Pārlekt uz galveno saturu

Akadēmiskās zināšanas komerciālā risinājumā: “Waterson Technologies” stāsts

Jaunuzņēmums “Waterson Technologies”, kura pirmsākumi meklējami Rīgas Tehniskajā universitātē, ir piemērs tam, kā akadēmiskā pētniecība var pārtapt komerciālā produktā ar starptautisku potenciālu. Izmantojot valsts atbalsta instrumentus, tostarp inovāciju vaučerus, uzņēmumam ir izdevies izstrādāt unikālu tehnoloģiju, kas var būtiski uzlabot ūdens kvalitātes monitoringu visā pasaulē.

Tradicionālās dzeramā ūdens bioloģiskās kvalitātes novērtēšanas metodes, piemēram, paraugu ņemšana un laboratorijas analīzes, ir laikietilpīgas, dārgas un prasa ievērojamus cilvēkresursus. Laboratorijas analīzes var aizņemt pat vairākas dienas, tādējādi novēlojot piesārņojuma risku atklāšanu. “Waterson Technologies” risinājums piedāvā alternatīvu – mākslīgā intelekta darbinātu tehnoloģiju, kas analizē ūdensapgādes sistēmu sensoru datus reāllaikā un analizē piesārņojuma riskus, padarot šo procesu daudz efektīvāku.

Kā stāsta uzņēmuma līdzdibinātājs Dāvids Štēbelis, uzņēmuma attīstības ceļš nav bijis viegls. “Pēc daudzu gadu ilgas pētniecības mēs joprojām esam ceļā uz tehnoloģijas industrializāciju. Pētījumi un testēšana laboratorijā ir viena lieta, bet tehnoloģijas pielāgošana reālajai videi ir pilnīgi cits izaicinājums, un patiesībā – visgrūtākais,” viņš norāda. Pērnā gada sākumā, pārnesot tehnoloģiju ārpus laboratorijas, komanda secināja, ka sākotnēji izvēlētās mākslīgā intelekta apmācības metodes nebija piemērotas apstākļiem reālā vidē. “Bijām spiesti sākt šo darbu gandrīz no nulles,” skaidro Štēbelis. Tagad uzņēmums ir sasniedzis līmeni, kurā tehnoloģija ir gatava testēšanai reālajā vidē. Turklāt uzņēmuma ir divi starptautiski klienti, kuri šobrīd gaida iespēju slēgt līgumu un sākt izmēģinājumus.

Svarīgu lomu uzņēmuma attīstībā spēlēja inovāciju vaučeri, kas tika izmantoti gan algoritmu izstrādei, gan ūdens kvalitātes datu digitalizēšanai un datubāzu izveidei. “IV sniedza būtisku atbalstu, ļaujot mums virzīties uz priekšu un pakāpeniski risināt sarežģītos attīstības uzdevumus,” uzsver Štēbelis. Šajā sarežģītā jomā pētījumi un produkta izstrāde prasa būtiskus finansiālus ieguldījumus, taču investoru piesaistīšana nav vienkārša: pētniecības jomā nav garantiju komerciālam iznākumam, un investori to uztver kā lielu risku. Ņemot vērā, ka inovācijas vaučeri paredz finansējuma griestus, uzņēmums produkta attīstības procesu sadalījis vairākās fāzēs, izmantojot vairākus vaučerus dažādiem tā attīstības posmiem.

“Waterson Technologies” izstrādātajam risinājumam ir plašs potenciālā pielietojuma spektrs. Nākotnē tas var kļūt par neaizstājamu rīku ne tikai ūdensapgādes uzņēmumiem, bet arī pārtikas un dzērienu ražotājiem, lauksaimniecībā un citos ražošanas sektoros. 

Raksta tapšana finansēta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

ES un NAP logo

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties
×
Esmu LIAA virtuālā asistente Maija. Jautā man, centīšos palīdzēt!