Pārlekt uz galveno saturu

Valdība konceptuāli atbalsta Latvijas dalību starptautiskajā izstādē "Expo 2025" Japānā

Izskatot Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sagatavoto informatīvo ziņojumu, un atzinīgi novērtējot Latvijas dalības organizēšanu un norisi "EXPO 2020 Dubaija", Ministru kabinets šā gada 25.janvārī konceptuāli atbalstīja Latvijas dalību nākamajā starptautiskajā izstādē "Expo 2025" Japānā.

Izstādes norise Japānas pilsētā Osaka plānota no 2025.gada 13.aprīlim līdz 13.oktobrim. Izstādē Japānā paredzēts uzsvērt ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus, tāpēc kā izstādes pamattēma definēta "Nākotnes sabiedrības veidošana mūsu dzīvei" ar trim apakštēmām: "Dzīvību glābšana"; "Dzīvju spēcināšana" un "Dzīvju savienošana". Plānots, ka izstādi apmeklēs aptuveni 28 miljoni apmeklētāju.

"Katra Expo izstāde ir uzņēmēju olimpiskās spēles. Tā ir unikāla iespēja starptautiski pozicionēt katram sevi - katru uzņēmumu un valsti kopumā. Mums kā valstij ir jānodrošina šī sadarbības platforma uzņēmējiem, lai pārsteigtu pasauli ar mūsu sasniegumiem un piedāvājumu, veidotu biznesa kontaktus un slēgtu jaunus sadarbības līgumus. Japāna mums vēl šobrīd ir līdz galam neatklāta valsts, kur mums ir liels potenciāls un iespēja gan palielināt eksporta apjomus, gan veicināt investīcijas. Ar Latvijas dalību "Expo 2025 Osaka" līdz 2028.gadam plānots piesaistīt papildus investīcijas 20 milj. eiro apmērā no Japānas un sasniegt papildus pieaugumu Latvijas eksportā 30 milj. eiro apmērā," norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Ministrs uzsver, ka dalība starptautiskajā izstādē ir svarīgs solis Latvijas inovatīvu uzņēmumu, kā arī tehnoloģiskas ievirzes jaunuzņēmumu attīstībai un atpazīstamībai Latvijā un ārvalstīs.

Japāna ir G7 un G20 valstu dalībniece, 4. lielākā valsts pasaulē pēc pirktspējas paritātes un 5. pasaules lielākais importētājs un eksportētājs, tās ražošana vērsta uz augstajām tehnoloģijām, precīzijas precēm (piemēram, optiskie instrumenti), hibrīdauto un robotiku. Latvijas uzņēmumi var piedāvāt tehnoloģijas arī šajās jomās. Latvijas tirdzniecības apgrozījums ar Japānu 2020.gadā bija 81 milj. eiro, eksports uz Japānu - 51 milj. eiro, imports no Japānas - 31 milj. eiro.

Valsts dalība izstādē pavērs iespējas Latvijas uzņēmumiem, kas attīsta produktus, tehnoloģijas un citus risinājumus, atbilstoši Latvijas viedās specializācijas stratēģijas jomām, t.i. zināšanu ietilpīga bioekonomika; biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija; fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas; viedā enerģētika un mobilitāte; informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Vienlaikus izstāde var nodrošināt iespējas tādām nozarēm kā tūrisms, transports un loģistika u.c. Sagaidāms, ka izstādē klātienē piedalītos aptuveni 70 Latvijas uzņēmumu un neklātienē - vēl 200 uzņēmumu, savukārt izstādes laikā un pēc tās tiktu noslēgti 15 sadarbības līgumi.

Japāna sola gan izstādē "Expo 2025 Osaka", gan ārpus tās veicināt virtuālo tehnoloģiju izmantošanu. Plānots apmeklētājiem nodrošināt iespēju izstādes teritorijā iepazīt pat tādus progresīvus mobilitātes veidus, kā lidojošas automašīnas.

Kā zināms, patlaban noris starptautiskā izstāde "Expo 2020 Dubai", kurā Latvijas dalības rezultāti jau šobrīd pārsniedz prognozētos. Latvijas paviljonu apmeklējuši aptuveni 26 000 interesentu, organizētas 185 Latvijas uzņēmumu ekspozīcijas, izstādē piedalījušies vairāk kā 90 uzņēmumu, nodrošināta dalība 145 Expo biznesa pasākumos, kā arī 16 paralēlos pasākumos (izstādēs, tirdzniecības misijās, biznesa forumos, kontaktbiržās). Šobrīd Latvijas uzņēmumi parakstījuši vairākus sadarbības līgumus ar citu valstu uzņēmumiem, attīstības stadijās ir arī citi sadarbības projekti, kas veicinās uzņēmējdarbības, tehnoloģiju un inovāciju attīstību Latvijā.

Jautājums par valsts finansējumu Latvijas dalībai starptautiskajā izstādē Japānā tiks skatīts valsts budžeta 2023.gadam un turpmākajiem gadiem izskatīšanas un apstiprināšanas procesa ietvaros.

Informāciju sagatavoja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa. Kontakti: 67013193, prese@em.gov.lv. 

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri