Pārlekt uz galveno saturu

Strauji pieaug aizdevumu skaits uzņēmējiem energoresursu izmaksu mazināšanai

Straujā energoresursu cenu kāpuma apstākļos arvien vairāk Latvijas uzņēmēju gan lielo, gan mazo un vidējo uzņēmumu segmentā meklē risinājumus energoresursu patēriņa samazināšanai un energoefektivitātes celšanai. Janvārī vien no uzņēmumiem saņemto finansējuma pieprasījumu skaits šādu projektu realizācijai pieaudzis par 25%, liecina finanšu pakalpojumu sniedzēja SIA "PayRay" apkopotā informācija. Finansējums tiek prasīts gan uzņēmumu ražošanas telpu siltināšanas, gan saules paneļu un jaunu apkures katlu uzstādīšanas projektiem. "PayRay" aizdevumus energoefektivitātes celšanai maziem un vidējiem uzņēmumiem izsniedz arī sadarbībā ar ALTUM Kredītu garantijām.

"Paredzams, ka energoresursu cenas ilgtermiņā turpinās pieaugt, tāpēc uzņēmēji aizvien biežāk apzinās, cik svarīgi ir pēc iespējas drīzāk ieviest risinājumus energoefektivitātes paaugstināšanai vai alternatīviem energoapgādes risinājumiem. Tieši pēdējā mēneša laikā būtiski ir pieaugusi uzņēmēju interese par aizņēmumiem saules paneļu uzstādīšanai un ražošanas ēku siltināšanai. Tas ir ļoti pārdomāts lēmums no uzņēmēju puses, jo šīs investīcijas var atmaksāties jau tuvākajos gados," stāsta SIA "PayRay" vadītājs Mareks Basankovičs.

Valsts paredzētie atbalsta pasākumi pieaugušo elektrības izmaksu daļējai kompensēšanai, tajā skaitā sedzot maksu par elektroenerģijas sistēmas pakalpojumiem un obligātā iepirkuma komponenti (OIK), ir atzinīgi vērtējams atbalsta mehānisms uzņēmējiem, taču problēmu risina tikai īstermiņā, uzskata Mareks Basankovičs. Viņš norāda, ka gan valsts līmenī, gan uzņēmumiem pašiem jau šobrīd ir jādomā par ilgtermiņa risinājumiem, mērķtiecīgi samazinot energoresursu patēriņu, izvēloties energoefektīvas apkures un ražošanas risinājumus, kā arī mazinot atkarību no neatjaunojamajiem dabas resursiem.

"Finansējums ar energoefektivitātes paaugstināšanu saistītiem projektiem šobrīd ir viena no "PayRay" prioritātēm. Investīcijas šādos projektos ļauj uzņēmējiem samazināt pieaugošo energoresursu cenu ietekmi uz ražošanas izmaksām un tādējādi arī konkurētspēju, kā arī samazina turpmāka energoresursu cenu pieauguma ietekmi. Vienlaikus augsto energoresursu cenu apstākļos ir ļoti svarīgi, lai uzņēmēji iecerētos kredītus varētu realizēt iespējami drīzāk. Tāpēc finansējuma pieprasījumu izskatīšana un finansējuma piešķiršana notiek dažu dienu laikā," saka Mareks Basankovičs.

Lai gan problēma ar energoresursu cenām aktualizējusies tieši pašlaik, kopumā interese par energoefektivitātes pasākumiem Latvijas uzņēmumu vidū vērojama jau vairākus gadus. Vēl pirms energoresursu cenu pieauguma, 2019.gadā ALTUM veiktais pētījums parādīja, ka gandrīz trešā daļa jeb 33% Latvijas uzņēmēju pēdējo trīs gadu laikā (pirms 2019.gada) bija veikuši ieguldījumus energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumos, savukārt tuvākā gada laikā (2020.gadā) to plānoja darīt 21% uzņēmēju. Elektroenerģijas taupīšanu 2019.gadā kā nepieciešamību atzina visu lielumu un nozaru uzņēmumi, bet ieguldījumus enerģijas taupīšanas pasākumos visbiežāk veica lielie ražošanas uzņēmumi (44%) un būvniecības nozares pārstāvji (27%). Tomēr vairums uzņēmēju (64%) uzskatīja, ka energoefektivitātes jautājumi viņu uzņēmumiem nav aktuāli. Savukārt, 2020.gada beigās "Elektrum" Energoefektivitātes centra veiktā aptauja liecināja, ka gandrīz puse no uzņēmumiem, kuri bija ieviesuši kādu no energoefektivitātes pasākumiem, jau juta ekonomisko ieguvumu, bet 34% uzskatīja, ka ieguvums būs jūtams pēc laika. Kā atzīst Mareks Basankovičs, šobrīd vēl ir pāragri spriest, cik daudz Latvijas uzņēmumu kopumā iesaistījušies energoefektivitātes programmās, taču pieauguma dinamika skaidri rāda ļoti strauji augšupejošu tendenci.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri