Latvijas elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības nozares apskats

Elektrotehnikas un elektronikas nozare var lepoties ar stiprām tradīcijām. Viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas izgudrojumiem ir VEF Minox mazkalibra fotokamera, ko 1937. gadā sāka ražot Valsts elektrotehnikas fabrika VEF. Latvijā ražotie telefoni un radio aparāti bija plaši pazīstami bijušajās padomju republikās un sociālistiskajās valstīs. Pateicoties valdības un nozares profesionālu veiksmīgai sadarbībai Latvijas elektrotehnikas un elektronikas nozare ir kļuvusi par vienu no svarīgākajām tautsaimniecības nozarēm ar augstu pievienoto vērtību.

Latvijas elektrotehnikas un elektronikas nozarē strādā 290 uzņēmumi, kuri ražo tādus produktus kā progresīvas akustiskās sistēmas un saistītos piederumus, bezvadu datu pārraides iekārtas un citas telekomunikācijas sistēmas, optiskās iekārtas, kodolelektroniku, elektroniskās kontroles un monitoringa iekārtas, kuras izmanto gan rūpniecībā, gan zinātnē. 89% no saražotās produkcijas tiek eksportēti un daudzo eksporta tirgu skaits norāda par Latvijas ražojumu starptautisko konkurētspēju. 

Latvijas uzņēmumu stiprās puses ir mūsdienu tehnoloģiju pārzināšana un radošums veidojot jaunus produktus un risinājumus. Mazie un vidējie elektronikas uzņēmumi var piedāvāt tūlītēju rentablu risinājumu visam produktu dzīves ciklam – izstrādei, ieviešanai ražošanā, atbalstam un apkopei.

Pēdējās desmitgadēs ir notikusi strauja nozares attīstība, starptautisko tirgu apgūšana un ieiešana lielajās piegāžu ķēdēs. Neskatoties uz salīdzinoši mazo Latvijas elektrotehnikas un elektronikas nozares mērogu, Latvijas uzņēmumu radītie specifiskie nišas produkti veiksmīgi konkurē ar lielo telekomunikācijas tirgus līderu, kā Nokia, Siemens Networks, Ericsson, Alcatel, NEC ražojumiem.

Uzņēmumi var efektīvi izmantot vērtīgo intelektuālo potenciālu mikroelektronikas jomā, Latvijas zinātnes sasniegumus, labi attīstīto infrastruktūru, efektīvās telekomunikācijas sistēmas un uzkrāto pieredzi pētniecībā un attīstībā. Tā kā dzīves cikls dažādiem elektronikas produktiem ir īss, svarīgi ir sekot aktuālajiem nozares attīstības virzieniem un ieviest pirmrindas tehnoloģijas.

SEKTORI

Latvijas elektrotehnikas un elektroiekārtas nozari var iedalīt piecos ražošanas sektoros:

  • Radio, televīzijas, telekomunikācijas un datu pārraides iekārtas;
  • Elektronikas komponentes (ieskaitot automobiļu elektroniku);
  • Lielstrāvas elektrotehnoloģijas (elektroiekārtas un aprīkojums, t.i., elektrosadales un montāžas sistēmas un aprīkojums, elektromotori un ģeneratori, kabeļi utml.);
  • Darbarīki un automatizācijas iekārtas (piemēram, medicīnas, optikas instrumenti, precīzijas mērinstrumenti, radiācijas un laika mērījumu iekārtas, rūpniecības pakalpojumi);
  • Datortehnoloģijas (datori un citas informācijas apstrādes iekārtas).

Neskatoties uz samērā aptuveno dalījumu, starp šiem sektoriem nevar novilkt stingru robežlīniju. Piemēram, komunikāciju uzņēmumu saražotie komutatori, kas līdzinās specializētiem datoriem, tiek izmantoti telefonu tīklos. Vadības blokus un programmatūru, kas vispirms tika izstrādāti datoriem, sāka izmantot sadzīves elektronikā, tai pašā laikā liela apjoma ražošanas paņēmieni no sadzīves elektronikas tika pārņemti citās nozarēs un citos sektoros.

STATISTIKA

Elektrisko un optisko iekārtu ražošanas apjomi ir ļoti strauji auguši. Kopš 2015. gada saražotās produkcijas vērtība ir dubultojusies, un 2022. gadā tā pārsniedza 1,04 miljardus eiro.

2022. gadā Latvijas elektrisko un optisko iekārtu ražošanas uzņēmumi eksportēja 84,7% no saražotās produkcijas. Tās eksporta vērtība sasniedza 881 miljonu eiro. 

Aptuveni 51% no eksporta tirgiem veido elektronikas produktu noiets ES valstīs. 2022. gadā svarīgākie Latvijas elektropreču noieta tirgi bija ASV, tām seko Francija, Dānija un Zviedrija. Latvijas uzņēmumi eksportē elektroproduktus uz 142 valstīm.