Pārlekt uz galveno saturu

Uzlecošie jaunie uzņēmumi triumfē EIT Jumpstarter Lielajā finālā; 2 uzvarētāji no Latvijas

EIT Jumpstarter, Eiropas Inovāciju un Tehnoloģiju institūta atbalstītā pirmsakselerācijas programma, ir paziņojusi septiņus daudzsološākos jaunos uzņēmumus veselības, pārtikas, izejvielu, enerģētikas, pilsētu mobilitātes, ražošanas un Jaunās Eiropas "Bauhaus" jomās. Jaunuzņēmums BirgerMind no Latvijas ir uzvarējis EIT Veselības kategorijā ar savu risinājumu, kas ļauj pilnībā paralizētiem pacientiem sazināties neatkarīgi, savukārt Smart Components, kas izstrādā epoksīdsveķu un polimēru piedevas un modifikatorus, ierindojies godpilnajā 2. vietā EIT izejvielu kategorijā.

Uzvarētāju vidū atrodami arī tādi risinājumi, kas apkopo stāvošu elektrisko transportlīdzekļu akumulatoru kapacitāti, lai gudri pārvaldītu esošo enerģiju (Mjolnir Energy, EIT InnoEnergy) vai projekts, kas izmanto mušu kāpurus, lai pārtikas atkritumus pārvērstu olbaltumvielām bagātā dzīvnieku barībā (BioConvert, New European Bauhaus).

Aizvadītajā nedēļā notikušā Lielā fināla laikā EIT Jumpstarter, talantu meklēšanas programma starp agrīnās stadijas komandām ar augstu potenciālu, noteica šos septiņus risinājumus kā uzvarētājus 2021.gadā. Programmas mērķis ir palīdzēt jaunajiem inovatoriem no tiem ES reģioniem, kuri inovāciju ziņā ir pieticīgi, pārvērst savas zinātniskās idejas un atklājumus veiksmīgos uzņēmumos. Uzvarētāji tika izvēlēti septiņās kategorijās: veselība, pārtika, izejvielas, enerģija, mobilitāte pilsētās, ražošana un Jaunā Eiropas "Bauhaus" (programma, kas koncentrēta uz ilgtspējīgām un iekļaujošām dzīves telpām). Citas programmas, kas pretendēja uz pirmo vietu, ir: tests, kas vienlaikus pārbauda 80 antibiotiku atliekas (FlowForLife, EIT Food), jauns uzņēmums, kura mērķis ir kļūt par vadošo tīrāko nanodaļiņu piegādātāju ES (Nano-Pure-Precision, EIT Izejvielas), inovācija, kas automātiski rada optimālas robotu programmas (RoboTwin, EIT Manufacturing), vai augstas klases (e-)velosipēdu stāvvietu tīkls, īpašu uzmanību pievēršot drošībai (T-Park, EIT Urban Mobility).

"Šis EIT Jumpstarter ir bijis patiesi unikāls gads, turklāt šogad svinam savu piekto izlaidumu: mēs ne tikai uzņēmām dalībniekus no jauniem reģioniem, bet programmai ir arī pievienota jauna kategorija - jaunā Eiropas "Bauhaus". Šīs norises ir padarījušas šo ļoti konkurētspējīgo programmu vēl bagātāku. Tas, ka šogad tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits, ir tiešs pierādījums tam, ka EIT Jumpstarter daudziem ir atskaites punkts. Tas dod mums milzīgu motivāciju turpināt darbu ar vēl lielāku stimulu, lai veicinātu inovāciju Eiropas reģionu attīstības jomā", informē Dora Marosvolgyi, EIT Health InnoStars Cross-KIC stratēģisko reģionālo inovāciju direktore.

Kopš 2017.gada programma ir apmācījusi 570 jaunus uzņēmumus. Tikai šogad vien organizatori saņēma 548 pieteikumus, bet 42 saņēma iespēju piedalīties konkursā, kuru vērtēja ekspertu žūrija, sacenšoties par finanšu balvām - labākās komandas katrā kategorijā ieguva 10 000 eiro un piekļuvi EIT Kopienu tīklam. Inovatori ir iemācījušies dzīvotspējīga biznesa modeļa izveides pamatprincipus, programmas mentori ir snieguši nenovērtējamu ieskatu un palīdzējuši apstiprināt izstrādātos uzņēmējdarbības modeļus.

Pateicoties ciešai sadarbībai ar EIT kopienām, EIT Jumpstarter ir kļuvis par vienu no galvenajiem pirmspaātrināšanas instrumentiem, lai pārnestu novatoriskas idejas no laboratorijām uz tirgu.

2021.gada EIT Jumpstarter uzvarētāji

Uzvarētāji tika izvēlēti septiņās kategorijās.

EIT Veselības kategorijas uzvarētāji

BirgerMind ir uzvarējis šajā kategorijā ar savu risinājumu, kas ļauj pilnībā paralizētiem pacientiem sazināties neatkarīgi. GOTech Antimicrobial ieguva otro balvu un Synflora - trešo balvu.

1. vieta - BirgerMind (Latvija)

2. vieta - GOTEch Antimicrobial (Portugāle)

3. vieta - Synflora (Spānija)

EIT Pārtikas kategorijas uzvarētāji

FlowForLife ieguva pirmo vietu ar savu testu, kas ļauj vienlaikus pārbaudīt 80 antibiotiku atliekas. Šīs kompānijas mērķis ir iegūt "antibiotikām drošu" marķējumu. Kā otrais šajā kategorijā finišēja SAFE Pack no Portugāles un Alghetica

1. vieta - FlowForLife (Itālija)

2. vieta - SAFE Pack (Portugāle)

3. vieta - Alghčtica (Itālija)

EIT Izejvielu kategorijas uzvarētāji

Nano-Pure-Precision mērķis ir kļūt par vadošo tīrāko nanodaļiņu (NP) piegādātāju ES, izmantojot uz lāzeru balstītu tehnoloģiju, lai piedāvātu jebkura elementa augstas kvalitātes NP. Smart Components ieguva sudrabu un CynaraMulch - bronzu.

1. vieta - Nano-Pure-Precision (Čehija)

2. vieta - Smart Components (Latvija)

3. vieta - CynaraMulch (Portugāle)

EIT InnoEnergy kategorijas uzvarētāji

Uzvarētāju komanda Mjolnir Energy apkopo stāvošo elektrisko transportlīdzekļu akumulatora jaudu, lai gudri pārvaldītu esošo enerģiju. CO2offset ieguva otro vietu, bet Energy Shift ierindojās trešajā.

1. vieta - Mjolnir Energy (Spānija)

2. vieta - CO2offset (Portugāle)

3. vieta - Energy Shift (Kipra)

EIT Ražošanas kategorijas uzvarētāji

RoboTwin inovācija - aparatūras un programmatūras komplekts - izseko darbinieku kustībām, iegūst zināšanas un automātiski ģenerē optimālas robotu programmas. Uzvarētāju komandas mērķis ir vīzija padarīt specializētu darbu automatizāciju efektīvāku, izmantojot viedo robotu apmācību. Surfvis.ai finišēja otrais, tiem sekoja ElastoBrain.

1. vieta - RoboTwin (Čehija)

2. vieta - Surfvis.ai (Turcija)

3. vieta - ElastoBrain (Itālija)

EIT Pilsētas mobilitātes kategorijas uzvarētāji

T-Park piedāvā augstas klases (e-) velosipēdu stāvvietu tīklu, koncentrējoties uz drošību, draudzīgumu un pieejamību lietotājam. Šis jauninājums komandai ļāva iegūt pirmo vietu. Otro balvu saņēma NeWay un trešo - RoToLo.

1. vieta- T-Park (Spāniija)

2. vieta - NeWay (Serbija)

3. vieta - RoToLo (Malta)

Jaunā Eiropas "Bauhaus" programma

BioConvert ieguva pirmo balvu kategorijā ar savu inovāciju, kas izmanto mušu kāpurus, lai pārtikas atkritumus pārvērstu olbaltumvielām bagātā dzīvnieku barībā. Otrajā vietā finišēja SUSTHEALTH, bet trešajā - Algrīna.

1. vieta - BioConvert (Slovākija)

2. vieta - SUSTHEALTH (Itālija)

3. vieta - Algreen (Polija)

Īpašā balva

X-KIC Prize ieguvējs - CynaraMulch (Portugāle)

Par EIT Jumpstarter

EIT Jumpstarter ir sešu EIT zināšanu un inovāciju kopienu sadarbības rezultāts: EIT Veselība, EIT Izejvielas, EIT Pārtika, EIT InnoEnergy, EIT Ražošana un EIT Pilsētas mobilitāte, un to nodrošina EIT Health InnoStars. Viņi kopīgi organizē EIT Jumpstarter, kura mērķa grupā ietilpst zinātnisko projektu komandas, novatori, zinātnieki, PHD studenti vai maģistranti. Veiksmīgākie pretendenti dodas uz Bootcamp - nometni, kur tiek apkopotas komandas no septiņām kategorijām, un viņi apgūst uzņēmējdarbības idejas biznesa idejas izstrādes pamatus. Bootcamp nometnes noslēgumā viņi prezentē savas biznesa idejas tiešsaistes prezentācijas dienā un 130 labākie nokļūst nākamajā kārtā, Local Joint Trainings, kur komandas varēja iedziļināties dzīvotspējīga biznesa modeļa izstrādē, un tika mudinātas apstiprināt savus pieņēmumus, izstrādāt savus pirmos biznesa plānus. Tam seko Lielais fināls.

Programma tika uzsākta, lai radītu reālu ietekmi Centrāleiropas un Dienvideiropas reģionos, veicinot inovācijas un uzņēmējdarbību. Šī kontinenta daļa inovāciju jomā ir diezgan līdzīga: potenciāls ir milzīgs, ar unikālu talantu kopumu zinātnē, taču novatoru idejas, visticamāk, paliks izstrādes stadijā, lai gan no nozares nāk īpašas vajadzības, kas tādējādi paliek neizpildītas. EIT Jumpstarter mērķis ir savienot inovatīvus risinājumus ar šīm vajadzībām un uzlabot šo reģionu konkurētspēju. 2019.gadā EIT Jumpstarter ieguva Eiropas asociācijas balvu Labākās asociācijas apmācības iniciatīva un The Emerging Europe Awards Jauno iespēju veicināšanas iniciatīvu 2020.gadā.

Informāciju sagatavoja Una Pleša. Kontakti: mediji@repute.lv, + 371 26173444. Publicitātes foto. 

Avots
Una Pleša / EIT Jumpstarter

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri