Pasaules mēroga inovācija Latvijā: kā "Balticovo" kūtsmēslus pārvērš zaļajā enerģijā
Pasaules mēroga inovācija Latvijā: kā "Balticovo" kūtsmēslus pārvērš zaļajā enerģijā
AS "Balticovo", Ziemeļeiropas vadošais olu un olu produktu ražotājs, pēdējos gados ne tikai nostiprina savas pozīcijas pārtikas nozarē, bet arī kļūst par inovāciju līderi ilgtspējīgas enerģijas ražošanā. Ar vairāk nekā trim miljoniem vistu, kas gadā izdēj apmēram 700 miljonus olu, uzņēmums vienlaikus rada arī ievērojamu daudzumu blakusproduktu – ap 70 000 tonnu kūtsmēslu. "Balticovo" savas uzņēmumu grupas ietvaros ir veiksmīgi integrējis šo resursu aprites ekonomikā, lai ražotu biogāzi un biometānu. Putnu mēslu pārstrāde biogāzē ir pasaules mēroga inovācija, kas vēl nesenā pagātnē tika uzskatīta par tehnoloģiski neiespējamu procesu.
Biogāzes ražošana sākas ar “Balticovo” kūtīs saražoto kūtsmēslu nogādi uz biogāzes staciju “Egg Energy”, kur tie tiek fermentēti, un turpinās jaunajā “Bovo Gas” rūpnīcā Iecavā, kur no kūtsmēsliem iegūtā biogāze tiek attīrīta līdz biometānam – dabasgāzes ekvivalentam. Rūpnīcas pašreizējā jauda sasniedz 100 000 MWh gadā, kas pārsniedz Bauskas novada ikgadējo gāzes patēriņu, un tuvākajos gados šo jaudu plānots palielināt līdz 150 000 MWh gadā. Šie plāni ir cieši saistīti ar uzņēmuma paplašināšanās iecerēm, tostarp investīcijām jaunu ārpus sprosta dētu vistu novietņu būvniecībā. Šogad šim projektam uzņēmums atvēlējis 49 miljonus eiro.
"Balticovo" komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps uzsver šī projekta nozīmi ne tikai uzņēmuma, bet arī valsts mērogā. "Šāda dabasgāzes analoga ražošana ir stratēģisks solis ne tikai uzņēmuma attīstībai, bet arī valsts ilgtspējai un Latvijas enerģētiskajai neatkarībai. Biogāzes ražošana ļauj mazināt atkarību no fosilajiem energoresursiem un mazina ietekmi uz vidi."

Putnu mēslu izmantošana biogāzes ražošanai ir inovatīvs process, kurš svarīgs putnkopības industrijas virzībai pretī klimata mērķu sasniegšanai Eiropā un pasaulē. "Pasaulē, cik man zināms, ir tikai vēl viens cits biometāna reaktors, kurā biogāzi ražo tieši no putnu mēsliem. Tas ir tehnoloģiski sarežģīti, jo putnu mēsli atšķiras ar augstu kaļkakmens saturu. Taču mēs, piesaistot zinātniekus un ekspertus, pēc gadu ilgiem pētījumiem Vācijā, esam attīstījuši tehnoloģiju, kas ļauj šo procesu veiksmīgi īstenot. Vēl nesenā pagātnē tas tika uzskatīts par tehnoloģiski neiespējamu uzdevumu," saka Toms Auškāps.
Kūtsmēslu pārstrādes rezultātā ieguvumu videi ir daudz: nerodas emisijas no nepārstrādātiem kūtsmēsliem, bet iegūtā biogāze ir būtisks zaļās enerģijas avots. Turklāt uzņēmums par katru saražoto biometāna tonnu saņem zaļās izcelsmes sertifikātus, kurus var izmantot, lai aprēķinos par ietekmi uz vidi mazinātu savu CO2 pēdu, vai arī tos iespējams pārdot citiem uzņēmumiem, kas nav tik videi draudzīgi. "Zaļie sertifikāti sniedz papildu atdevi mūsu investīcijām, un tas ir būtiski gan finansiālā, gan vides aizsardzības ziņā. Mēs esam apņēmušies ne tikai ražot enerģiju no kūtsmēsliem, bet kā uzņēmums arī aktīvi mazināt savu ietekmi uz vidi, un šis projekts ir liels solis šajā virzienā," skaidro Auškāps.

Papildus biogāzes ražošanai "Balticovo" turpina attīstīt arī citus inovatīvus projektus. Sadarbībā ar Nīderlandes vistu novietņu ražotāju uzņēmums šobrīd ir vēl kāda inovatīva projekta izstrādes stadijā. Tas paredz vistu novietnes aprīkot ar modernām rekuperācijas iekārtām. Šis projekts risina putnkopībai raksturīgo problēmu – nepieciešamību nodrošināt svaigu gaisu putniem, vienlaikus minimizējot enerģijas zudumus. "Putnu novietnēs tiek saražots daudz siltuma, taču putniem nepieciešams arī svaigs gaiss, kas Latvijas klimata apstākļos bieži nozīmē papildu enerģijas patēriņu tā sildīšanai. Jaunās rekuperācijas iekārtas vistu novietnēs savākto gaisu filtrēs un no tā atdalīto siltumu izmantos, lai uzsildītu no ārpuses nākušo svaigo gaisu, tādējādi samazinot gan energoresursu patēriņu, gan emisijas," skaidro Auškāps.
“Balticovo” grupas uzņēmumu attīstības virziens jau daudzus gadus ir ilgtspējas un aprites ekonomikas veicināšanas projekti. Tāpat ik gadu “Balticovo” veic mērķtiecīgas investīcijas ārpus sprostiem dētu vistu olu ražošanas palielināšanai. Šāda attīstības stratēģija saskan gan ar uzņēmuma vīziju par putnu labturības apstākļu uzlabošanu, gan patērētāju pieprasījuma tendencēm Eiropā, tādējādi dodot būtisku ieguldījumu uzņēmuma starptautiskās konkurētspējas veicināšanā. Aptuveni 70% uzņēmuma produkcijas tiek eksportēti uz vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Galvenie eksporta tirgi ir Igaunija, Čehija, Polija un Vācija, taču “Balticovo” savu produkciju realizē arī ārpus Eiropas.