Pārlekt uz galveno saturu

Aizsardzības ministrija nodrošinās finansējumu radioteleskopu uzturēšanai

Aizsardzības ministrija un Ventspils Augstskola ir parakstījusi sadarbības līgumu, apliecinot finansiālu atbalstu Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram. Nākamos trīs gadus Aizsardzības ministrijai daļēji segs centra uzturēšanas izmaksas.

Saskaņā ar līgumu Aizsardzības ministrija no 2021. līdz 2023. gadam atvēlēs 1,05 miljonus eiro jeb 350 tūkstošus eiro gadā Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra uzturēšanas izmaksu daļējai segšanai.

“Mēs labprāt veiktu pētījumus, kas būtu domāti aizsardzības nozarei. Mūsu rīcībā nav tikai mantotie radioteleskopi, bet arī LOFAR stacija, ko var izmantot mērķiem, kas būtu nepieciešami aizsardzībai, piemēram, nosakot, kad būs vētras vai citas kataklizmas utt. Šis sadarbības līgums paver ceļu arī savstarpējās apmācībās Zemes satelītu un kosmosa tehnoloģiju jomā, ko mēs caur studiju programmām varētu dot Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem vai Nacionālajai aizsardzības akadēmijai,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Ventspils Augstskolas rektors profesors Kārlis Krēsliņš uzsver, ka šis finansējums ļaus Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram attīstīt satelītkomunikāciju un spert praktiskus soļus šajā virzienā. “Mēs apzināmies šī mantojuma vērtību. Šādi Aizsardzības nozare ir iesaistījusies Latvijas industrijas un zinātnes attīstībā. Militārā nozare allaž bijusi saistīta ar informācijas un tehnoloģiju attīstību. Mēs vēlamies, lai gan mūsu valsts būtu moderna, gan mūsu bruņotie spēki būtu moderni. Ja citi tam [līdzekļu ieguldīšanai] neredz perspektīvu, mēs to redzam. Ja citi šajā jautājumā neiedziļinās, tad mēs šai pētniecībai atvēlam līdzekļus,” tā K. Krēsliņš.

Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors Aleksejs Klokovs teic, ka centra zinātnieki ir gatavi strādāt, lai īstenotu gan fundamentālās zinātnes pētījumus, gan satelīttehnoloģiju projektus. Aizsardzības ministrijas finansējums sniegs pārliecību, ka iesāktais darbs var turpināties.

Veicinās militārās zinātnes attīstību

K. Krēsliņš un A. Pabriks ir parakstījuši nodomu vēstuli, lai veicinātu sadarbību un militārās zinātnes attīstību, nodrošinot nacionālās nozīmes pētniecības infrastruktūras objektu ilgtspēju. Augstskola un Aizsardzības ministrija plāno veicināt kosmosa tehnoloģiju un signālapstrādes zinātnes jomu attīstību, rakstīja Labs of Latvia.

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra radioteleskopu komplekss Irbenē ir valsts nozīmes pētniecības centrs. Tajā esošā zinātnes infrastruktūra ir pamats starptautiska līmeņa pētniecībai un kosmosa nozares attīstībai Latvijā. Augstskolā esošās kosmosa tehnoloģijas un īstenotais signālapstrādes virziens ir potenciāls ieguvums militārajā jomā.

Ventspils Augstskolas specializējas kosmosa tehnoloģiju un signālapstrādes jomās, kam ir nozīmīga loma militārajā zinātnē, tādējādi Aizsardzības ministrija pauž atbalstu uz inovācijām virzītai sadarbībai ar Latvijas augstskolām. Sadarbības ietvaros augstskola plāno Aizsardzības ministrijai sniegt izglītības pakalpojumus kosmosa tehnoloģiju jomās, tostarp atbalstu NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas Sensoru un elektronisko tehnoloģiju ekspertu grupu.

Iesaistās Eiropas lielākajā astronomijas tīklā

Apvienojoties starptautiskiem kosmosa pētīšanas tīkliem “Opticon” un “RadioNet”, ir izveidots Eiropas lielākais uz Zemes balstīto astronomisko un radioastronomisko teleskopu sadarbības tīkls – “Opticon-RadioNet Pilot” (ORP). Latvijā šo tīklu pārstāv un projektā piedalās Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs, rakstīja Labs of Latvia.

Projekta mērķis ir saskaņot dažādu pētniecības kolektīvu lietotās novērošanas metodes un rīkus un nodrošināt piekļuvi plašākam astronomisko instrumentu klāstam. ORP tīkla mērķis ir saskaņot uz zemes bāzētās optiskās un radioastronomijas novērošanas metodes un rīkus, kā arī nodrošināt pētniekiem piekļuvi plašākam aprīkojuma klāstam, pamatojoties uz “Opticon” un “RadioNet” tīklu panākumiem un pieredzi. ORP atvieglos piekļuvi pētījumu infrastruktūrām Eiropas un pasaules astronomiem neatkarīgi no tā, kuru valsti viņi pārstāv, un nodrošinās apmācību jaunajām astronomu paaudzēm.

ORP nodrošinās zinātniekiem piekļuvi visdažādākajiem Visuma novērošanas instrumentiem, veicinās jauno astronomu apmācību un pavērs ceļu jauniem atklājumiem. Projektu finansē Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma “Apvārsnis 2020”, un tā finansējums ir 15 miljoni eiro.

Projektu koordinēs Francijas Nacionālais Zinātniskās pētniecības centrs (Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS) kopā ar Kembridžas universitāti Lielbritānijā un Maksa-Planka radioastronomijas institūtu Vācijā.

Jaunais ORP tīkls apvienos aptuveni divdesmit teleskopus un teleskopu masīvus. ORP konsorcijam ir pievienojušies astronomi no 15 Eiropas valstīm, Austrālijas un Dienvidāfrikas, kā arī no 37 zinātniskajām institūcijām.

Informāciju sagatavoja Anda Asere, Labs of Latvia. Foto: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija, Ventspils Augstskolas rektors profesors Kārlis Krēsliņš un aizsardzības ministrs Artis Pabriks paraksta sadarbības līgumu par finansiālo atbalstu Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram. 

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri