No Latvijas uz pasauli: kā 5.0 industrija padarīja ELMI izturīgāku
No Latvijas uz pasauli: kā 5.0 industrija padarīja ELMI izturīgāku
Kad Latvijas laboratoriju iekārtu ražotājs ELMI saskārās ar augstajām enerģijas cenām un neskaidrību piegādes ķēdēs, uzņēmums nolēma izmantot 5.0 industrijas risinājumus, lai stiprinātu savu pozīciju tirgū un ieviestu inovācijas – ar Eiropas atbalsta tīkla (EEN) atbalstu.
No pionieriem līdz augsto tehnoloģiju eksportētājiem
ELMI dibināts 1993. gadā – laikā, kad Latvija bija tikko atguvusi neatkarību un ekonomiskā vide bija neskaidra. “Tie bija trakie deviņdesmitie,” atceras uzņēmuma direktors Ivans Mironovs. “Mums vajadzēja būt pionieriem, mēs daudz kļūdījāmies un visu apguvām no nulles. Taču, komandai smagi strādājot, izdevās izveidot ELMI par lielisku uzņēmumu.”
Tolaik atbalstu sniedza Latvijas Tehnoloģiskais centrs (LTC), kas tajā laikā darbojās kā jaunuzņēmumu inkubators. “Sākumā mēs varējām piedāvāt tikai pamata pakalpojumus,” stāsta Ints Vīksna, LTC direktors. “Piešķīrām darbavietu, interneta pieslēgumu, grāmatvedības pakalpojumus, faksu un kopētāju.”
Izaugsme starptautiskā līmenī ar Eiropas atbalsta tīkla palīdzību
Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, ELMI radās iespējas attīstīt eksportu. Eiropas atbalsta tīkls (EEN) palīdzēja uzņēmumam atrast jaunus tirgus, tostarp Vācijā, un sniedza atbalstu izaugsmes stratēģijas īstenošanā, kas uzņēmumu aizveda tālu ārpus Latvijas robežām. “Atbalsts mums palīdzēja atrast jaunus klientus Vācijā,” saka Mironovs. “Reizēm man šķiet, ka mūsu draugi no Eiropas atbalsta tīkla zina, kas mums nepieciešams, pat ātrāk nekā mēs paši.”
Šodien ELMI var lepoties ar:
- 59 darbiniekiem;
- 4 miljonu eiro apgrozījumu;
- eksportu uz ASV, Taivānu un citām valstīm.
5.0 industrijas laikmetā
Lai pārvarētu pandēmijas un ģeopolitiskās krīzes izraisītās grūtības, ELMI ar Eiropas atbalsta tīkla (EEN) palīdzību iesaistījās projektā PROSPECTS 5.0, kas tika atbalstīts programmas Horizon Europe ietvaros un saņēma maksimālo vērtējumu – 15 punktus.
“Projektā tika piešķirts finansējums 5.0 industrijas attīstībai,” skaidro Vīksna. “Tas ļāva pārstrukturēt ražošanu, uzlabot noturību un sagatavoties nākotnes izaicinājumiem.”
Projekts deva iespēju uzņēmumam:
- pārcelt metāla un plastmasas ražošanu no Ķīnas uz Latviju;
- izveidot iespiedshēmu ražošanas nodaļu uzņēmumā, mazinot atkarību no ārējiem piegādātājiem;
- ieviest personalizētu ražošanu;
- sākt robotizētas montāžas līnijas;
- notestēt produktus pirms nosūtīšanas uz Starptautisko kosmosa staciju.
“Ražot aprīkojumu testēšanai Starptautiskajā kosmosa stacijā, pieprasa augstus kvalitātes standartus,” uzsver Mironovs. “Lai to nodrošinātu, ieviesām digitālu ražošanas dokumentāciju, kas ļauj izsekot detaļas un nekavējoties veikt uzlabojumus.”
Uz nākotni vērsts skats
“Latvijas tirgus ir pārāk mazs mūsu ražotajām medicīnas iekārtām,” saka Mironovs. “Mums bija jāmeklē jaunas iespējas starptautiskā līmenī. Eiropas atbalsta tīkls (EEN) mūs vienmēr ir sapratis – reizēm pat ātrāk, nekā mēs paši. Tāpēc mēs nekavējāmies lūgt palīdzību arī šoreiz.”
Ints Vīksna, kurš ir Eiropas atbalsta tīkla (EEN) sastāvā (Latvijā) kopš pirmās dienas, ar lepnumu runā par šo sadarbību: “Mūsu darbs veiksmīgi izdodas, jo cenšamies sniegt visus nepieciešamos risinājumus un pakalpojumus uzņēmumiem. ELMI sāka kā neliels ģimenes uzņēmums, bet šodien tajā strādā 59 cilvēki, un tam ir filiāles Ziemeļamerikā, Turcijā un Eiropā. Tas ir īsts Latvijas veiksmes stāsts, un mums ir prieks, ka varējām sniegt savu ieguldījumu tā izaugsmē.”