Pārlekt uz galveno saturu

Paplašina atbalstu uzņēmumiem tirgus pārorientēšanai un starptautiskās konkurētspējas stiprināšanai

Ar mērķi nodrošināt plašāku atbalstu Latvijas uzņēmumiem tirgus pārorientēšanai un sniegt papildu atbalstu tūrisma nozares uzņēmumiem un pašvaldībām Latvijas tūrisma nozares kā galamērķa popularizēšanai, 2022. gada 19. aprīļa sēdē Ministru kabinets lēma par izmaiņām Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas atbalsta programmā.

“Latvijas ekonomika pagājušajā gadā strauji atguvās pēc 2020. gada Covid-19 krīzes krituma un, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, iekšzemes kopprodukts palielinājās par 4,8%. Šogad ekonomikas attīstību jau ietekmē Krievijas militārā agresija Ukrainā, tās izraisītā ģeopolitiskā krīze un ekonomiskās sadarbības apturēšana ar Krieviju un tās sabiedroto Baltkrieviju. Tieši ģeopolitiskā situācija daudzām uzņēmējdarbības nozarēm liek mainīt eksporta ģeogrāfiju un pārorientēties uz drošākiem un stabilākiem tirgiem. Tāpēc esam papildinājuši atbalstāmo darbību loku, identificējot uzņēmumu aktuālās vajadzības konkurētspējas veicināšanai un iziešanai jaunos ārvalstu tirgos, tai skaitā, stiprinot darījuma tūrisma attīstību,” norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Līdz ar grozījumiem tiek palielināta atbalsta intensitāte no 50% uz 80% un kalendārā gadā atbalsta summa tiek palielināta no 40 000 eiro uz 60 000 eiro, lai sniegtu atbalstu uzņēmumiem darbības ķēžu nepārtrauktības un tirgus pārorientācijas nodrošināšanai. Atgādināsim, ka programmas ietvaros uzņēmumi var saņemt atbalstu produktu vai pakalpojumu pielāgošanai ārvalstu tirgiem; preču zīmes vai produkta, vai pakalpojuma publicitātei ārvalstu medijos, kā arī internetveikalu, aplikāciju digitālo risinājumu un platformu izstrādei, u.c. aktivitātēm. Tāpat veiksmīgākai tirgus darbības pārorientācijai atbalsts uzņēmumiem būs pieejams aģentu pakalpojumu piesaistes izmaksu segšanai ārvalstu tirgos.

Tāpat atbalsta programmā ir paredzēts, ka uzņēmumi pie noteiktiem līguma apmēriem varēs saņemt arī avansa maksājumus 35% apmērā par publicitātes pasākumiem vai aktivitātēm, kas paredz prezentēt Latviju kā tūrisma galamērķi,  kā arī saņemt izdevumu pozīciju segšanu jau pēc pirmā nodevuma. Papildus atbalstu varēs saņemt arī pašvaldības Latvijas kā tūrisma galamērķa stiprināšanai.

“Latvijas preču eksporta vērtība 2022. gada pirmajos divos mēnešos pieauga par 29,2 %, iezīmējot stabilu atkopšanos pēc pandēmijas izraisītās krīzes, tomēr līdz ar kara sākumu Ukrainā, prognozējam, ka ekonomiskā izaugsme varētu kļūt lēnāka. Dēļ noteiktajām sankcijām mūsu uzņēmumi zaudēs daļu no tirgus un iespēju iegādāties izejvielas. Grozījumi starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmā sniegs iespēju palielināt valsts atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, kuri meklē jaunus noieta tirgus,” uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns.

Papildus, starptautisku kultūras un sporta pasākumu organizēšanai Latvijā  būs pieejams grants līdz 20 000 eiro apmērā starptautisku izstāžu organizēšanai, ja ārvalstu apmeklētāju skaits būs ne mazāks par 500 (iepriekš – ne mazāk kā 1000 dalībnieki). Tāpat starptautisku kultūras un sporta pasākumu organizēšanai varēs saņemt atbalstu arī transporta pakalpojumu, telpu un zemes platību nomas izdevumu segšanai, segt izdevumus, kas saistīti ar epidemioloģiski droša pasākuma rīkošanu, t.sk. sporta pasākumu organizatori varēs saņemt atbalstu sporta federācijas apstiprinātu sporta tiesnešu honorāra izmaksām.

Papildus jau esošajām tūrisma atbalsta darbībām, būs pieejams atbalsts ārvalstu darījumu partneru piesaistei, dalībai starptautiskajās nozaru asociācijās un naktsmītņu atbilstības novērtēšanai. Atbalsts visām tūrisma darbībām ir 80%, bet atbalsta summa palielināta no 40 000 EUR uz 60 000 EUR kalendārajā gadā.

Paplašinātas darījumu tūrisma pasākumu (konferenču, kongresu u.c.) atbalsta iespējas, palielinot atbalsta intensitāti uz 50%, ja pasākums notiek līdz divām dienām un tiek organizēts Baltijas mērogā vai 60%, ja pasākums notiek vairāk nekā 2 dienas un ir starptautiska mēroga.

Atbalsts starptautisko sporta pasākumu, izstāžu un konferenču rīkošanas uzņēmumiem šobrīd, Covid-19 drošības pasākumiem mazinoties, ir vitāli svarīgs, lai attīstītos un spētu konkurēt ar citu valstu pasākumu piedāvājumu starptautiskajā vidē, vienlaikus paaugstinot valsts tēla atpazīstamību starptautiska līmeņa pasākumos. 

Plašāk par grozījumiem Ministru kabineta 2015. gada 1. decembra noteikumos Nr. 678 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 3.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu eksporta proporciju" 3.2.1.2. pasākuma "Starptautiskās konkurētspējas veicināšana" īstenošanas noteikumi" var iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu portālā.

 

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri