Pārlekt uz galveno saturu

Valdība lemj piedalīties ES konkursā Nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidei Latvijā

Iepazīstoties ar Ekonomikas ministrijas (EM) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un Latvijas pusvadītāju nozares dalībniekiem izstrādāto Informatīvo ziņojumu "Par Latvijas iespējām pusvadītāju tehnoloģiju attīstības jomā", Ministru kabineta š.g. 1. oktobra sēdē lēma, ka Latvija piedalīsies “Apvārsnis Eiropa” konkursā Nacionālā mikroshēmu kompetences centra (KC) dibināšanai un sekmīga rezultāta gadījumā novirzīs valsts līdzfinansējumu 744704 EUR gadā četru gadu periodam, sākot no 2025. gada, Eiropas Savienības kopuzņēmuma “Mikroshēmas” nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidei un darbībai Latvijā. Pieteikumu konkursam gatavos Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

ES tiks veidoti vairāki Nacionālie mikroshēmu kompetences centri ar mērķi būt par vienas pieturas piekļuves punktu tehniskām zināšanām, prasmēm un eksperimentiem mikroshēmu jomā, kā arī kopuzņēmuma “Mikroshēmas” izveidotajām infrastruktūrām: mikroshēmu virtuālajai projektēšanas platformai un pilotlīnijām. Kompetences centri sniegs pakalpojumus pusvadītāju ekosistēmas dalībniekiem, īpaši jaunuzņēmumiem un MVU, iekļausies Eiropas pusvadītāju kompetences centra tīklā un veidos sadarbību ar citu valstu kompetences centriem un ekosistēmām.

Latvijai ir potenciāls attīstīt konkrētu pusvadītāju tehnoloģiju nišas kompetenci, piemēram, silīcija fotonikas jomā un tādā veidā atbalstīt Eiropu globālajā pusvadītāju sacensībā. Ziņojums ilustrē, ka Latvijā pastāv attīstīta zinātniskā bāze gan nišas tehnoloģiju jomā, gan mikroelektronikā kopumā, radot iespēju attīstīt konkurētspējīgas tehnoloģijas globālam pieprasījumam.

Tāpat valdība lēma, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) būs kompetentā iestāde (vienotais kontaktpunkts), kas būs atbildīga par to jautājumu koordinēšanu, kuri saistīti ar ES Mikroshēmu akta ieviešanu un par pārrobežu sadarbību ar citu dalībvalstu kompetentajām iestādēm. LIAA kompetentās iestādes funkcijas izpildi nodrošinās tai piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Informatīvajā ziņojumā apkopota informācija par ekonomiskajiem un konkurētspējas ieguvumiem no Latvijas iesaistes pusvadītāju nozares attīstībā, kā arī aprakstīts Latvijas nozares redzējums par Latvijas pusvadītāju nozares potenciālu un attīstības vajadzībām. Ziņojumā apkopotas arī starptautiskās pusvadītāju nozares attīstības tendences, Eiropas Mikroshēmu akta mērķi un nosacījumi, kā arī Latvijā pieejamās kompetences kā pamats pusvadītāju nozares turpmākai attīstībai.

Ņemot vērā Latvijas plašo tehnoloģisko kompetenču klāstu un attīstības potenciālu, sadarbībā ar nozari identificēti četri pusvadītāju nozares attīstības virzieni, kas var nodrošināt Latvijas konkurētspējas priekšrocības starptautiskajā pusvadītāju nozarē - fotonikas integrētās shēmas, mikroelektronika, polimēru fotonikas platforma un kvantu ierīces. Virzienu attīstīšana ir īstenojama, piesaistot ES līmeņa programmu finansējumu, ārvalstu investīcijas un uzņēmumu investīcijas vai iesaistīto ministriju piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Vairāk informācija

Avots
Ekonomikas ministrija

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri