Pārlekt uz galveno saturu

Rekonstruētā Aiviekstes HES palielinās zaļās enerģijas izstrādi

Uzstādot divus jaunus hidroagregātus, ir noslēgusies Aiviekstes HES rekonstrukcija. Pirmajā mēnesī kopš nodošanas ekspluatācijā šī gada 5.novembrī Aiviekstes HES jau ir saražojusi 350 MWh elektroenerģijas. Pēc rekonstrukcijas stacijas jauda ir 1,5 MW, un tagad hidroenerģiju izstrādā četros hidroagregātos. Aiviekstes HES ir viena no vecākajām ražotnēm Latvijā.

Pārbūves projektā esošo brīvslūžu vietā uzstādīti divi jauni hidroagregāti (HA), tādējādi ražotnē kopā ir četri hidroagregāti, palielinot kopējo stacijas jaudu līdz 1,5 MW.

Divi no tiem (HA Nr. 1 un HA Nr. 2) atrodas esošajā jeb vēsturiskajā hidroelektrostacijas būvē. Savukārt, pārbūvējot brīvslūžas, uzcelta papildu ražošanas būve, kurā izbūvēti divi jauni hidroagregāti (HA Nr.3 un HA Nr.4), kuriem salīdzinājumā ar iepriekš uzstādītajiem ir augstāka lietderība, un tie ūdeni elektroenerģijas ražošanai patērēs daudz mazāk nekā esošie.

Ilvija Boreiko, AS "Latvenergo" Ražošanas projektu direktore: "Aiviekstes HES rekonstrukcija ir optimālākais risinājums, lai maksimāli palielinātu enerģijas izstrādi no atjaunīgajiem resursiem Latvijā un Latvenergo. Rekonstrukcijā pirmo reizi izmantoti horizontāli novietoti hidroagregāti, un tā ir jauna pieredze. Šādu tehnoloģiju biežāk izmanto caurplūdes hidroelektrostacijās ar mazāku jaudu, kur tā ir ierasta prakse."

Rekonstrukcijas laikā ir izbūvēts jauns hidromezgls ar moderniem hidroagregātiem un tiem nepieciešamajām palīgiekārtām. Hidroelektrostacijas augšbjefa ūdenskrātuves sienām ir veikta profilēšana, izvesta laika gaitā uzkrājusies grunts. Elektropieslēguma pārbūves darbi īstenoti sadarbībā ar AS "Sadales tīkls".

Jaunie hidroagregāti ir izgatavoti Čehijā, to montāžu un ieregulēšanu nodrošināja inženieri no Čehijas.

Aiviekstes HES šobrīd veido divi būvju kompleksi - vecā ražošanas ēka un brīvslūžu vietā izbūvētā jaunā ražošanas ēka. Īstenotā pārbūve ir turpinājums 2015.gada rekonstrukcijas posmam, kad veica esošā plostu ceļa un pārgāznes pārbūvi. Savu laiku nokalpojušie koka statņi un vairogi tika aizvietoti ar mūsdienīgu aizvaru celšanas sistēmu, kuru veido pneimatiski gumijas maisi un metāla plāksnes.

Aiviekstes HES jaunie hidroagregāti ļaus maksimāli racionāli izmantot upes hidroresursus, paralēli darbinot gan esošos, gan jaunos hidroagregātus. Pēc rekonstrukcijas Aiviekstes HES ir ceturtā lielākā hidroelektrostacija Latvijā. No kopējā apjoma, ko saražo mazās hidroelektrostacijas, Aiviekstes HES saražos aptuveni 5% elektroenerģijas. Ikgadējā Aiviekstes HES elektroenerģijas izstrāde svārstās no 2000 līdz 4000 MWh un ir tieši atkarīga no pieteces upē.

Vēsturiski Aiviekstes HES bija vienkāršas lauku dzirnavas, kuras pagājušā gadsimta sākumā pārtapa par savā laikā lielāko hidroelektrostaciju Latvijā. Ar pārtraukumiem stacija strādāja līdz 1969.gadam, kad tās uzstādītā jauda sasniedza 1,26 MW. Pēc vairāku desmitgažu dīkstāves 1991.gadā AS "Latvenergo" uzsāka tās atjaunošanas projektu. Pēc rekonstrukcijas pirmais hidroagregāts tika nodots ekspluatācijā 1994.gada decembrī, savukārt 1998.gadā martā iedarbināts otrais hidroagregāts. Aiviekstes HES elektroenerģiju ar rekonstruētajiem agregātiem ražo vēl šodien.

Informāciju sagatavoja Ivita Bidere, AS "Latvenergo" Preses sekretāre. Kontakti:  67728809; 29279158, ivita.bidere@latvenergo.lv. Publicitātes foto. 

Avots
AS Latvenergo

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri