Pārlekt uz galveno saturu

“Neamo” uzvar “EIT Jumpstarter” kategorijā “EIT Food”

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta pirmsakcelerācijas programmas “EIT Jumpstarter” lielajā finālā “EIT Food” kategorijā uzvar “Neamo” no Latvijas. Jaunuzņēmums izmanto satelītattēlu datus, lai novērtētu un agrīni noteiktu zivju slimību riskus.

Septiņu mēnešu programmas “EIT Jumpstarter” laikā dalībnieki izstrādāja un pārbaudīja savu inovatīvo ideju biznesa modeļus. No 600 sākotnējiem pretendentiem mācībām tika atlasīti 180. Fināla pasākumā Budapeštā piedalījās 49 komandas no 21 valsts, sacenšoties deviņās kategorijās. Kopējais balvu fonds bija 150 tūkstoši eiro. Konkursā komandas prezentēja dažādus risinājumus, kas risina neatliekamas sabiedrības problēmas tādās nozarēs kā pārtika, enerģētika un veselība.

Uzrauga un novērš zivju slimības

Rīgas Tehniskās universitātes studentu izveidotās komandas “Neamo” mērķis ir risināt būtisku problēmu – slimību uzliesmojumus piekrastes zivjaudzētavās, kas rada ievērojamus finansiālus zaudējumus akvakultūras nozarei. Paredzams, ka līdz 2050. gadam jūras velšu patēriņš dubultosies. 17% audzēto zivju mirst no slimībām, tādēļ ir nepieciešami efektīvi risinājumi slimību uzraudzībai un novēršanai, piemēram, Norvēģijas lašu nozare katru gadu zaudē divus miljardus eiro zivju mirstības dēļ. “Neamo” risinājums ir agrīnās brīdināšanas sistēma, kas izmanto satelītdatus un progresīvus slimību prognozēšanas modeļus, lai palīdzētu zivju audzētavām novērst uzliesmojumus, pirms tie nodara ievērojamu kaitējumu.

“Neamo” izmanto “Copernicus Sentinel” satelītu datus, lai izsekotu vides faktorus, piemēram, ūdens temperatūru, skābekļa līmeni un vēju, kam ir izšķiroša nozīme slimību uzliesmojumu prognozēšanā. Integrējot šos un zivju audzētavu slimību uzliesmojuma vēstures datus, platforma var modelēt slimību izplatību un agrīni brīdināt. Eiropas Savienības kosmosa tehnoloģiju izmantošana sniedz iespēju veikt novērojumus gandrīz reāllaikā un plaša mēroga uzraudzību, ļaujot zivsaimniecībām ātri reaģēt, tādējādi uzlabojot zivju veselību un samazinot ekonomiskos zaudējumus.

Samazinot zivju mirstību un uzlabojot resursu efektivitāti, “Neamo” risinājums arī palīdz novērst pārmērīgu antibiotiku lietošanu un samazina kaitīgo praksi, kas var kaitēt jūras ekosistēmām, tā sniedzot ieguldījumu vides ilgtspējības izaicinājuma risināšanā akvakultūrā. Tas atbilst Eiropas Savienības zaļās pārejas mērķiem, jo veicina veselīgāku pārtikas ražošanas sistēmu izveidi un atbalsta ilgtspējīgas jūras velšu nozares attīstību, kas spēj apmierināt globālo pieprasījumu, nekaitējot videi.

“Neamo” uzvarēja arī Eiropas Savienības 7. CASSINI kosmosa hakatona Latvijas finālā, rakstīja Labs of Latvia.

Godina labākās Eiropas inovācijas

“EIT Jumpstarter” mērķis ir nodrošināt jaunos novatorus ar instrumentiem un zināšanām, lai pārveidotu savas agrīnās stadijas idejas, nodrošinātu nepieciešamo finansējumu un izveidotu pašpietiekamus un rentablus uzņēmumus.

Programmu atbalsta septiņas EIT zināšanu un inovāciju kopienas: “EIT Digital”, “EIT Food”, “EIT Health”, “EIT InnoEnergy”, “EIT Manufacturing”, “EIT RawMaterials” un “EIT Urban Mobility”.

Kopš “EIT Jumpstarter” pirmsākumiem 2017. gadā šī programma ir apmācījusi 1180 dalībniekus, kā rezultātā ir izveidoti 124 jaunuzņēmumi un radītas 2100 jaunas darba vietas. Šie jaunuzņēmumi kopā ir piesaistījuši 150 miljonu eiro investīcijas.

Avots
Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri