Pārlekt uz galveno saturu

“Tilde” iekaro mākslīgā intelekta virsotnes: strādā pie “ChatGPT” alternatīvas Eiropai

Mašīntulkošanas sistēmas, virtuālie asistenti, kas palīdz iedzīvotājiem sazināties ar valsts un pašvaldību iestādēm, runas atpazīšana un runas sintēze – tas viss tiek izstrādāts Latvijas valodas tehnoloģiju uzņēmumā “Tilde”. Šobrīd viens no uzņēmuma galvenajiem darbības virzieniem ir darbs pie inovatīva lielo valodas modeļu risinājuma, līdzīga populārajam “ChatGPT”, latviešu un citām Eiropas valodām.

Pagājušajā gadā “Tilde” guva nozīmīgu panākumu, izcīnot galveno balvu Eiropas Komisijas rīkotajā mākslīgā intelekta konkursā “Large AI Grand Challenge”. Uzvarētāji saņēma ne tikai 250 tūkstošu eiro naudas balvu, bet arī iespēju gadu izmantot Eiropas jaudīgāko superdatoru LUMI, uz kura iespējams izstrādāt ļoti lielus valodas modeļus.

Konkursā “Tilde” piedalījās ar mērķi radīt lielo valodas modeli “TildeLM”, kas fokusējas uz latviešu un citām Eiropas valodām, kuras līdz šim mākslīgā intelekta risinājumi nepietiekami atbalsta. Kā skaidro uzņēmums, globālie mākslīgā intelekta izstrādātāji lielākoties koncentrējas uz angļu un citām pasaulē izplatītākajām valodām, tāpēc tādi risinājumi kā “ChatGPT” nodrošina ievērojami augstāku kvalitāti šajās valodās, salīdzinot ar mazāk lietotajām Eiropas valodām. Lai veicinātu mākslīgā intelekta lietojumu latviešu un citās Eiropas valodās, jaunais modelis tiek veidots pēc atvērtās zinātnes un atvērtā koda principiem – tātad tas būs brīvi pieejams gan pētniekiem, gan komerciālu lietojumu izstrādātājiem.

Eiropas Komisijas piešķirtā balva un LUMI superdatora jauda “Tildei” ļaus izstrādāt īpaši spēcīgu valodas modeli, kas veicinās latviešu un citu Eiropas valodu pilnvērtīgu iekļaušanos mākslīgā intelekta risinājumos. 

Jaunais modelis balstās neironu tīklu tehnoloģijās un ietver vairāk nekā 30 miljardus parametru. Lai nodrošinātu šāda apjoma modeļa izveidi un atbilstību “ChatGPT” līdzīgiem risinājumiem, nepieciešama augstākā līmeņa skaitļošanas jauda, ko sniedz LUMI superdators. LUMI, kas ir Eiropas jaudīgākais un pasaulē piektais ātrākais superdators, atrodas Somijā. Tas darbojas, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un tā radītais siltums nodrošina apmēram piekto daļu no reģiona apkures vajadzībām.

Topošais “TildeLM” aptver visas Eiropas valodas, īpaši koncentrējoties uz Baltijas un Austrumeiropas valodām, kuras līdz šim mākslīgā intelekta tehnoloģijās ir bijušas nepietiekami pārstāvētas. Šis modelis būs noderīgs valsts pārvaldes elektronisko risinājumu pielāgošanai dažādās valodās un ļaus attīstīt plaši izmantotus mākslīgā intelekta risinājumus, piemēram, tulkošanas sistēmas, virtuālos asistentus, teksta ģenerēšanas rīkus, runas tehnoloģijas u.c.

Pie “TildeLM” projekta šobrīd strādā desmit pētnieki, to skaitā pieci zinātņu doktori. Daudzvalodu datus modeļa apmācībai piešķīrušas vairāku valstu atmiņas institūcijas – bibliotēkas, arhīvi un citas organizācijas, kas uztur publiski lietojamu zināšanu krājumu. Līdz pagājušā gada beigām modeļa izstrādei jau bija savākti aptuveni 3,3 triljoni vārdu.

Konkursa “Large AI Grand Challenge” mērķis ir atbalstīt talantīgākos Eiropas mākslīgā intelekta uzņēmumus un veicināt Eiropas konkurētspēju šajā jomā. No 94 dalībniekiem “Tilde” spēja pierādīt savu spēju izstrādāt lielos valodas modeļus, kas konkurē ar globālajiem risinājumiem.

“Tilde” ir starp vadošajiem Eiropas valodas tehnoloģiju un lokalizācijas uzņēmumiem. Attīstot mākslīgo intelektu, uzņēmums stiprina valodu dzīvotspēju digitālajā laikmetā. “Tilde” izstrādātie risinājumi, tostarp mašīntulkošana, runas atpazīšana, runas sintēze un virtuālie asistenti, atbalsta valodas tehnoloģiju attīstību visā Eiropā. Uzņēmums aktīvi sadarbojas ar lielākajiem Eiropas pētniecības centriem un veicina mākslīgā intelekta pētniecību.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri