Pārlekt uz galveno saturu

Padomi uzņēmējiem: kā atpazīt sankciju apiešanas mēģinājumus

Pēdējo nedēļu laikā, reaģējot uz Krievijas uzsākto noziedzīgo karu pret Ukrainu, gan Eiropas Savienība, gan ASV un citas valstis ir ieviesušas ļoti spēcīgas un plašas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, kas daudziem šo valstu uzņēmējiem liek meklēt ceļus sankciju apiešanai.

Ņemot vērā, ka sankcijām pakļautas personas bieži cenšas apzināti noslēpt to saistību ar darījumiem - gan izmantojot garas starpnieku ķēdes, gan viltojot dokumentus vai nesniedzot pilnīgu informāciju - Citadeles eksperti uzņēmējiem sniedz praktiskus padomus sankciju apiešanas mēģinājumu pamanīšanai.

Bankas sankciju eksperti jau ir novērojuši mēģinājumus apiet sankcijas. Tāpat arī ASV Valsts kases Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) 2022.gada martā publicēja brīdinājumu par konstatētajiem riskiem.

"Sankciju ietekmē daudzu nozaru precēm un pakalpojumiem ir strauji sarukuši Krievijas un Baltkrievijas eksporta tirgi gan tieši noteiktu ierobežojumu dēļ, gan arī tāpēc, ka reputācijas risku dēļ daudzu valstu uzņēmēji vairs nevēlas sadarboties ar šīm valstīm. Aicinām uzņēmējus būt modriem un pārliecināties, ka sankcijām pakļautas personas, uzņēmumi un pat valstis nepakļauj jūs sankciju pārkāpšanas vai apiešanas riskiem, par ko var iestāties pat kriminālatbildība, kā arī saistītie maksājumi var tikt iesaldēti," atgādina Saiva Krastiņa, Citadeles vadošā sankciju eksperte.

Aicinām uzņēmējus pievērst uzmanību šādām raksturīgākajām pazīmēm, kas var liecināt par mēģinājumiem tos iesaistīt sankciju apiešanā, taču iespējamas arī citas pazīmes. Zemāk minētie punkti attiecināmi gan uz precēm, gan pakalpojumiem.

• Negaidīti uzrodas jauns potenciālais biznesa partneris, īpaši no NVS reģiona, kas piedāvā uzsākt sadarbību jomā, kas iepriekš tika veikta ar Krieviju vai Baltkrieviju. Risks, ka tiek izmantota kāda trešā valsts, lai slēptu importu vai eksportu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas.

• Ar Jums sazinās kāda persona vai uzņēmums un piedāvā ārkārtīgi izdevīgus nosacījumus vienas reizes darījumam jomā, kurā Jūs parasti nenodarbojaties. Risks, ka Krievija vai Baltkrievija meklē piegādes aizliegtām precēm, it īpaši IT un citu tehnoloģiju jomā.

• Jūs izmantojat starpnieku, taču starpnieks nesniedz precīzu un ar dokumentiem apstiprinātu informāciju par preču izcelsmi vai galamērķi, vai ražotāju vai saņēmēju. Tāpat iespējams, ka sniegtajiem dokumentiem ir viltojuma vai labojumu pazīmes. Risks, ka kāda no darījuma ķēdē iesaistītajām pusēm ir pakļauta sankcijām.

• Sadarbības partnera no ES vai trešās valsts sniegtajos dokumentos vai rekvizītos parādās konti Krievijas vai Baltkrievijas bankās, vai adreses šajās valstīs. Risks, ka darījumi tiek veikti sankcijām pakļautu personu interesēs.

• Jauni sadarbības partneri, īpaši no ES valstīm, kur konstatējamas čaulas kompānijas pazīmes, proti, nav noskaidrojama precīza īpašnieku struktūra vai struktūra ir ļoti sarežģīta, bieži iesaistīti ofšori, nav zināms patiesais labuma guvējs. Risks, ka tiek izmantotas aizsegkompānijas, kas patiesībā pieder sankcijām pakļautām personām.

• Darījumā piedalās neraksturīgi daudz starpnieku, radot grūtības pārliecināties par gala saņēmēju vai nosūtītāju. Risks, ka darījumu ķēdē ir iesaistītas sankcijām pakļautas personas.

• Sektorālajām sankcijām pakļautu preču piegādes trešajās valstīs, taču tuvu Krievijas vai Baltkrievijas robežai vai lieliem transporta mezgliem, ostām. Risks, ka pēc piegādes preces tiks pārvestas uz kādu no šīm valstīm.

Citadele jau iepriekš ir publicējusi noderīgu informāciju par jaunajām sankcijām un padomus sadarbībai ar banku:

• Par spēkā esošajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju un to iespējamo ietekmi uz uzņēmējiem Baltijas valstīs

• Krievijas atslēgšana no SWIFT: kas jāzina iedzīvotājiem un uzņēmumiem?

• Padomi uzņēmējiem, kuri sadarbojas ar partneriem Krievijā un Baltkrievijā

Papildus informējam, ka šī gada 17.martā no plkst. 9.00 līdz plkst. 13.00 Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Ārlietu ministriju un Finanšu un kapitāla tirgus komisiju organizē semināru uzņēmējiem, lai veicinātu izpratni par starptautisko sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju piemērošanu. Šajā seminārā uzstāsies arī Citadeles vadošā sankciju eksperte Saiva Krastiņa, sniedzot informāciju par jaunajiem sankciju apiešanas riskiem. Aicinām sekot līdzi Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un partneru publicētajai informācijai par iespēju piedalīties seminārā.

Par banku Citadele

Citadeles misija ir modernizēt banku nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem un kredītportfeļa apjoma biznesa klientiem. 2021.gadā Baltijā jaunos aizdevumos Citadele izsniedza 1.1 miljardus eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.7 miljardus, savukārt depozītu apjoms uz gada beigām veidoja 3.8 miljardus eiro.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram, mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Citadele pirmā Baltijā sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem.

Citadeles grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Informāciju sagatavoja Kristīne Mennika, Korporatīvās komunikācijas vadītāja. Kontakti: 26528533, Kristine.Mennika@citadele.lv,www.citadele.lv. 

Avots
Citadele

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri