Pārlekt uz galveno saturu

Somijas būvniecības industrijas aktualitātes 2021/2022 un ekonomikas "atgūšanās"

Ekonomikas atveseļošanās Somijā notiks pakāpeniski un vairāk, balstoties uz pakalpojumu un ražošanas sektoriem, kamēr būvniecības industrijas apjoma atgūšana var aizņemt ilgāku laiku. Pandēmijas iespaidā, pieauga pieprasījums pēc privātmajām, jo daudzi patērētāji realizēja ilgākā laika ieceres. 2020.gadā tika turpināti un pabeigti lielie būvniecības objekti, kamēr jaunu uzsākšana bija salīdzinoši mazāk aktīva. Tirgū vērojama arī liela piesardzība no projektu finansētājiem, kas negatīvi ietekmējis jaunu projektu uzsākšanu.  

Pēc Somijas Celtniecības industriju konfederācijas aplēsēm, tiek sagaidīts, ka dzīvokļu piedāvājums 2021 gadā samazināsies par 12%, bet industriālo un cita veida telpu jomā kritums būs -6%, kamēr renovāciju aktivitāte varētu pieaugt par 1% , savukārt civilā inženierija, kas vēl 2020.gadā pieauga par 5%, 2021.gadā varētu būt ar -2% negatīvu izaugsmi.

Somijas nekustamā īpašuma tirgū cenas turpina būt stabilas un pieprasījums pēc mājokļiem augsts, kamēr piedāvājums nepietiekams. Somijā ik gadus ir pieprasījums pēc aptuveni 35 tūkstošiem jaunu dzīvokļu gadā.  2021.gada aplēses gan prognozē vien 30 tūkstošus jaunu mājokļu.

Tiek paredzēts, ka nākamo 20 gadu laikā varētu tikt uzbūvēti vairāk kā 700 tūkstoši jaunu mājokļu 14 lielākajos Somijas attīstības centros, sasniedzot 200 miljardu ieguldījumu apjomu. Helsinku reģions šobrīd ir vienīgais Somijā, kur piedāvājums turpina būt plašs, kamēr šobrīd reģionos tas samazinās. Ir iespējams, ka pandēmija radīs jaunu pieprasījuma vilni Somijas reģionos.

Celtniecības izmaksas ir visu laiku ar nelielu palielinājuma tendenci.

Somija pandēmijas laikā tika skarta salīdzinoši mazāk kā citas valstis. Visu 2020.gadu tikpat kā netika traucēta celtniecības objektu darbība. Jau 2020.gadā tikai ieviestas augstas epidemioloģiskās prasības. Tikai 2021.gada pavasarī tika atklāti daži būtiski slimības perēkļi lielāko somu būvniecības uzņēmumu objektos. Būtiska ietekme uz celtniecības sektoru Somijā 2021.gadā ir darbaspēka kustības ierobežojumiem no Igaunijas, kas rada zināmu spiedienu uz darbaspēka pieejamību. Pandēmijas laikā sākumā tika prognozēts lielāks kritums, nekā reāli tika sasniegts.

Sektora izaugsmi šobrīd negatīvi ietekmē nelielais pieprasījuma kritums gan no privātiem klientiem, gan publiskiem, kas rezultējas arī mazākā skaitā jaunu būvatļauju pieteikumu, kamēr renovācijas tiek turpinātas. Tiek sagaidīts, ka pandēmija var iezīmēt arī pilnīgi jaunas tendences telpu izmantošanas jomā.  Piemēram, 2020.gadā būtiski pieauga interese par brīvdienu mājām vai otrajiem mājokļiem kūrortpilsētās, kas pandēmijas laikā tikai izmantoti kā pastāvīgās mājvietas, ņemot vērā attālinātā darba iespējas. Tāpat būtiskas izmaiņas vērojamas arī veidā kā cilvēki izmanto birojus, ņemot vērā daudz lielāku attālinātā darba īpatsvaru.

Somijā labi attīstīta vietējo koka māju būvniecība, jo somu patērētāji lielākoties izvēlas standarta tipa ēkas no somu ēku ražotāju katalogiem. Somijā ir īpaši standarti ēku logiem u.c. Šobrīd sabiedrībā pieaug interese arī par vairākstāvu koka ēku būvniecību, taču pagaidām realizēti vien pāris projekti Somijā, lielākais projekta realizētājs ir Stora Enso ar CLT sistēmām projektā Woodcity.

Plašāka informācija par Somijas būvniecības industrijas aktualitātēm, atbildīgajām iestādēm, tirdzniecības tīkliem un vadošajiem uzņēmumiem pieejama sagatavotajā pārskatā

Informāciju sagatavoja Alise Barvika, LIAA pārstāvniecības Somijā vadītāja. Kontakti: alise.barvika@liaa.gov.lv

Avots
LIAA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri