre apmeklēs Ventspils Augsto tehnoloģiju parku ar nākotnes klasi un dizaina darbnīcu RADE, kā arī uzņēmumu SIA AZERON.
Informāciju sagatavoja Vineta Vilistere - Lāce, Ekonomikas ministra padomniece Sabiedrisko attiecību jautājumos. Kontakti: 26399995, Vineta.Vilistere-Lace@em.gov.lv.