Pārlekt uz galveno saturu

Maijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 10,1%

2021.gada maijā, salīdzinot ar 2020.gada maiju, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 10,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā par 11%, elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 3,8% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 2,4%.

Nozīmīgu produkcijas apjoma pieaugumu, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, kad tika novērots otrais lielākais ražošanas apjoma kritums Covid-19 pandēmijas laikā, turpināja uzrādīt automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana - par 70,4%, mēbeļu ražošana - par 47,3%, citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana - par 29% un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana. Joprojām ievērojams produkcijas izlaides kāpums bija tekstilizstrādājumu ražošanā - par 25%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā - par 20%, kā arī divās no trim pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs - koksnes un koka izstrādājumu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas (attiecīgi par 11,1% un 5,1%).

Savukārt ražošanas apjoms saruka iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā - par 14,6% un pārtikas produktu ražošanā - par 2,3%.

2021.gada maijā, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,3%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā - par 2,4% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 5,9%, bet kāpums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 1,8%.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums2

2021.gada maijā, salīdzinot ar 2020.gada maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 25,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 16,7% un eksportā - par 30,7% (tai skaitā eirozonā - par 20,4%, ārpus eirozonas - par 39,5%).

2021.gada maijā, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem samazinājās par 0,8%. Apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 1,7%, eksportā - par 0,4% (tai skaitā eirozonā - par 2%, bet ārpus eirozonas bija pieaugums par 0,8%).

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā "Rūpniecība".

Metodoloģiskie skaidrojumi

1 Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

2 Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Informācija sagatavota Oficiālās statistikas portālā.

Foto: Ieva Makare, LETA

Avots
CSP

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri