Pārlekt uz galveno saturu

Revolūcija sepses diagnostikā: Latvijas jaunuzņēmums piedāvā jaunu risinājumu

Sepses jeb asins saindēšanās problēma ir globāla, un tās izraisītās sekas ir postošas – ik gadu pasaulē tiek konstatēti aptuveni 49 miljoni gadījumu, no kuriem piektā daļa beidzas letāli. Lai gan mūsdienu medicīna ir ievērojami attīstījusies, sepses diagnosticēšana joprojām ir sarežģīta, un tās novēlota atklāšana ievērojami samazina pacienta izredzes izdzīvot. Latvijā pirms diviem gadiem dibinātais medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums “Sepsiscan” piedāvā inovatīvu risinājumu, kas var mainīt spēles noteikumus sepses ārstēšanā, monitoringā un diagnostikā.

Uzņēmuma līdzdibinātājs un vadītājs Didzis Rūtītis uzsver, ka sepse ir stāvoklis, kuru mūsdienās vajadzētu spēt diagnosticēt daudz agrīnāk, tādējādi samazinot pacientu mirstību. Atsaucoties sepses slimniekus ārstējošo ārstu aicinājumam palīdzēt risināt šo problēmu, Latvijas Universitātes pētnieki uzsāka izstrādi un “Sepsiscan” kā universitātes “spin-off” komanda tālāk pilnveido tehnoloģiju – īpašu ierīci, kas ļauj sepses pazīmes gan agrīni diagnosticēt, gan monitorēt sepses slimnieku atlabšanu, izvērtējot asins mikrocirkulācijas un skābekļa piesātinājuma līmeni. Ierīce ir primāri paredzēta lietošanai slimnīcu intensīvās terapijas nodaļās, kur tā sniedz ārstiem un medicīnas personālam vērtīgu informāciju par pacienta stāvokļa dinamiku.

Lai gan tirgū jau pastāv tehnoloģijas, kas palīdz novērtē mikrocirkulāciju, tās nav kļuvušas par veselības aprūpes standartu. Turklāt “Sepsiscan” izceļas ar savu specifisko fokusu uz sepses pacientiem, kamēr tuvākie konkurenti vairāk pievēršas diabēta pacientu un brūču stāvokļa novērtēšanai. Tā ir viegli pārvietojama un izmantojama ierīce, ko medicīnas personāls var lietot kā sava veida fotoaparātu – vienkārši uzņemot attēlu pie pacienta gultas. Ierīcē ir iebūvēta programmatūra ar mākslīgā intelekta algoritmu, kas analizē attēlu un reāllaikā monitorē mikrocirkulāciju un skābekļa piesātinājumu, identificējot pat nelielas novirzes. Šāds risinājums ļauj konstatēt sepses attīstību vēl pirms simptomi kļūst redzami ar neapbruņotu aci.

Tehnoloģijas izstrāde aizsākās 2016. gadā universitātes pētījumu ietvaros, un kopš tā laika veiksmīgi īstenoti vairāk nekā 100 izmēģinājumi Latvijas un Francijas slimnīcās. Zinātniskie pētījumi apstiprinājuši ierīces efektivitāti, taču darbs turpinās – šobrīd tiek pilnveidota programmatūra un veikta produkta pilnveidošana komercializācijas mērķiem. Izstrādāta arī pirmā komerciālā versija, kas ir prototips tirgum paredzētam produktam. Lai ierīci reģistrētu kā medicīnas ierīci un iekļautu Eiropas Savienības reģistros, nepieciešams īstenot arī specifisku klīnisko pētījumu. Uzņēmums  tādējādi lēš, ka līdz šīs procedūras izpildei un tirdzniecības uzsākšanai paies vēl aptuveni trīs gadi. 

“Sepsiscan” ir izveidojies kā neatkarīgs uzņēmums, kas izaudzis no Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta (LU ASI) zinātniskā projekta. Tam ir ekskluzīvas licences līgums ar universitāti, kas ļauj tam izmantot pētījumos radītās tehnoloģijas un pilnveidot tās tālāk. Šobrīd uzņēmuma kodolu veido trīs cilvēki, bet izstrādē iesaistīti pieci ārējie inženieri un programmētāji.

Kopš dibināšanas "Sepsiscan" ir piedalījies dažādās akselerācijas programmās, piesaistījis pirmssēklas investīcijas, izmantojis grantus un citus valsts atbalsta rīkus un aktīvi strādā pie tā, lai uzreiz pēc licencēšanas procesa pabeigšanas startētu tirgū. Viens no nozīmīgākajiem atbalsta mehānismiem, ko "Sepsiscan" izmantojis, ir jaunuzņēmumu atbalsta programma, kas ļauj nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu augsti kvalificētiem speciālistiem. Šim atbalsta rīkam uzņēmums tagad pieteicies arī atkārtoti.

Svarīga “Sepsiscan” priekšrocība ir komandas izstrādātā programmatūra, kas nodrošina ierīces unikālo funkcionalitāti. Ražošana sākotnēji plānota Latvijā, bet nākotnē uzņēmums apsver paplašināšanos uz citām valstīm. Kā nozīmīgākie mērķa tirgi identificēta Eiropas Savienība un Tuvie Austrumi. Īpaša uzmanība pievērsta Vācijai, jo tieši tur atrodas aptuveni viena trešā daļa Eiropas slimnīcu ar intensīvās aprūpes nodaļām. Tuvajos Austrumos savukārt valda liels pieprasījums pēc inovatīvām tehnoloģijām, un šis tirgus ir gatavs pieņemt jaunas medicīnas ierīces.

Didzis Rūtītis uzskata, ka “Sepsiscan” radītā tehnoloģija var kļūt par spēles mainītāju sepses ārstēšanā. Ar savu inovāciju uzņēmums cer ne tikai uzlabot slimnieku aprūpi un palielināt izdzīvošanas iespējas, bet arī būtiski samazināt smagāku sepses gadījumu iestāšanos un ar tiem saistītās ārstēšanas izmaksas, kas šobrīd Eiropas valstīs var sasniegt vidēji 35-50 tūkstošus eiro par katru šādu gadījumu. Lai gan vēl ir priekšā vairāki izaicinājumi, “Sepsiscan” komanda ir pārliecināta par savu misiju un turpina attīstīt tehnoloģiju, kas varētu izglābt tūkstošiem dzīvību visā pasaulē.

Raksta tapšana finansēta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

ES un NAP logo

 

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri