Pārlekt uz galveno saturu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus būt vērīgiem, izvēloties apkures katlus

Saistībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) izveidoto atbalsta programmu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecību siltumapgādes sistēmās ir pastiprinājusies pircēju interese par biomasas, t.sk. granulu  apkures katliem. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) patērētājus aicina izvēlēties apkures katlus, kuru energoefektivitāte un emisiju līmenis atbilst ekodizaina prasībām.

VARAM atbalsta programmā viena no atbalstāmajām aktivitātēm ir pāreja no esošajām fosilo energoresursu (piemēram, dabasgāze, ogles, dīzeļdegviela) apkures iekārtām uz jaunām atjaunojamo energoresursu apkures iekārtām (biomasas granulu katli, saules kolektori un siltumsūkņi).

PTAC, veicot tirgus uzraudzības darbības, ir apsekojis interneta vietnes, kur tiek piedāvāts iegādāties cietā kurināmā katlus, t.sk. granulu katlus.

Lai pircēji pieņemtu informētu lēmumu un iegādātos apkures katlus, kuru energoefektivitāte un emisiju līmenis atbilst pašreizējām ekodizaina prasībām, visai nepieciešamajai informācijai ir jābūt brīvi pieejamai tirdzniecības vietā.

PTAC secināja, ka lielākajai daļai preču nav pievienots ne energomarķējums, ne datu lapa, kas ļautu pārliecināties par konkrētās iekārtas tehniskajiem parametriem un atbilstību ekodizaina prasībām, kā arī iekārtu apraksti nesatur pietiekami daudz informācijas, lai varētu pārliecināties par preces atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Svarīgi atcerēties, ka energomarķējums norāda energoefektivitātes klasi un siltuma jaudu, savukārt datu lapa ietver arī energoefektivitātes indeksu, telpu apsildes sezonas energoefektivitāti un citus raksturlielumus. Ekodizaina informācijas prasības nosaka, ka tehniskajai informācijai (tai skaitā arī emisiju daudzumam) ir jābūt norādītai lietošanas rokasgrāmatās un ražotāju, to pilnvaroto pārstāvju un importētāju brīvpiekļuves tīmekļa vietnēs.

Lai saņemtu VARAM programmas atbalstu, pircējam ir jāpārliecinās par katla atbilstību ekodizaina un energomarķējuma prasībām.

PTAC atgādina, ka tirgotājam ir jānodrošina energomarķējums un datu lapa (internetā – blakus cenai, veikalā – pēc tirgotāja pieprasījuma). Ja tirgotāja rīcībā nav šo dokumentu, tad tie ir jāpieprasa piegādātājam.

PTAC aicina patērētājus būt vērīgiem, izvēloties apkures katlus. Tāpat informējam, ka PTAC  turpinās īstenot tirgus uzraudzības pasākumus pie cietā kurināmā katlu izplatītājiem, importētājiem, ražotājiem un pakalpojuma sniedzējiem, lai pārliecinātos par tirgū piedāvāto cietā kurināmā katlu atbilstību ekodizaina un energomarķējuma prasībām.

Informāciju sagatavoja Sanita Gertmane, PTAC Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja. Kontakti: 26544528, Sanita.Gertmane@ptac.gov.lv.

Avots
PTAC / VARAM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri