Pārlekt uz galveno saturu

Viens no lielākajiem lauksaimnieku izaicinājumiem šosezon būs iespēja atrast jaunus ražotājus un piegādātājus materiāliem

Viens no lielākajiem lauksaimnieku izaicinājumiem šosezon būs iespēja atrast jaunus ražotājus un piegādātājus materiāliem, tostarp kālijam un fosforam, no kā lielu daļu līdz šim globāli piegādājusi Krievija, prezentāciju un diskusiju ciklā "Lauksaimniecība kara krustcelēs" piektdien norādīja biedrības "Zemnieku saeima" pārstāvis Valters Zelčs.

Viņš pauda, ka tāpat lauksaimnieki šajā sezonā saskarsies ar izaicinājumiem, kas saistīti ar jaunu loģistikas ķēžu izstrādi. Tāpat arī lauksaimniekus ietekmēs pagaidām nezināmais cenu pieauguma apjoms, naudas pieejamība.

Zelčs uzsvēra, ka Krievija iepriekš bijusi globāli bijusi milzīgs lauksaimniecības materiālu piegādātājs, ieņemot pirmo vietu slāpekļa mēslojuma piegādēs, otro vietu kālija un trešo vietu fosfora mēslojuma ražošanā. Tāpat Krievija arī Eiropas Savienībai (ES) līdz šim bijusi lielākais dabasgāzes piegādātājs.

Ukrainā, pēc "Zemnieku saeimas" pieejamās informācijas, pašlaik bojāti ap 5% ziemāju sējumu, tiek paredzēts, ka Ukraina apsēs aptuveni 70% no paredzētās vasarāju platības, vienlaikus kara rezultātā iznīcināti 15% liellopu, 20% cūku un 10% vistu. Īpaši Zelčs izcēla arī bloķētas vai iznīcinātas Ukrainas ostas, kas krietni ierobežo iespējas nogādāt Ukrainas materiālus ārpus valsts.

Kara Ukrainā dēļ rezultātā ir radušās problēmas ar dažādu lauksaimniecībai nepieciešamo materiālu pieejamību. "Zemnieku saeima" prognozē, ka Latvijas lauksaimniekiem šajā gadā būs pieejami apmēram 80% no pagājušajā gadā pieejamā mēslojuma apjoma, 75% sēklas, 60% augu aizsardzības līdzekļu, kā arī tikai 40% dīzeļdegvielas. Tāpat lielas problēmas raisīs arī finanšu resursu nepietiekamība.

Tomēr vienlaikus par lauksaimniekiem patīkamāku tēmu kļuvušas audzētās produkcijas pārdošanas cenas. Piemēram, kvieši tonnā pašlaik maksā ap 400 eiro tonnā, kas ir par apmēram 90% vairāk nekā pērn šajā laikā, rapšu cena pieaugusi par 75% - līdz apmēram 830 eiro par tonnu.

Zelčs arī paskaidroja, ka šajā brīdī turīgākās ES valstis spēs savus lauksaimniekus atbalstīt vairāk nekā Latvija, un tas var radīt nekonkurētspējīgus apstākļus tieši Latvijas lauksaimniekiem.

"Zemnieku saeima" ir lauksaimnieku organizācija, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. "Zemnieku saeimas" biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas. Biedrības biedri apsaimnieko vairāk nekā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un saimniecībās nodrošina darbu vairāk nekā 4000 darbinieku.

  Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

  Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
  Reģistrēties

  Mūsu partneri