Pārlekt uz galveno saturu

Uzņēmums “Fokker Next Gen” Latvijā plāno ražot ar ūdeņraža dzinēju darbināmas pasažieru lidmašīnas

Parakstot sadarbības memorandu ar Ekonomikas ministriju, Nīderlandes uzņēmums “Fokker Next Gen” plāno attīstīt ūdeņraža lidmašīnu projektu Latvijā, sniedzot būtisku ieguldījumu zaļās enerģijas klāstera attīstībai Kurzemes piekrastē.  

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis: “Projekta īstenošana neapšaubāmi būs nozīmīgs notikums Latvijas ekonomikā, kas veicinās tautsaimniecības attīstību un kalpos kā būtisks solis moderna mūsu valsts zīmola nostiprināšanai pasaulē. Lielais investīciju apjoms, vismodernākās inovatīvās tehnoloģijas, pilnīga atbilstība virzībai uz klimatneitralitāti, paredzēta ciešā sadarbība ar Latvijas augstskolām – visi šie elementi ūdeņraža lidmašīnu būvi un uzturēšanu padarītu par Latvijas veiksmes stāstu, dodot grūdienu inovācijām labvēlīgas vides radīšanā kopumā. Tādēļ es no savas puses apņemos uzturēt ciešu kontaktus ar projekta virzītājiem un pielikt visas pūles, lai projekta virzībai no valsts puses nebūtu nepamatotu šķēršļu”.  

Ar ūdeņraža dzinēju darbināmu lidmašīnu izmantošana pasažieru pārvadājumos tuvākajā nākotnē var kalpot kā daudzsološs risinājums Eiropas Savienības emisiju samazināšanas mērķu sasniegšanā.

“Uzņēmums “Fokker Next Gen” ar šo projektu stimulēs straujāku ūdeņraža tehnoloģiju attīstību. Tas ir īpaši būtiski atkrastes vēja parka “Elwind” attīstības kontekstā, jo potenciāli veicinās pieprasījumu pēc ūdeņraža degvielas nākotnē”, uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktora pienākumu izpildītāja Iveta Strupkāja, piebilstot, ka šobrīd vēl vairāki uzņēmumi ir pauduši gatavību iesaistīties ūdeņraža klāstera attīstībā.

Uzņēmums “Fokker Next Gen” iecerējusi izstrādāt ar ūdeņraža dzinēju darbināmu pasažieru lidmašīnu modeli, kura ietilpība varētu būt no 120 līdz 150 pasažieru vietām. Provizoriski šāda tipa lidmašīnas varētu sasniegt galamērķus līdz 2500 km attālumā. Projekta sākumstadijā tuvāko trīs gadu laikā Latvijā plānots izveidot līdz pat 100 jaunām darba vietām, strādājot ciešā sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un Kurzemes piekrastes pašvaldībām.  

Projekta īstenošanā liels uzsvars ir uz izpētes komponenti, jau 2024. gadā uzsākot darbu pie Ūdeņraža ekselences centra attīstības, kas sekmēs ne tikai paša projekta īstenošanu, bet arī sniegs pienesumu nozares attīstībai kopumā.

“Attīstoties zaļās enerģijas projektiem, viens no izaicinājumiem ir, kā efektīvi to izmantot. Īpaši aktuāli tas ir situācijā, kur noteiktos apstākļos tiek saražots ļoti daudz enerģijas, kā tas ir gadījumā ar vēja un saules parkiem. Viena no iespējām ir ūdeņraža ražošana, kuru nepieciešamības gadījumā var transformēt atpakaļ elektrībā. Tādēļ zaļā ūdeņraža klāstera attīstībai ļoti nozīmīgi ir attīstīt energoietilpīgas uzņēmējdarbības nozares un piesaistīt cita veida ūdeņraža patērētājus,” stāsta I. Strupkāja.
    
Atkrastes vēja parks “Elwind” spēs nodrošināt liela apjoma enerģijas daudzumu par konkurētspējīgu cenu, tādēļ jau šobrīd Ventspils un Liepājas pašvaldībās tiek strādāts pie ūdeņraža ražošanas un uzglabāšanas infrastruktūras attīstības, kas varētu nodrošināt tirgus prasībām atbilstošas ražošanas izmaksas un efektīvu uzglabāšanas sistēmu. 

Avots
LIAA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri