Pārlekt uz galveno saturu

Valdība lemj par atbalstu lielu un nozīmīgu pasākumu – dižpasākumu piesaistei Latvijā

2024. gada 23. janvāra sēdē Ministru kabinets izskatīja Ekonomikas ministrijas, sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Kultūras ministriju un Finanšu ministriju sagatavoto informatīvo ziņojumu par finansējuma nodrošināšanu lieliem un nozīmīgiem pasākumiem.  

Ļoti lielu un starptautisku pasākumu organizēšana Latvijā rada pozitīvu ietekmi uz Latvijas eksporta apgrozījumu un valsts budžetā iemaksāto nodokļu ieņēmumiem, kā arī fiskāli nenovērtējamu ietekmi uz valsts starptautisko atpazīstamību un valsts tēlu. 

Ar dižpasākumu tiek saprasts starptautiska mēroga pasākums, kas notiek Latvijā un ko organizē, deleģē vai sadarbības partneris ir pasaules vai Eiropas mēroga organizācija (piemēram, Starptautiskā Olimpiskā komiteja, Starptautiskā Hokeja federācija, AEG Live (ASV) u.c.), pasākums tiek plaši atspoguļots plašsaziņas līdzekļos un rada būtisku ietekmi uz Latvijas ekonomiku (starptautisko atpazīstamību un konkurētspēju utt.), kā arī tas piesaista vismaz 10 000 ārvalstu apmeklētāju un dalībnieku naktis, kas nakšņo Latvijas tūristu mītnēs. Pasākuma ilgumam ir jābūt vismaz divas un vairāk dienas. 

“Veicinot dižpasākumu organizēšanu Latvijā dažādās jomās, piemēram, kultūra un māksla, sports un izklaides industrija, bizness un konferences, pētniecība un zinātne, lielie sabiedriskie notikumi vai kultūras pasākumi un festivāli, tiks nodrošināti ne tikai papildus ieņēmumi valsts ekonomikā, bet arī sekmēta Latvijas starptautiska atpazīstamība. Lielu starptautisku pasākumu organizēšana piesaista vietējos un ārvalstu apmeklētājus, sekmē vietējās infrastruktūras attīstību, ekonomikas izaugsmi, kā arī rada darbavietas gan tieši saistītajās jomās - viesnīcās, restorānos, mazumtirdzniecībā, transportā, tā arī saistītajās preču un pakalpojumu nozarēs. Šādu pasākumu rīkošana apliecina Latvijas konkurētspēju kā drošam un pievilcīgam galamērķim gan nozaru profesionāļiem, gan mūsu valsts viesiem,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.  

Vienlaikus, lieli pasākumi var stimulēt valsts izglītības un kultūras jomu attīstību un izaugsmi, piedāvājot jaunas izglītības programmas, starptautiski nozīmīgus kultūras pasākumus un mākslas izstādes. 

Atbalsts dižpasākumiem paredzēts kā atbalsta programma ar valsts līdzfinansējumu līdz 90% no aprēķinātajiem ārvalstu viesu radītā apgrozījuma pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumiem. Plānots, ka atbalstītas tiks tādas pasākuma aktivitātes kā avansa maksājums starptautiskai organizācijai par pasākuma organizēšanu (piemēram, licences maksa, kalendāra reģistrācijas maksa, TV translācijai, dalības maksai, kas nepieciešama starptautiska statusa vai reitinga piešķiršanai plānotam pasākumam u.tml.);  norises telpu un zemes platību nomas izmaksas; tehniskā aprīkojuma un inventāra (t.sk. drošības) izmaksas; transporta izmaksas (noma, degviela) Latvijā starptautiskā pasākuma dalībnieku kopīgai pārvadāšanai starp pasākuma norises vietām; apsardzes, antidopinga, medicīnas pakalpojumi. 

Atbalsta piešķiršanai tiek piedāvāts vairāku soļu process, kura ietvaros Ministru kabinets pieņem lēmumu par dižpasākuma konceptuālu atbalstu, kā arī lemj par valsts atbalsta – līdzfinansējuma sniegšanu, balstoties uz organizatora iesniegto audita ziņojumu par prognozētajiem ārvalstu viesu radītā apgrozījuma PVN ieņēmumiem. Sešu mēnešu laikā pēc dižpasākuma norises EM būs jāinformē valdība par organizatora iesniegtā pēc-pasākuma audita ziņojuma rezultātiem, ieņēmumiem un līdzfinansējuma izlietojumu.  

Paredzēts, ka Ekonomikas ministrija sadarbībā ar par jomu atbildīgajām ministrijām un nozarēm izstrādās pastāvīgo regulējumu atbalsta piešķiršanai dižpasākumiem.   

Sēdes laikā valdība lēma par pienākuma noteikšanu organizatoram dižpasākuma peļņas gadījumā ieskaitīt valsts pamatbudžeta ieņēmumos daļu vai visu no valsts piešķirtā līdzfinansējuma, bet ne vairāk kā pusi no dižpasākuma peļņas. 

Vienlaikus, sēdes laikā valdība lēma par atbalsta piešķiršanu diviem dižpasākumiem - FIA Pasaules rallija čempionāta (WRC) posma organizēšanai Latvijā 2024. gadā un 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanai Latvijā.  

Vairāk par Informatīvo ziņojumu "Par finansējuma nodrošināšanu lieliem un nozīmīgiem pasākumiem" vienotajā Tiesību aktu portālā.  

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri