Latvija piedāvā logu uz mākslīgā intelekta tirgu Eiropā. 1. daļa
Latvija piedāvā logu uz mākslīgā intelekta tirgu Eiropā. 1. daļa
Latvija, Eiropas Savienības dalībvalsts Baltijas reģionā un viena no digitalizācijas līderēm, pēdējos gados paplašina ambīcijas un nostiprina pozīcijas arī mākslīgā intelekta (MI) jomā. Kamēr lielās ASV korporācijas šobrīd ar MI risinājumu ieviešanu Eiropā ir piesardzīgas salīdzinoši stingrā normatīvā regulējuma dēļ, Latvija kā neliela valsts spēj piedāvāt MI attīstībai svarīgāko – zinošus ekspertus un elastīgu, ātru inovatīvu MI risinājumu testēšanu.
Rīgā dibinās Mākslīgā intelekta centru
Viens no Latvijas pēdējā laika būtiskiem lēmumiem MI jomā ir Valsts prezidenta atbalstītā iniciatīva galvaspilsētā Rīgā veidot jaudīgu Mākslīgā intelekta centru. Tā mērķis būs veicināt inovācijas un sadarbību dažādās nozarēs, īpaši sekmējot tehnoloģiju ilgtspēju un globālu problēmu risināšanu drošības, izglītības, veselības aprūpes un valsts pārvaldes efektivitātes jomās.
Kā uzsver Gatis Ozols, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos, šī iecere ne tikai piesaistīs Latvijai augstākā līmeņa MI talantus un pētniekus no visas pasaules, bet arī veicinās partnerību ar Kalifornijas tehnoloģiju ekosistēmu ASV.
“Izmantojot Latvijas unikālo ģeogrāfisko pozīciju kā vārtus uz Eiropu, jaunā Mākslīgā intelekta centra mērķis ir radīt dinamisku inovāciju attīstības platformu, kas sasaucas ar Kalifornijas radošuma un progresa vērtībām. Mēs ticam, ka jaunais centrs veicinās ekonomisko izaugsmi un starpkultūru sadarbību abu reģionu starpā,” uzsver Gatis Ozols.
Latvija - MI draudzīga valsts
Latvijas valdība pēdējo gadu laikā ir mērķtiecīgi gatavojusies MI ievešanai, un rezultāti neliek vilties: izstrādāti normatīvie akti, ieviesti daudzveidīgi digitālie pakalpojumi un Latvija ir kļuvusi par valsts pārvaldes digitalizācijas līderi Eiropā.
Digitālā infrastruktūra Latvijā:
- interneta pieslēgums - 93,1% mājsaimniecību (2023)
- 91,5% regulāro interneta lietotāju
- OECD līdere mobilo datu lietošanas apjomā
- viena no pirmajām 5G interneta tehnoloģiju ieviesējām
“Kamēr liela daļa mobilo sakaru operatoru pasaulē joprojām 5G redz tikai kā vēl ātrāku interneta pieslēgumu datoram mājās un birojā, mēs to jau panācām ar 4G un šobrīd skatāmies uz pilnīgi jauniem risinājumiem ar 5G – aizsardzībai, droniem, savienotajiem un bezpilota auto, dažādiem lietu interneta sensoriem viedajām pilsētām, mājām, rūpnīcām utt.,” stāsta uzņēmuma “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) prezidents Juris Binde.
Latvijā strauji attīstās start-up vide, veiksmīgi darbojas vairākas jaunuzņēmumu ekosistēmas, kas koncentrējas uz MI tehnoloģijām kā “TechChill”, “Startup Wise Guys” u.c. Ir izveidota virkne veiksmīgu jaunuzņēmumu, kas specializējas valodas tehnoloģijas, finanšu tehnoloģijas (FinTech), loģistikas un veselības aprūpes jomās. Ar MI izpēti aktīvi nodarbojas vairāki pētniecības centri un universitātes. Piemēram, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas Stradiņa universitāte piedāvā pētniecības programmas, kas koncentrējas uz MI tehnoloģiju izstrādi, mašīnmācīšanos un datu apstrādi.
"Latvijai ir ambīcijas kļūt par draudzīgāko valsti uzticama mākslīgā intelekta ieviešanā. Sekmējam drošu vidi eksperimentiem un ideju radīšanai, veicinot straujāku inovatīvu risinājumu radīšanu īsā laika posmā," uzsver Gatis Ozols.
Raksta turpinājums: Latvija mākslīgā intelekta centrs – vadošo šīs jomas uzņēmumu komentārs. 2. daļa
Raksta tapšana finansēta ar Atveseļošanas fonda atbalstu. Par raksta saturu atbild tikai autors. Materiālā paustais neatspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas oficiālo viedokli.