Pārlekt uz galveno saturu

Latvija mākslīgā intelekta centrs – vadošo šīs jomas uzņēmumu komentārs. 2. daļa

Latvija, Eiropas Savienības dalībvalsts Baltijas reģionā un viena no digitalizācijas līderēm, pēdējos gados paplašina ambīcijas un nostiprina pozīcijas arī mākslīgā intelekta (MI) jomā. Kamēr lielās ASV korporācijas šobrīd ar MI risinājumu ieviešanu Eiropā ir piesardzīgas salīdzinoši stingrā normatīvā regulējuma dēļ, Latvija kā neliela valsts spēj piedāvāt MI attīstībai svarīgāko – zinošus ekspertus un elastīgu, ātru inovatīvu MI risinājumu testēšanu. Ko par Latvijas piedāvātajām iespējām saka vietējie uzņēmumi? 

Digitālā infrastruktūra Latvijā:

- interneta pieslēgums - 93,1% mājsaimniecību (2023)

- 91,5% regulāro interneta lietotāju

- OECD līdere mobilo datu lietošanas apjomā

- viena no pirmajām 5G interneta tehnoloģiju ieviesējām

Ātri lēmumi un unikālas ekspertu zināšanas 

MI ideju radīšanā bieži svarīgākais faktors ir laiks, un Latvijai šajā ziņā ir, ko piedāvāt. Telekomunikāciju uzņēmuma “Tet” valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks uzsver - mūsu valsts biznesa un regulējošā vide kombinācijā ar talantu koncentrāciju salīdzinoši nelielā teritorijā rada iespējas ātrāk attīstīt risinājumus un eksperimentēt ar to prototipēšanu. 

 “Jā, mēs neesam pati lielākā valsts pasaulē, bet mēs Latvijā mākam izmantot savas priekšrocības – tās ir lēmumu pieņemšanas ātruma, komunikāciju kvalitātes un unikālo ekspertu zināšanu kombinācija. Latvijā ir nostiprinājusies inovāciju kultūra, kas ļauj attīstīt arī mākslīgā intelekta risinājumus, pēc kuriem būs pieprasījums visā pasaulē. Mēs jau izmantojam inovatīvus risinājumus valodas apstrādē, viedo pilsētu risinājumus, risinājumus agronomijā un arī citās nozarēs. Mēs saprotam, ka viena no panākumu atslēgām ir sadarbība un tādēļ meklējam partnerus arī pasaulē, tostarp ASV, lai kopā sasniegtu jaunus mērķus, “ saka Uldis Tatarčuks.

“LMT” prezidents Juris Binde norāda, ka Latvijā šobrīd ir desmit dažādas 5G testa vides, kas ļauj prototipēt un reālajā vidē aprobēt jauno tehnoloģiju pielietojumus. 

“Latvijas kā mazas valsts priekšrocība ir spēcīga inovāciju ekosistēma, kas ļauj dažādus tehnoloģiju testus un demonstrācijas saorganizēt ļoti ātrā tempā. LMT pieredze liecina, ka daudzos gadījumos 5G industriālo pielietojumu izmēģinājumi, kas citās valstīs aizņemtu pat trīs gadus ar visām saskaņošanām un partneru atrašanu, Latvijā tiek paveikti pāris mēnešos un, ja ļoti svarīgi, pat pāris nedēļās. Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc centrālais NATO 5G izpētes pasākums jau trešo gadu šogad norisināsies Latvijā,” uzsver Juris Binde.

Vairāki virzieni, kuros šobrīd Latvijā strādā LMT, paredz  plašāk izmantot 5G, kas ir pamats šobrīd galvenajiem virzieniem arī 6G attīstībai. “Wireless AI virzienā šobrīd strādājam pie AI pielietojumiem tīkla infrastruktūras efektīvākai izmantošanai, dažādiem edge compute risinājumiem, piemēram, datorredzes satiksmes vadībai pilsētās. Tāpat LMT strādā arī Open Networks, dažādos emerging application virzienos, piemēram, dronu tehnoloģijas un 5G pārklājums un pielietojumi jūrā uz kuģiem un ostās. Viens no LMT prioritārajiem izpētes virzieniem ir arī 5G positioning kā alternatīva GPS positioning, kā arī digitālo dvīņu risinājumi, kur liela loma ir dažādiem lietu interneta sensoriem,” saka LMT prezidents Juris Binde.


Veiksmīgi MI produkti eksportam

Arī Mākslīgā intelekta Latvijas asociācijas dibinātājs Ēvalds Urtāns akcentē - salīdzinot ar lielākām valstīm, Latvijas priekšrocība ir ātrums, kas bija panākumu pamatā, ieviešot optisko internetu, 5G u.c. 

“MI jomā visas valstis ir vairāk vai mazāk uz vienas starta līnijas. Aptauju dati rāda, ka tikai 8% uzņēmumu biznesu procesos Eiropā izmanto mākslīgo intelektu, taču tas noteikti pieaugs. Latvija Amerikas partneriem var piedāvāt ko vairāk - logu uz Eiropas tirgu, kurš ir ārkārtīgi ierobežots. Mēs Latvijā varam radīt vidi, kur Mākslīgā Intelekta regula un Datu aizsardzības regula tiks uzlūkota caur inovāciju veicināšanas prizmu, varam būt par atspēriena tramplīnu uz Eiropas tirgu. Mūsu valsts jau strādā, lai minimizētu birokrātiskos šķēršļu uzņēmējdarbībai, meklējam iespējas arī finansējuma piesaistei,” saka Ēvalds Urtāns. 

No vietējiem Latvijas uzņēmumiem, kuri eksportē mākslīgā intelekta produktus, Ēvalds Urtāns īpaši izceļ robotikas kompāniju “Giraffe360”, kas automatizē nekustamo īpašumu pārdošanas procesus un nesen saņēmusi 16 milj. ASV dolāru lielas investīcijas. Kompānijas izstrādātā tehnoloģija nekustamo īpašumu kompānijām atvieglo augstvērtīga vizuālā satura radīšanu īpašumu sludinājumiem, izmantojot pašu radītas telpu 3D skenēšanas kameras. Tās ļauj ar vienas pogas klikšķi iegūt precīzu plānojumu, augstas kvalitātes fotogrāfijas un virtuālo tūri, kā arī citus digitālā satura formātus, piemēram, 3D punktu mākoni. No Latvijas MI uzņēmumiem izceļams arī “SquadRobotics”, kas eksportē autonomus robotus lidostu un lielveikalu uzkopšanai, “ZippyVision”, kas eksportē automatizētu dēļu zāģēšanas sistēmu, kā arī “PitchPatterns” un “Eldigen”, kuri automatizē intelektuālu darbu lielos telekomunikāciju uzņēmumos. 

MI aktīvi tiek izmantots arī Latvijas veselības aprūpes sektorā. Tiek izstrādāti projekti, kas koncentrējas uz medicīnas datu analīzi, diagnosticēšanu un personalizētām ārstēšanas metodēm. Piemēram, Latvijas MI risinājumu izstrādātājs "Apply" sadarbībā ar radiologiem izveidojis rīku "Sinapse", kas ar 80% efektivitāti ļauj atklāt agrīnu išēmisko insultu un savlaicīgi novērst neatgriezeniskus veselības bojājumus vai nāvi. 


Attīsta valodas tehnoloģijas

Latvija MI jomā ir īpaši pazīstama ar valodas tehnoloģiju izstrādi. Latvijas valodas tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” ir radījis vairākas uz MI balstītas valodas tehnoloģijas, piemēram, mašīntulkošanas sistēmas un balss atpazīšanas tehnoloģijas. Pazīstams ir tās ES Padomes prezidentūras tulkošanas rīks, kas nodrošina drošu tulkošanu visās 24 oficiālajās ES valodās un mašīntranslācijas pakalpojumus vairākām ES prezidentūrām. Latvija īpaši lepojas, ka "Tilde" ieguva galveno balvu Eiropas Komisijas rīkotajā konkursā "Large AI Grand Challenge", apliecinot spēju radīt lielos valodas modeļus, kas noteiktos lietojumos var konkurēt ar “ChatGPT” un līdzīgiem globāliem risinājumiem.


Nozīmīgs spēlētājs reģiona tirgū

Protams, arī Latvija, līdzīgi kā citas ES valstis, MI jomā saskaras ar vairākiem izaicinājumiem: resursu un labu vadītāju trūkumu, cīņu par kvalificētiem speciālistiem. Tāpat nepieciešamas iespējas inovācijas izvērst, ko veiksmīgi var veikt sadarbībā ar ārvalstu partneriem, vienlaikus sniedzot tiem ērtu vietu jauno risinājumu attīstīšanai un aprobēšanai praksē.

“Latvijas MI attīstības nākotne izskatās daudzsološa. Valsts aktīvi strādā pie tehnoloģiju ieviešanas gan publiskajā, gan privātajā sektorā. Ar spēcīgu akadēmisko bāzi, valsts atbalstu un augošu jaunuzņēmumu vidi Latvija plāno kļūt par nozīmīgu spēlētāju reģionālajā MI tehnoloģiju tirgū,” uzsver Gatis Ozols.

Saistītie raksti: Latvija piedāvā logu uz mākslīgā intelekta tirgu Eiropā. 1. daļa

Raksta tapšana finansēta ar Atveseļošanas fonda atbalstu. Par raksta saturu atbild tikai autors. Materiālā paustais neatspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas oficiālo viedokli.

 

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri